6 نكته برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب

6 نكته برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب ال مور: بگفته یك دامپزشك همچون اصلی ترین و ابتدایی ترین راهكارهایی كه باید برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب انجام داد، مدیریت پسماند و عدم غذارسانی به آنها است.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سگ ها حیوانات اهلی هستند كه فقط برای انسان كاربرد دارند. این نوع از حیوانات در كنار كار نگهبانی به انسان كمك می كرد تا در مقابل حیوانات وحشی از خود محافظت كند بدین سبب به سبب كاركردهای سگ برای انسان، به تدریج انسان ها اهتمام كردند كه تعداد این حیوان را بالا برند اما امروزه افزایش بی رویه جمعیت سگ ها سبب بروز مشكلاتی هم برای خود سگ ها و هم برای انسان شده است. در ادامه ایمان معماریان - دامپزشك - شش راهكار برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب عرضه كرده است.

*اصلی ترین و ابتدایی ترین اقدامی كه باید برای كنترل جمعیت سگ های بلاصاحب در محیط های شهری انجام داد، مدیریت پسماند است برای اینكه هنگامی كه غذا به راحتی بوسیله پسماندها در اختیار این نوع از حیوانات قرار می گیرد میزان تولید مثل آنها افزوده می شود.

*ما نه تنها در كشور مدیریت پسماند درستی نداریم بلكه برخی افراد غذای مجانی در اختیار سگ ها قرار می دهند كه كار اشتباهی است. عدم مدیریت پسماند و غذارسانی به سگ ها سبب افزایش بی حد و حصر جمعیت آنها در محیط های شهری و یا نزدیكی آنها شده است.

*مرحله دوم بعد از مدیریت پسماند و عدم غذارسانی به سگ ها، مدیریت سگ های صاحب دار خصوصاً سگ های گله است. در ایران تولید مثل و بهداشت سگ های گله به هیچ وجه كنترل نمی گردد و در واقع همین سگ ها منبع اصلی تولید سگ های ولگرد هستند.

*پس از اجرای این راهكارها باید سراغ راهكارهای حذف فیزیكی مثل عقیم سازی رفت. در مناطق مختلف شهری و غیرشهری راهكارهای مختلف علمی شامل نگهداری كردن در محیط محصور و... وجود دارد.

*در حال حاضر میلیون ها سگ در كشور وجود دارد و نمی توان همه آنها را جمع آوری و تا آخر عمرشان از آنها نگهداری كرد. با این كار نمی توان سگ ها را مدیریت كرد و امكان دارد با این مبادرت به كارهای اشتباهی برای حذف سگ ها روی آوریم.

*مدیریت درست و علمی بدون سوار شدن بر موج احساسات، كمك می نماید تا در آینده جمعیت سگ ها در محیط های شهری كه هم برای انسان و هم برای خود سگ ها مناسب نمی باشد، كنترل شود.

منبع:

1398/06/06
13:32:23
5.0 / 5
4272
تگهای خبر: آینده , برند , تولید , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس