تپه باستانی سیلك و روستای تاریخی ابیانه تعیین حریم شد

تپه باستانی سیلك و روستای تاریخی ابیانه تعیین حریم شد ال مور: تهران- ایرنا- مدیر كل دفتر آثار تاریخی كشور از تعیین حریم چهار اثر ملی پرارزش غیرمنقول همچون تپه باستانی سیلك و روستای تاریخی ابیانه اطلاع داد.


به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، در جلسه كمیته حریم آثار غیرمنقول كه روز گذشته با حضور صاحبنظران و كارشناسان میراث فرهنگی برگزار شد، تعیین حریم چهار اثر پرارزش صورت گرفت.
مدیركل دفتر ثبت آثار تاریخی كشور دراین باره اظهار نمود: در این جلسه، بررسی محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی روستای تاریخی «ابیانه» و آثار تاریخی پیرامون آن تعیین حریم شد.
فرهاد نظری افزود: بررسی محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی «تپه باستانی سیلك كاشان» هم از دیگر محوطه هایی است كه در لیست تعیین حرایم قرار گرفت.
آنطور كه مدیر كل دفتر ثبت آثاریخی كشور عنوان نمود، در این جلسه، محدوده عرصه و حریم و ضوابط «مسجد جامع ساوه» مورد بازنگری قرار گرفت و عرصه و حریم «تپه ترخان آباد كردستان» هم مشخص شد.
روستای تاریخی ابیانه كه قدمت آن به چهار هزار سال پیش می رسد، در جاده اصفهان، 22 كیلومتری غرب جاده نطنز در دامنه كوه كركس قرار گرفته است.
مهم ترین بنا و اثر تاریخی روستا، یك باب مسجد جامع بوده كه قدیمی ترین اثر تاریخی در این مسجد، منبر چوبی منبت كاری شده آن است كه در سال 466 هجری قمری تولید شده است، مسجدی قدیمی دیگری به نام مسجد پرزله كه از دوره ایلخانان به جای مانده، در محله ای به همین نام در روستا قرار گرفته است.
همچنین سیلك یكی از مكان های تاریخی بعد از تمدن جیرفت كرمان در فلات ایران است كه مدارك مكتوب متعلق به دوران پیش از هخامنشی در آن پیدا شده است.
طبق اسناد تاریخی، تمدن مردمان تپه های سیلك مغلوب تمدن آریایی شد و تنها یادگارهایی از آن ها در لایه های گوناگون حفاری مانند ظروف لوله دار بلند با نگاره اسب و خورشید و جنگ افزار آهنی و شمشیر و نیزه های بلند پیدا شده است.
مسجد جامع ساوه از نخستین مسجدهایی است كه در ایران و در شهر ساوه تولید شده و طی دوره های مختلف توسط هنرمندان ایرانی تزئین و مرمت شده است.
این مسجد تماماً از خشت و گل تولید شده و در نوع خود بی نظیر است.
این مسجد مشتمل بر یك صحن و گنبدی در جنوب، دو ایوان، یك مناره، چند شبستان، محراب هایی مختلف و قدیمی با خطوط كوفی و دو محراب از دوره صفویه با خط ثلث است.
تپه تاریخی ترخان آباد (عبدالله بیك) مربوط به دوران های تاریخی بعد از اسلام، در جنوب شهر مریوان قرار گرفته و سال 1377 به شماره 2044 در لیست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.
فراهنگ**3079**1055
دریافت: علی اسدی** انتشار: زینب كارگر


1396/10/25
12:42:27
5.0 / 5
5029
تگهای خبر: تولید , فرهنگ , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس