۱۱ نكته درباره حقوق و تكالیف صاحبان شناسنامه

۱۱ نكته درباره حقوق و تكالیف صاحبان شناسنامه ال مور: شناسنامه سند هویتی است كه افراد به وسیله آن می توانند هویت و تابعیت خودرا ثابت و از حق خود دفاع كنند، بنا بر این مردم بایستی نسبت به نگهداری و حفظ از آن نهایت دقت را داشته باشند تا هویت آنان توسط افراد سودجو مورد سرقت و سوء استفاده قرار نگیرد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، افرادی كه دارای اسناد هویتی نظیر شناسنامه هستند، دارای حقوق و تكالیفی است كه در ادامه 11 نكته برای حفظ و نگهداشت این سند هویتی به دنبال می آید:
۱. شناسنامه و كارت شناسایی ملی و سایر مدارك ثبت احوال از اسناد رسمی محسوب می شوند بدین سبب هرگونه تغییر یا تحریف یا جعل در آنها سبب مجازات های مقرر در قانون خواهد بود. بدین سبب چنانچه مدارك فعلی با مدارك قبلی شما مغایرتی داشته باشد در اسرع وقت به اداره محل سكونت خود بازگشت و سوژه را اطلاع دهید و از دست بردن در مدارك جداً خودداری كنید.
۲. برابر قانون مجازات اسلامی عكس گرفتن از كارت شناسایی، اوراق هویت شخصی و مدارك دولتی و عمومی و سایر مدارك مشابه در صورتیكه سبب اشتباه با اصل شود و ممهور به مهر یا علامتی نباشد كه حاكی از رونوشت یا عكس باشد جعل شمرده می شود.
۳. شناسنامه و كارت شناسایی ملی سند هویت و تابعیت هر فرد ایرانی است. از ودیعه گذاشتن آن نزد سایر اشخاص جداً خودداری كنید. موارد مختلفی سوء استفاده ودیعه گیرندگان از مدارك شناسایی دیگران مشاهده شده است.
۴. ضرب مهر در شناسنامه ها جزء از طرف اشخاص مجاز مذكور در قانون ثبت احوال ممنوع می باشد. چنانچه اشخاص حقیقی یا حقوقی قصد ضرب مهر در شناسنامه شما را داشته باشند حتما قبلاً مستندات قانونی آنها را مطالبه كنید.
۵. چنانچه به سبب اعلام مفقودی شناسنامه، المثنی دریافت داشته اید و سپس آنرا پیدا كردید در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل بازگشت و شناسنامه را تحویل دهید، چون شناسنامه سابق شما در مدارك ثبت احوال فاقد اعتبار است و در صورت استفاده مجدد بعنوان استفاده از شناسنامه فاقد اعتبار تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.
۶. شناسنامه و كارت شناسایی و سایر مدارك هویتی خودرا در مكانی امن و مطمئن نگهداری كنید.
۷. چنانچه به اصل شناسنامه یا كارت شناسایی ملی نیاز داشتید و آنرا پیدا نكردید اهتمام نكنید در كوتاه ترین زمان المثنی آنرا دریافت كنید بلكه بعد از آنكه از عدم پیدایش آن كاملاً مطمئن شدید تقاضای صدور المثنی كنید.
۸. اگر شناسنامه یا كارت شناسایی ملی شما به سبب آب خوردگی، رطوبت، ریختن مواد شیمیایی و مانند آنها مستعمل یا ناخوانا شد در اسرع وقت به اداره ثبت احوال محل سكونت بازگشت و درخواست تعویض كنید. مراجعی مانند گذرنامه، دفاتر اسناد رسمی به صاحبان اینگونه شناسنامه ها خدماتی ارائه نمی كنند.
۹. اگر در شناسنامه شما تغییراتی به وجود آمد كه با كارت شناسایی مغایرت داشته باشد حتما در موقع دریافت شناسنامه جدید تقاضا كنید كارت شناسایی شما اصلاح گردد.
۱۰. در صورتیكه نشانی شما تغییر نمود مراتب را به ادارات ثبت احوال یا پست اطلاع دهید.
۱۱. شناسنامه باید در ۱۵ سالگی عكس دار شود. پدر و مادر برای فرزندان بین ۱۸- ۱۵ سال و یا خود افراد بالای پانزده سال می توانند تقاضا كنند تا شناسنامه آنها عكس دار شود.
منبع:

1398/04/08
13:45:00
5.0 / 5
4303
تگهای خبر: خدمات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس