كوه دنا سفید پوش شد

كوه دنا سفید پوش شد به گزارش ال مور كوه دنا و ارتفاعات مشرف به شهر سی سخت در استان كهگیلویه و بویراحمد پس از گذشت ۳۵ روز از فصل پاییز سفید پوش شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در سی و پنجمین روز از فصل پاییز بارش برف در ارتفاعات و باران در پایین دست سبب شادمانی كشاورزان و مردم این دیار شامل مناطق گرمسیری و سردسیری شده است. سال قبل كوه دنا هم در ۳۵ روز فصل پاییز سفید پوش شد.
دنا بلندترین قله رشته كوه های زاگرس است و ارتفاع این قله ۴۴۴۸ متر است و در ۳۵ كیلومتری شمال غربی شهر یاسوج در شهر سی سخت جای گرفته است.
بارش سالانه برف در این قله بیشتر از سه متر است كه رودخانه های زیادی هم از آن سرچشمه می گیرند.
رشته كوه دنا با ۴۴۴۸ متر، ۲۸ قله با ارتفاع بالای ۴۰۰۰ متر دارد كه همچون آن به "قاش مستان" یا بیژن سه با ارتفاع ۴۴۳۵ متر" قزل قله" با ارتفاع ۴۳۷۸ متر و "برج آسمانی" یا بیژن دو با ارتفاع ۴۳۵۰ متر می توان اشاره نمود كه به ترتیب بلند ترین قلل این رشته كوه به حساب می آیند.
«ولی بهره مند»، كارشناس اداره كل هواشناسی استان كهگیلویه و بویراحمد در این خصوص به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: این سامانه بارشی كه از دو روز پیش به استان وارد شده در مناطق مختلف همچنان به صورت متناوب ادامه دارد و این بارش ها در ارتفاعات به صورت برف است.
وی اضافه كرد: بارش اولین برف پاییزی ارتفاع كوه دنا و مناطق مرتفع شهرهای سی سخت و یاسوج را سفید پوش كرده است.
بهره مند از ثبت ۱۱.۶ میلیمتر بارش در شهر یاسوج اطلاع داد و اظهاركرد: بر مبنای اطلاعات ثبت شده توسط مركز پیشبینی هواشناسی استان، تا ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه بامداد یكشنبه، ثبت ۲۶.۲ میلی متر باران در شهر سی سخت را شاهدیم.
این كارشناس اداره كل هواشناسی استان كهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینكه دیشموك با ۲۶، موشمی زیلایی با ۱۹.۵ و دهدشت با ۱۳.۷ میلی متر در رده های بعدی بارندگی های استان قرار دارند، عنوان كرد: در شهرهای لیكك، چرام، و مارگون به ترتیب ۸.۳، ۸ و ۸ میلیمتر باران بارید.
بهره مند با اشاره به ثبت ۱.۱ میلی متری باران در شهر دوگنبدان تا ساعت ۹ و ۳۰ دقیقه یكشنبه، بیان كرد: در دشت بز سادات محمودی ۸، جاورده ۷، پاتاوه ۵.۲، قلعه دختر ۴، منصورخانی كاكان ۳ و امام زاده جعفر ۰.۶ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.
وی افزود: بارش های پاییزی همچنان در استان كهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد.

گفتنی است كه بارش ها از دو روز پیش به صورت رگباری و متناوب در بعضی مناطق شروع شد و از شب گذشته هم به صورت متناوب تابحال ادامه دارد و در بعضی مناطق باعث آبگرفتگی معابر و اختلال در عبور و مرور شده است.
به گزارش اداره كل هواشناسی آسمان استان در ۲۴ ساعت آینده نیمه ابری تا ابری همراه با بارش باران رعد و برق در بعضی نقاط با بارش تگرگ پیشبینی شده است. هم اكنون آسمان استان همچون شهر یاسوج ابری است و با بارش باران همراه می باشد.
به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، استان كهگیلویه و بویراحمد از مناطق پر بارش كشور به حساب می آید و در سال زراعی گذشته در شهر یاسوج بیشتر از ۱۲۰۰ میلی متر باران بارید.1398/08/05
22:07:03
5.0 / 5
4437
تگهای خبر: آینده , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس