تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماكن تاریخی و میراث فرهنگی

تیر عدم رعایت ایمنی بر قلب اماكن تاریخی و میراث فرهنگی ال مور: اگر بدانیم میدان حسن آباد، بازار تهران، برج طغرل و.. گرفتار حریق یا تخریب شده اند بی گمان افسوس می خوریم برای تاریخ از دست رفته و برای روزهایی كه سرپا بودند. تاریخ به صورتی شناسنامه هر یك از ماست. میدان حسن آباد، بازار تهران قسمتی از وجود هر یك از ما را شكل داده و به خاطراتمان رنگ بخشیده است. این آثار میراثی از گذشتگان برای ما و میراثی از ما برای آیندگان است، پس باید در حفظ و نگهداری از آنها كوشا باشیم اما متاسفانه به فكر آنها نیستیم تا زمانی كه حادثه ای رخ دهد.


سید جلال ملکی - سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدماتی ایمنی شهرداری تهران- با اشاره به قطعنامه ی شماره پنج دوازدهمین مجمع عمومی کمیته بین المللی موزه ها که در مسکو برپا شد اظهار داشت: چهل و سه سال پیش، روز ۲۸ اردیبهشت بعنوان روز جهانی میراث فرهنگی و موزه ها اعلام گردید. روزی که شاید یکی از نکات مهم آن توجه بیشتر به آثار تاریخی و باستانی کشورها باشد.
وی با اعلان اینکه آثار تاریخی و باستانی دنیا برای یادآوری گذشته، تاریخچه اهمیت بسیاری دارد، اظهار داشت: یکی از نکاتی که باید به صورت جدی به آن توجه گردد سالم نگه داشتن و حفاظت از این میراث عظیم است. علاوه بر توجه به مسائل فرهنگی آثار تاریخی و تاثیرات آن، سلامت فیزیکی و ایمنی این دسته از ساختمان ها بمنظور حفظشان نیز یکی از موارد مهم و یکی از دغدغه های نهاد های مرتبط از جمله، سازمان آتش نشانی است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران درباره نکات مهمی که در موزه های کشورهای پیشرفته برای حفظ آثار تاریخی اجرا می شود اظهار داشت: کشورهای پیشرفته دنیا برای حفاظت از این آثار از برنامه هایی بهره می برند که شاید اجرایی کردن آنها گامی موثر بوده باشد. بعنوان مثال موزه ها و سازه های تاریخی و قدیمی برمبنای دستور العمل های ایمنی مصوب، مجهز به آخرین سیستم های اعلام و اطفاء اتوماتیک بوده و سیم کشی های برق آن نقاط به صورت مرتب کنترل و بررسی می شود.
ملکی افزود: وسایلی که در موزه ها چیده می شود دارای بار اشتعال بسیاری کمی است و در بعضی موارد و آثار خاص از پرده های مقاوم در مقابل حریق استفاده می شود. تمام ساختمان ها نیز با دوربین های مداربسته کنترل شده و کارکنان با نحوه کارکرد سیستم ها به صورت کامل آشنایی دارند.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران با اعلان اینکه شهروندان مالک بعضی از بناهای تاریخی هستند اظهار داشت: عدم توجه بعضی از مالکان شخصی به سازه های تاریخی نیز یکی از مواردی است که باید به آن توجه گردد. باتوجه به قدمت کشور ما سازه های تاریخی در شهرهای مختلف کشور وجود دارد و بدیهی است که باتوجه به تاریخ کشور باید به ایمن سازی این سازه ها توجه ویژه ای شود.
ملکی با تاکید بر اینکه نمی توان حادثه را پیش بینی نمود و نتیجه بی توجهی به اماکن فرسوده و نا ایمن وقوع حادثه است اظهار داشت: یکی از موارد دیگری که باید مد نظر قرار داده شود این است که گاهی شاهد تغییر کاربری های غیر مجاز در این بناها هستیم، بدین سبب برای جلوگیری از وقوع حادثه نهادهای نظارتی و بازرسی باید از هر گونه تغییر کاربری های غیر مجاز به ویژه در ابنیه تاریخی جلوگیری نمایند و شهروندان نیز بعنوان ناظران اجتماعی موارد تخلف را اطلاع رسانی کنند.
وی با تاکید بر اینکه نسبت به ایمنی خیلی از ساختمان های تاریخی با بهانه هایی همچون داشتن مالک شخصی، نداشتن بودجه، در دست اقدام بودن و... بی توجهی می شود اظهار داشت: این دسته از ساختمان ها ممکنست تحت تاثیر حوادث از بین بروند. میدان حسن آباد تهران که یکی از قدیمی ترین میادین پایتخت است از همان جمله است. طی چهار سال قبل این میدان حدود سه مرتبه گرفتار آتش سوزی گسترده شده که با عملیات آتش نشانان از تخریب آن جلوگیری شده است.
ملکی اظهار داشت: بعضی از بناهای تاریخی نیز به محلی برای انبار کردن کالا تبدیل گشته است. این انبار ها به محل هایی با بدترین شکل ممکن و بدون رعایت اصول ایمنی تبدیل گشته که با چیدمان غیراصولی اجناس و کالاهای سنگین، ایستایی ساختمان به مخاطره انداخته شده است.
وی به خطر افتادن بعضی از این اماکن را حاصل بی توجهی دانست و درباره وضعیت بازار تهران نیز اظهار داشت: وضعیت بازار اصلی تهران نیز مشابه میدان حسن آباد است. هر روز میلیون ها نفر در این بازار رفت و آمد دارند و اگر به مسئله ایمن سازی آن توجه نشود ممکنست که روزی تحت تاثیر یک بحران قرار گیرد.
سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران اظهار داشت: پایتخت مکان تاریخی و قدیمی بسیاری دارد که باید به آنها توجه ویژه ای شود، البته طی چند سال قبل مدیریت شهری تهران، بررسی سلامت و ایمنی این اماکن را بعنوان یکی از اصلی ترین برنامه های خود به اجرا گذاشته اما این اقدامات نیازمند عزمی جدی و همکاری شهروندان نیز است که خیلی از این افراد صاحبان اماکن تاریخی نیز هستند.
منبع:

1399/02/29
11:40:15
5.0 / 5
2475
تگهای خبر: ایمنی , برند , بودجه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس