دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك خبر داد:

ایجاد كلینیك های حقوق كودك در استان‎ها

ایجاد كلینیك های حقوق كودك در استان‎ها ال مور: ایسنا/لرستان دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك اظهار داشت: جنین فروشی یكی از چالش هایی است كه در سطح جامعه مشاهده می شود و باید براین مهم نظارت ویژه داشت.


محمود عباسی امروز در كنفرانس تخصصی حقوق كودك كه در محل سالن همایش های استانداری لرستان برگزار شد، با اشاره به اینكه كودكان برایمان مهم هستند و براین اساس همه باید یكصدا حقوق آنان را فریاد بزنیم، اظهار نمود: دین اسلام و حقوق بشر از حقوق كودك شروع می شود كه این به اهمیت سوژه اشاره دارد.
وی با اشاره به اینكه جوامع مختلف كودكان با نگاهی ویژه نگریسته می شود، اضافه كرد: در قوانین كشورها و اسناد بین المللی توجه خاصی به حقوق كودكان شده و كنوانسیون های مختلفی شكل گرفته تا این مهم را برجسته كنند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری افزود: قوانین و مقررات نامنسجم نمی تواند نیازهای مارا مرتفع كند و راهكارهای مناسبی برای استواری خانواده به ما دهد.
عباسی بزرگ ترین مشكل در عرصه ملی برای كودكان را رها كردن آنها عنوان نمود و با اشاره به اینكه باید كودك در خانواده یا شبه خانواده تربیت شود، اشاره كرد: اگر با چنین وضعیتی در سطح ملی تدبیر و چاره ای نیندیشیم مشكلات زیادی را برای آینده خواهیم داشت.
این مسئول با تاكید براینكه باید اتاق فكری یا وزارت خانواده و كودكان برای سوژه خانواده و بررسی لطمه ها و چالش های آن تشكیل گردد، اضافه كرد: همین طور باید متناسب با زمان برنامه ریزی هایی انجام و برنامه های نوآورانه و خلاقانه برای كودكان لحاظ شود تا آنان را از زندگی روزمره برهاند و باید از ایده ها و طرح های نو در این راستا حمایت كرد و بهره برد.
دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك اظهار داشت: در لرستان با كودكان كار، خیابانی و مهاجرت های گروهی مواجه ایم كه باید برای حل این مشكلات اجتماعی فكری كرد.
عباسی بیان كرد: دولت ها نشان دادند در حوزه های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... مجری خوبی نبوده و باید حل این ممشكلات را با حضور نهادهای خودجوش و ثمن ها برطرف ساخت.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با اشاره به اینكه به مناسبت سی امین سال تشكیل كنوانسیون حقوق كودك با همكاری استانداری ها چالش ها و لطمه هایی را كه كودكان را تهدید می كند احصا كردیم و متناسب با آن برنامه هایی در دست انجام داریم، اضافه كرد: برای مدیریت چالش ها و لطمه هایی كه كودكان را تهدید می كند باید در صحنه باشیم و این مهم با همكاری دستگاه های اجرای، ثمن ها و كنش گران عرصه كودك و... این مساله مرتفع شود.
وی از ایجاد كلینیك های حقوق كودك در استان‎ها آگاهی داد و اظهار داشت: این كلینیك ها با حضور كانون وكلا و دادگستری استان در سرای محلات ایجاد شود.
عباسی افزود: هدف از برگزاری این جلسه سیاست گذاری، برنامه ریزی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی و نظارت و پایش حقوق كودك بوده است و امور بانوان استانها باید این مهم را پیگیری كنند.
دبیر مرجع ملی كنوانسیون حقوق كودك با اشاره به اینكه لایحه پلیس اطفال در قوه قضاییه نهایی شده و الان این مهم به معاونت حقوقی دستگاه قضا داده شده كه تابحال ۲۰ ماده آن نهایی و ۲۴ ماده دیگر را هفته آینده بعد از بازبینی در دستور كار قرار خواهیم داد، اشاره كرد: پلیس اطفال هر چه سریعتر در كشور شكل گیرد.
وی با اشاره به اینكه بیشتر از ۹۸ درصد مجازات های عادی، روتین و سركوبگرانه برای كودكان لحاظ می شود، اشاره كرد: دادگستری ها باید مجازات های جایگزین حبس را برای این افراد لحاظ كنند چونكه تاكید رئیس قوه قضاییه نیز بر همین مورد است.
عباسی اضافه كرد: وقتی مجازاتی برای كودك لحاظ می شود دیگر باید فاتحه یك زندگی شرافتمندانه برای او را خواند و در این راستا باید نگاه و رویكردمان اجتماعی و حمایتی باشد.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری اظهار نمود: كودكان همواره و همیشه بزه دیده هستند و باید برای كودكانی كه در خانواده های بد سرپرست و بی سرپرست و از والدین معتاد متولد شده و یا كودك معتاد هستند تدابیری اندیشیده شود.
عباسی اظهار داشت: جنین فروشی یكی از چالش هایی است كه در سطح جامعه مشاهده می شود و باید براین مهم نظارت ویژه داشت.
وی در مورد كودكان بازمانده از تحصیل در لرستان عنوان كرد: آموزش و پرورش برنامه دقیقی و مشخصی در این عرصه نداشته و حداقل انتظار ما این است كه این كودكان شناسایی می شدند چونكه تحصیل الزامی است و ممانعت از آن جرم شمرده می شود.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری تصریح كرد: فرزندخواندگی و احكام قضایی یك اصل است و همه دنیا به این نتیجه رسیدند كه كودك باید در خانواده تربیت شود.
وی با اشاره به اینكه در آستانه انتخابات هستیم، خوب است كاندیداها برای كودكان برنامه داشته باشند، از قوانین و ساختارهای نامناسب باید عبور كرد و باید به برنامه های منسجم و دقیقی روی آورد كه نیازهای اساسی جامعه كودكان را پاسخ دهد، اشاره كرد: كاندیداها برای استواری خانواده چه برنامه ای دارند؟1398/09/27
15:09:13
5.0 / 5
5203
تگهای خبر: آموزش , آینده , بانوان , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس