بررسی دلیل گرایش به مواد مخدر

بررسی دلیل گرایش به مواد مخدر ال مور: یك متخصص اعصاب و روان با بیان اینكه اعتیاد مولتی فاكتوریال بوده و در به وجود آمدن آن عوامل مختلفی نقش دارند، اظهار داشت: یكی از ویژگی های موادمخدر ترشح ماده ای به نام دوپامین (عامل لذت) از مغز افراد می باشد.


دكتر مهدی نوبخت اظهار كرد: در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن كاری لذت برده و از آن پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین ترشح می شود و بر روی سایر مراكز حیاتی آن اثر می گذارد و احساس لذت و پاداش به او دست می دهد. بنابراین فرد سعی در تكرار آن عمل را دارد. پس كسانی كه یك بار با این مواد آشنا می شوند به علت تقویت سیستم پاداش در مغز آنها، تمایلی شدید به تكرار مصرف آن پیدا می كنند.
وی با تاكید بر اینكه ما هر عمل لذت بخشی را كه انجام می دهیم، مدار پاداش در مغز فعال شده و دوپامین ترشح می شود، خاطرنشان كرد: دوپامین در هسته ای در مغز به نام نوكلئوس اكومنبس ترشح و در هسته ای به نام آمیگدال ذخیره می شود؛ بدان معنا كه اگر در آینده به لذت كسب شده فكر كنیم، نصف دوپامین ترشح شده دوباره ترشح می شود.
نوبخت با بیان اینكه با خوردن غذای لذت بخش ۳۰ درصد دوپامین در مغز ترشح می شود، افزود: ارتباطات جنسی باعث ترشح ۴۵ درصد از دوپامین شده و آمفتامین یا تركیبات شیشه باعث ترشح ۱۱۰۰ درصد دوپامین در مغز می شود.
وی شیشه را لذت بخش و قوی ترین ماده در دنیا اعلام كرد و گفت: مصرف این ماده طی گذشت زمان عود پیدا خواهد كرد.
این متخصص اعصاب و روان با بیان اینكه متأسفانه افراد فكر می كنند با استفاده یك بار از این ماده مشكلی پیش نمی آید، یادآور شد: حتی استفاده یك بار از شیشه باعث به خطر افتادن عمر فرد می شود.
وی با اشاره به اینكه مصرف شیشه بر خلاف تریاك و هروئین وابستگی جسمی ندارد، افزود: این ماده خطرناك بوده و به شدت وابستگی روانی ایجاد می كند. همچنین طی استفاده از آن زندگی فرد مختل شده و فرد را از خواب و خوراك می اندازد.
نوبخت با بیان اینكه حتی استشمام دود این مواد جنون آمیز است، گفت: درمان و از بین بردن این نوع اعتیاد بسیار دشوار است. برای درمان اعتیاد بسته به نوع مواد مصرفی، از درمان دارویی و روان درمانی به روش ماتریكس و همچنین از تكنیك درمان های اجتماع مدار استفاده می كنیم.
نوبخت با اشاره به اینكه در زمینه اعتیاد و عوارض و درمان آن در جامعه باید آگاهی بخشی صورت گیرد، افزود: البته آگاهی به تنهایی عامل پیشگیری از اعتیاد نیست. بنابراین در كنار آگاهی لازم است نگرش هم ایجاد شود.
 

1396/05/04
23:54:17
5.0 / 5
5681
تگهای خبر: جامعه , لذت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس