در همایش روز جهانی ام.اس عنوان شد

ام اس خاص شود، تهران برای معلولان مناسب سازی شود

ام اس خاص شود، تهران برای معلولان مناسب سازی شود ال مور: در همایش روز جهامی «ام اس» ضمن تاكید بر لزوم پشتیبانی از این بیماران و خاص شدن این بیماری، از معلولیت پایتخت به جهت نداشتن شرایط مساعد به منظور پذیرش افراد كم توان، انتقاد شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، همایش روز جهانی «ام اس» با شعار «با هم ام اس را شكست دهیم» روز گذشته (جمعه ۲۴ خرداد) در سالن همایش های دانشگاه علوم پزشكی تهران انجام شد.
مژگان قهاری - متخصص مغز و اعصاب و مبتلا به بیماری ام اس، ضمن بیان نكات حائز اهمیت در این رابطه به طرح پیشنهادات و مطالبات این جمعیت پرداخت.
وی با تاكید بر قرارگرفتن بیماران ام اس جز بیماران خاص اظهار داشت: شمار ثبت شده افراد مبتلا به بیماری ام اس در كشور ۷۰ هزار نفر است، روزانه نیز تعدادی با حضور در انجمن ام اس بعنوان بیمار جدید ثبت نام می كنند و این نشان دهنده این است كه در كشور روز به روز آمار افراد مبتلا افزایش می یابد؛ این در شرایطی است كه متأسفانه امكانات برای تردد افراد ناتوان در سطح شهر صفر است.
قهاری اظهار داشت: به دنبال بیماری ام اس بیماران نیاز به خدمات مشاوره ای دارند تا توان كنار آمدن با بیماری را داشته باشند. در این میان دریافت خدمات توانبخشی فیزیوتراپی، كار درمانی، گفتار درمانی و آب درمانی بسیار با اهمیت می باشد.
این متخصص مغز و اعصاب همین طور به هزینه زیاد ارائه مشاوره به بیماران ام اس اشاره نمود و اضافه كرد: این مهم از دیگر مطالبات این افراد است و لازم است مسئولان بهزیستی به این امر توجه داشته باشند.
قهاری ضمن تاكید بر قرار گرفتن افراد مبتلا به ام اس جز بیماران خاص اظهار داشت: اینكه بیماری ام اس بعنوان بیماری خاص تبدیل گردد، دیگر مطالبه این افراد بوده با این تفاسیر سوال این است كه بنیاد بیماری های خاص به صورت شفاف چه جایگاهی برای درمان و پشتیبانی از بیماری ام اس دارد؟
این متخصص مغز و اعصاب در ادامه با اشاره به اینكه ۱۰ درصد جامعه را افراد كم توان می سازند، اضافه كرد: این آمار فقط ام اس را شامل نمی گردد. باید توجه داشت این دسته از بیماران نیاز به زندگی و رفت و آمد در سطح شهر دارند. بدین سبب لازم است فرهنگسازی صورت گیرد.
وی متذكر شد: باید مناسب سازی در شهر برای رفت و آمد برقرار شود. این یك خواهش است و انتظار داریم رسیدگی شود. متأسفانه تقریباً امكانات برای فردی كه ناتوان است در سطح شهر صفر است.
قهاری همین طور ضمن نامناسب خواندن خودرو های حمل معلولین اشاره كرد: متأسفانه تعداد این خودرو ها بسیار اندك بوده و در كنار آن رفتار ناشایستی با افراد معلول و كم توان می شود.
بنابر اعلام روابط عمومی انجمن ام. اس، در ادامه نیز رحمت اله حافظی - عضو هیأت مدیره انجمن ام اس با اشاره به اینكه شهر تهران معلول است؛ چونكه پذیرای افراد كم توان نیست، اظهار داشت: هم اكنون میانگین سنی ۳/‏۹ درصد جمعیت كشور بیشتر از ۶۰ سال است و پیش بینی می شود طی ۳۰ سال آینده ۳۰ درصد از جمعیت كشور را افراد مسن تشكیل دهند.
وی با تاكید بر اصلاح مبلمان شهری از طرف شهرداری اظهار داشت: شهرداری می تواند در هر ۱۰۰ متر یك كنده درخت قرار دهد تا افراد مسن و كم توان، خانه نشین نشوند؛ چونكه خانه نشینی عامل افسردگی و بسیاری بیماری های دیگر است.
حافظی با اشاره به اینكه شهر ما معلول است چونكه نمی تواند پذیرای افراد كم توان باشد، متذكر شد: تحقق این مهم نیازمند یك نگرش زیبا است و الزاماً نیاز به صرف هزینه هنگفت نیست.
ایشان سپس با چند سفارش پزشكی به افراد حاضر، یادآورد شد: تجربه ۲۶ سال طبابت بنده می گوید بیمارانی كه ام اس دارند با بعضی از غذاها بیماری آنها حادتر می شود.
منبع:

1398/03/25
17:01:44
5.0 / 5
4379
تگهای خبر: آینده , ثبت نام , جامعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس