ضرورت تشكیل دیوان محاسبات شهری برای اداره شهر

ضرورت تشكیل دیوان محاسبات شهری برای اداره شهر ال مور: عضو شورای شهر چهارم تهران با تاكید بر ضرورت تشكیل دیوان محاسبات شهری برای پاسخگویی شورا و شهرداری اظهار داشت: باید ابزارهای نظارت الكترونیك برای رصد دقیق آنچه كه در شهر اتفاق می افتد تولید شود.رحمت الله حافظی در گفت وگو با ایسنا، در واكنش به گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران، اظهار داشت: در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران بسیار عنوان كردیم كه ابزار نظارتی در اختیار شورا نیست و متاسفانه تعمدی هم در این مورد احساس می شد.

زیرساخت های نظارت الكترونیك برای شورای شهر چهارم فراهم نشدوی اضافه كرد: طی دوره چهارم شورای شهر تهران زیرساخت های لازم كه امكان نظارت الكترونیك شهر را فراهم كند وجود نداشت. بدون شك با وجود زیرساخت های نظارت الكترونیك می توانستیم مدیریت دقیق و رصد شهری را محقق نماییم و بارها مطالبه فراهم شدن این زیرساخت ها عنوان شد اما متاسفانه توجهی به مطالبات وجود نداشت.با 300 نفر هم نمیتوانستیم نظارت دقیقی بر شهر داشته باشیمحافظی ادامه داد: برای نظارت دقیق نه تنها 30 نفر كه حتی 300 نفر هم اگر عضو شورا بودند نمی توانستند نظارت دقیق را اعمال كنند، مگر اینكه زیرساخت های الكترونیك كه امروزه در همه دنیا از آن بهره گرفته می گردد برای شهر تهران هم فراهم می شد. متاسفانه این مهم حاصل نشد و از جانب دیگر وادادگی كه در شورا وجود داشت باعث می شد كار بیش از پیش دشوار شود.

وی تصریح كرد: در دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران به جز چهار پنج نفر كه به صورت جدی امور را دنبال می كردند و در مسائل مختلف مطالبات شهروندان را عنوان می كردند مابقی 26 نفر دنبال مسائل خاصی بودند و یا در امور سیاسی و حتی برخی مواقع به دنبال مسائل حاشیه ای بودند كه قصد ندارم به آنها اشاره كنم.

این عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر اینكه پنج نفر از اعضا میان مابقی نمی توانستند كارها را به درستی پیش ببرند اضافه كرد: فضای موجود در شورا باید به صورت شورایی اداره می شد. بطور قطع نظر پنج نفر در یك شورای 31 نفره نمی توانست اثرگذاری بر روی تصمیمات نهایی داشته باشد. برای مثال در مبحث صیانت از باغات مشاهده شد كه شهرداری با رأی بالایی حدود 26 نفر از اعضای شورا را با خود همراه كرد و پنج نفر در اقلیت ماندند و طرح صیانت از باغات به انجام نرسید. در چنین شرایطی چه انتظاری وجود دارد؟.

وی اضافه كرد: هنگامی كه مبحث فروش شهروند و شهر آفتاب عنوان شد "حافظی" با مخالفت جدی روبرو شد. این در حالیست كه شهرداری در آن زمان سه ماه فرصت می خرد و بعد از این مهلت، مبحث مجددا در صحن شورا مطرح می گردد و نهایتا تنها هفت نفر مخالفت می كنند و بقیه همراه می شوند. بطور قطع ابزار نظارتی لازم برای اعمال اصلی ترین وظیفه شورا وجود نداشت و گاها این وظیفه مهم زیر پا گذاشته می شد و بطور قطع واقعیت همیشه تلخ است.

ضرورت تشكیل دیوان محاسبات شهری برای اداره شهرحافظی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث تشكیل دیوان محاسبات شهری بعنوان یك لزوم حتمی برای اداره شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: مطالبه تشكیل دیوان محاسبات شهری تا كنون از جانب مجلس شورای اسلامی محقق نشده است. در چنین شرایطی است كه با عدم وجود این دیوان هر عضو شورا هر تصمیمی را اتخاذ می كند بدون اینكه مسئولیت آن را به عهده بگیرد و در قبال تصمیمش پاسخگو باشد.

دیوان محاسبات شهری شهردار و شورای شهر را پاسخگو می كندوی ادامه داد: در فضای نبود دیوان محاسبات شهری در لابی ها تصمیماتی گرفته می شد؛ اما در مصاحبه ها طور دیگری اظهار نظر می شد. در صحن شورای شهر در دوره چهارم كه نیمی از جلسات بدون حضور خبرنگاران برگزار می شد؛ متأسفانه موضع گیری ها و تصمیماتی كه از جانب برخی اعضا گرفته می شد در مصاحبه ها خلاف آن عنوان می شد. اگر دیوان محاسبات شهری داشته باشیم هر شهردار و مدیر شهری و عضو شورای اسلامی شهر تهران در قبال تصمیماتی كه می گیرد برای همیشه پاسخگو خواهد بود.

وی تصریح كرد: باید فضایی تولید شود كه هر عضوی كه در قبال موضوعی رأی می دهد مشخص باشد. در حقیقت باید معلوم باشد كدامیك از اعضای شورا به یك مبحث شهری رأی موافق و كدامیك رأی مخالف داده اند. تا بدین سان برای همیشه مسئولیت رأی خویش را بپذیرند. متاسفانه در چهارمین دوره شورای شهر چنین مهمی محقق نشد و الان انتظار می رود با تولید زیرساخت های لازم برای نظارت الكترونیك، آن بخش از مطالباتی كه در دوره چهارم بیان شد اما گوش شنوایی برای تحقق آنها وجود نداشت اكنون در دستور كار مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و با تولید سیستم های نظارتی و فضایی پاسخگو و تعهد آور برای نمایندگان شورای شهر بخش بزرگی از مشكلات شهری تهران حل و فصل شود.
1396/11/02
13:35:14
5.0 / 5
5202
تگهای خبر: باغ , تولید , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس