نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها:

32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان بیسوادند

32 درصد لازم التعلیم ها در سیستان و بلوچستان بیسوادند ال مور: نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با تاكید بر اینكه اعضای شورای عالی استان ها نباید تصمیمات شتابزده و بی برنامه اتخاذ كنند، اضافه كرد: بطور قطع تصمیمات شتابزده كه جنبه های سیاسی را هم به همراه دارد برنامه پیش روی پارلمان محلی كشور را كند خواهد نمود.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، گرگیج نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها در دومین اجلاس عمومی این شورا اظهار داشت: امروز هنگام ورود نمایندگان شورای عالی استان ها، حفاظت ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی گوشیها و حتی برگه های در دست نمایندگان را از آنها گرفت. بازرسی های پی به دنبال هنگام ورود باعث شد تا نمایندگان شورا در صف طولانی منتظر بمانند، بنابراین درخواست می كنم برای رفع این مشكل برای جلسات آینده هیات رئیسه اقدامات لازم را انجام دهد.
وی در ادامه و در قرائت نطق پیش از دستور خود به حادثه جان باختن 32 نفر از پرسنل نفتكش سانچی اشاره نمود و اضافه كرد: حادثه غم انگیز كشتی غول پیكر نفتی ایران كه 32 نفر از بهترین فرزندان وطن را عرشی كرد و به ملكوت اعلی فرستاد را به ملت شریف ایران تسلیت می گویم و صبر و استقامت برای خانواده های آن عزیزان را از خداوند متعال مسئلت می نمایم.
وی اضافه كرد: شعار محوری تمام اعضای شورای عالی استان ها در این دوره بر پایه انسجام گرایی و اتحاد واقعی باید باشد و این شعار زمانی عملیاتی خواهد شد كه اختلاف دیدگاه را از بین برده و تفاوت های دیدگاه را هم تعدیل نماییم. بدون شك باید از بی برنامگی ها و تصمیمات شتابزده كه گاها جنبه های سیاسی هم به خود می گیرد پرهیز نماییم، چون كه چنگ زدن به چنین موضوعاتی یك چالش جدی است و برنامه های پیش روی این پارلمان محلی را كند خواهد نمود.
وی ادامه داد: تقویت شوراهای اسلامی و شوراهای فرادست و روستاها با تدوین برنامه ای منسجم و عرضه راهكار مناسب باید از حوزه مطالعات شورای عالی استان ها نشات بگیرد. زیرا قریب به دو دهه از عمر شوراها می گذرد اما تا كنون شورا به جایگاه واقعی خود نرسیده است. بر همین مبنا امروز شوراها نیازمند توجه بیشتری هستند. بر مبنای واقعیت های موجود در مورد شوراها به این نتیجه می رسیم كه شوراهای موفق با استفاده از ارتباطات غیررسمی و شخصی به حل مشكلات پرداخته اند و نه از طریق پیش بینی شده در قانون زیرا روابط بین دستگاه های اجرایی و شوراها به صورت اساسی تدوین نشده و خلأ قانونی در این زمینه وجود دارد.
نماینده مردم سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با اشاره به اینكه استان سیستان و بلوچستان دو میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد و 11. 16 درصد مساحت كل كشور را در بر گرفته است، اضافه كرد: 51 درصد جمعیت این استان در روستاها زندگی می كنند. مساحت بین شمالی ترین شهرستان تا جنوبی ترین شهرستان این استان بیش از 1200 كیلومتر است یعنی این استان 33 برابر بزرگتر از كوچكترین استان كشور است ولی آیا تخصیص اعتبارات عمرانی و زیربنایی استان های محروم و به خصوص استان سیستان و بلوچستان بر حسب شاخص های توسعه نیافتگی است؟ طولانی ترین مرزهای آبی و خاكی، دسترسی به آب های آزاد بین المللی، جاذبه های بكر و انحصاری گردشگری، معادن گرانبها، تنوع اقلیم بین شمال و جنوب استان، كشت محصولات خارج از فصل، نیروی انسانی جوان و متعهد و موقعیت های انحصاری این استان همگی مورد بی توجهی قرار گرفته است. به علت دوری از مركز و عمق محرومیت های تاریخی مطابق با سند چشم انداز 20 ساله كشور قرار بود این استان رتبه نخست توسعه یافتگی را كسب كند اما متاسفانه تا كنون بر مبنای برنامه سوم، چهارم و پنجم توسعه و مطابق اعلام دفتر فنی، اقتصادی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات این استان از نظر شاخص توسعه یافتگی آخرین رتبه را به خود مختص كرده است.
گرگیج با اشاره به اینكه وضعیت معیشت و بیكاری در استان سیستان و بلوچستان ركورد زده است، اضافه كرد: از نظر شاخص سواد در رتبه آخر قرار گرفته ایم در صورتی كه میانگین 84. 61 درصد جمعیت شش ساله ها و بالاتر كشور با سوادند. این آمار در استان سیستان و بلوچستان 68 درصد است و حدود 32 درصد از جمعیت لازم التعلیم بی سوادند در صورتی كه این آمار در روستاهای استان به 40 درصد می رسد.
وی ادامه داد: شاخص فضای آموزشی استاندارد كشور 51. 50 متر مربع می باشد در صورتی كه در استان سیستان و بلوچستان تنها سه متر مربع و در بعضی شهرستان ها این سرانه كمتر از 1. 5 متر مربع است. نسبت دانش آموز به معلم میانگین كشوری 18. 3 است اما میانگین استان 22. 56 است. علی رغم آنكه منابع پایدار آب دریا را داریم اما متاسفانه در حوزه شمال استان با پرداخت هزینه های هنگفت نیازمند افغان ها هستیم و در حوزه جنوب استان كه تنها 10 متر فاصله با دریا دارد شاخص دسترسی به آب فقط 23 درصد است، این در حالیست كه باید به این نكته توجه نماییم كه آیا نمی گردد با آب دریای عمان در قالب پكیج های شیرین كن، آب شرب و كشاورزی كل استان را تامین كنیم؟.
گرگریج در تشریح مشكلات استان سیستان و بلوچستان به شاخص های مختلف توسعه در این استان اشاره نمود و اضافه كرد: شاخص اجرای طرح های هادی روستایی به صورت میانگین در كل كشور 45 درصد است اما در استان سیستان و بلوچستان 16 درصد است. بدون شك منكر خدمات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیستیم اما محرومیت های گذشته به قدری عمیق بوده كه در حالت عادی نمی تواند غبار محرومیت را از چهره این استان بزداید. بعد از گذشت 40 سال انتظار داریم مردم به حداقلی از زندگی استاندارد برسند.
وی تصریح كرد: اعتقادم بر این نیست كه فقط با نگاه احداث پروژه های مختلف، توسعه پایدار برای استان ما به وجود می آید بلكه پیشنهاد می كنم برخی پروژه ها با محوریت نهادهای محلی و مدنی باعث بهبود ارتقای مبادلات رسمی و برون مرزی شوند. بطور قطع افزایش سهم صادرات منطقه آزاد در شمال استان و تسریع در توسعه شبكه های ارتباطی و حمل و نقل بعنوان پیش نیاز توسعه منطقه می تواند نقش بسزایی در محرومیت زدایی از این استان كشور داشته باشد.1396/10/28
17:58:48
5.0 / 5
5018
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس