روستاهایی با تخریب بالا كه كمتر دیده شدند

سایه غم ورنكش بر دیگر روستاهای زلزله زده

سایه غم ورنكش بر دیگر روستاهای زلزله زده به گزارش ال مور ایسنا/آذربایجان شرقی چهارمین روز از وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری آذربایجان شرقی در حالی سپری می شود كه بی نظمی در توزیع كمك های امدادی داد زلزله زدگان را درآورده است.با وجود اینكه این زلزله 56 روستای سه دهستان شهرستان میانه و 28 روستای شهرستان سراب را تحت تاثیر قرار داده، اما نام روستای "ورنكش" به سبب اینكه بیشترین خسارت را داشته و متاسفانه پنج نفر از اهالی آن در جریان زلزله جان خودرا از دست دادند، بر سایر روستاهای زلزله زده سایه افكنده و زلزله زدگان سایر روستاها از این مساله ناراحت هستند.

شنیده ها حاكی از آنست كه روستاهای صومعه، ورزقان، گاوینه رود، اوشنار، قشلاق، برزلیق، هلمسی، دستجرد و بلوكان در شهرستان میانه وضعیت چندان خوبی ندارند، جهت بررسی آخرین وضعیت روند امداد رسانی در این مناطق راهی شهرستان میانه شدیم.

با گذشت چهار روز از زمین لرزه آذربایجان شرقی، هنوز پای كمك های مردمی به برخی روستاها باز نشده و مردم به شدت از كمبود پزشك، وضعیت بد بهداشتی و تمركز تمامی امكانات و تجهیزات در روستای ورنكش گله مند هستند.

بررسی های میدانی خبرنگار اعزامی ایسنا به مناطق زلزله زده نشان میدهد كه احشام تلف شده در روستاهای اوشنار، قشلاق، بدلینه و گالینه رود هنوز هم در اسطبل ها هستند، اما بوی نان تازه در روستای ورنكش و سوما پیچیده است و نان تازه با آردهای اهدایی خیران در نانوایی پخت می‎شود.

نكته مشترك گلایه های زلزله زدگان، خرابی چراغ هایی است كه بین مردم توزیع شده و تعدادی معتقد هستند كه اگر زلزله ما را نكشت، دود چراغ نفتی و گازی ما را می‎كشد.

روستای دستجرد میانه

خانم مسنی در صورتیكه اشك می‎ریزد به خبرنگار ایسنا می گوید: دودمانم به باد رفته است و تك و تنها مانده ام، جز ساخت یك خانه كه قابل زندگی كردن باشد، هیچ چیز دیگری از دولت نمی خواهم، همسرم فوت شده است و فرزندانم هر كدام در شهری هستند، جمع شده اند تا اسباب و اثاثیه ام را در مسجد یا خانه اقوام جا دهند.

آقای دیگری با گلایه از عدم رسیدگی به روستای زلزله زده دستجرد بیان می كند: هر كسی می‎آید و خودش را نماینده فلان ارگان معرفی می كند و چیزهایی می نویسد و می رود، اما رسیدگی نمی‎كنند. با گذشت چهار روز از زمین لرزه، چهار خانواده شامل 15 نفر در یك چادر زندگی می نماییم.

وی ادامه می دهد: مسئولان فقط جاهای دیگر را می‎بینند و یا تنها وعده وعید می دهند، در حالی كه دستجرد هم جزئی از بخش تركمانچای است؛ این روستا پر از پیرمرد و پیرزن است، كمی پایین تر پیرزنی از ترس زمین گیر شده است.

محمد علی مردانی، دیگر ساكن روستای دستجرد نیز با گلایه از عدم رسیدگی به این روستا به ایسنا می‎گوید: آوار ناشی از خرابی های زلزله هوز هم در دستجرد دست نخورده باقی مانده و شبكه خبر زیرنویس می كند، آواربرداری تمام شده است.

حسن دستجردی از دیگر ساكنان این روستا نیز می‎گوید: بازرس حین بازرسی و برآورد میزان تخریب منزلمان به ما می‎گوید كه سقف خانه كه سر جایش است و بر سرتان نریخته است، در حالی كه دیوارهای خانه به شدت ترك برداشته است و قابل سكونت نیست.یكی از معلمان دستجردی نیز با گلایه از اینكه آموزش و پرورش، حضور معلمان مناطق زلزله زده در مدارس را الزامی اعلام نموده است، می گوید: این چه قانونی می باشد، مگر معلمان فرزند و خانه و زندگی ندارند، مدارس ما همگی در معرض تخریب هستند، اگر زمین لرزه جدیدی روی داد، معلم چگونه می‎تواند تعداد زیادی دانش آموز را از مدرسه بیرون بكشد؟

لیلا رضاخانی نیز با گلایه از اجازه ندادن برای باز كردن شبكه بهداشت دستجرد می‎گوید: پزشك نداریم. همین طور چراغ نفتی ها، یا نفت ندارند یا كار نمی كنند و سوراخ هستند و همسرم شب گذشته گرفتار نفس تنگی شده بود. چراغ نفتی در چادر بسیار خطرناكست و احتمال آتش سوزی وجود دارد.

وی بیان می كند: برخی اهالی روستای دستجرد بیماری قلبی و دیابت دارند، اما دریغ از یك دستگاه كنترل فشار خون و هر چند تمامی مسئولان و شوراهای روستا دوندگی كرده اند، اما جواب نگرفته‎ایم.

در ادامه برخی از روستاییان، بی نظمی در توزیع كمك ها و اقلام امدادی را از دیگر مشكلاتی می دانند كه باعث شده است بعضی از روستاییان هیچ كمك امدادی دریافت نكنند.

حمزه آشپزی، رئیس شورای دستجرد نیز در این خصوص اظهار می‎كند: مسئولان همگی ادعا دارند كه گرمایش چادرها را تامین كرده اند، اما چراغ هایی كه داده اند كار نمی‎كند.

سید اصلان موسوی كه سه دوره نیز عضو شورای روستای دستجرد بوده است، می گوید: چادرهایی كه داده اند، اصلا قابل استفاده نیست، بچه شیر خواره داریم و هوا بسیار سرد است، چراغ داده اند، اما نفت نه.

بلوكان، روستایی كه دیده نشد

یكی از ساكنان روستای بلوكان میانه نیز بیان می كند: به جز چادر، هیچ امكاناتی تا به این لحظه به "بلوكان" ارسال نشده و تنها دو نوبت اقلام خوراكی آن هم از جانب خیران به روستا آورده شده است. از نظر تجهیزات گرامیشی هم كه حتی یك قلم چراغ خوراك پزی هم به ما نداده اند و بخاری هایی هم كه داده اند، قابل استفاده نیست.

وی ادامه می دهد: كمك ها تا رسیدن به بلوكان تمام می‎شود، 150 خانوار این روستا همه متضرر شده اند، خانه های تازه ساخت هم همگی ترك برداشته اند.

محمد علی كاظمی، اهل روستای بلوكان از دیگر زلزله زده های این روستا است كه درباب مشكلاتش به ایسنا می گوید: هشت سال است كه بر اثر سكته مغزی زمین گیر شده ام و جز یارانه و كمك كمیته امداد كه بسیار ناچیز است، هیچ منبع درآمدی ندارم.

وی خاطرنشان می كند: روز اول به سفارش آقای استاندار و بخشدار از جانب كمیته امداد آمده اند و خانه ام را بازدید كردند، از دولت انتظار دارم محض رضای خدا به من كمك نماید.

بر اساس این گزارش، شواهد حاكی از آنست كه هنوز آوربرداری در این مناطق انجام نشده، نبود امكانات گرمایشی مناسب از عمده مشكلات در روستای قشلاق است و راه های ارتباطی روستای ورزقان میانه در وضعیت مناسبی قرار ندارد و مردم ادعا می كنند كه تا به این لحظه نه مسئولی به اینجا آمده و نه كمكی به ما شده، پیرو صحبت های ساكنان این روستا، فقط چادرهای هلال احمر هستند كه در این روستا به چشم می خورند.
1398/08/21
22:40:05
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: آموزش , زندگی , ساخت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس