تغییر الگوی ترافیك تهران آلاینده ازن را افزایش داد

تغییر الگوی ترافیك تهران آلاینده ازن را افزایش داد ال مور: به دنبال افزایش غلظت آلاینده ازن در شهر تهران، شركت كنترل كیفیت هوای تهران اعلام نمود كه با اطمینان می توان افزایش غلظت این آلاینده را به تغییرات الگوی ترافیك شهر به سبب عدم اجرای طرح ترافیك و طرح كاهش مرتبط دانست.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در روزهای اخیر شاهد افزایش غلظت آلاینده ازن در هوای شهر تهران بودیم. آلاینده ازن یک آلاینده ثانویه در جو است که از هیچ منبعی به صورت مستقیم منتشر نمی گردد و محصول واکنش های شیمیایی است.

اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار، دو پیش ساز اصلی واکنش های تولیدکننده ازن هستند. از ین جهت، جهت بررسی علل تغییرات غلظت ازن، باید غلظت اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار را مورد بررسی قرار داد.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، بررسی داده های اندازه گیری شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در سطح شهر تهران نشان میدهد که میزان انتشار آلاینده ها امسال نسبت به بازه مشابه در سال قبل بطور چشمگیری افزایش یافته است. از آنجائیکه ناوگان حمل و نقل، سهم عمده ای از انتشار آلاینده هایی همچون اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار را در شهر تهران به خود اختصاص می دهد، با اطمینان می توان تغییرات مذکور را به تغییرات الگوی ترافیک شهر به سبب عدم اجرای طرح ترافیک و طرح کاهش مرتبط دانست.

البته کاهش سرعت باد در ایام اخیر که تجمع آلاینده ها در جو شهر تهران را بهمراه داشته است را نیز می توان بعنوان یکی از دیگر دلیلهای افزایش غلظت آلاینده ازن دانست همین طور با توجه به این که افزایش دما، سرعت واکنش های تولیدکننده آلاینده ازن را بیشتر می کند، هر سال با ورود به فصل تابستان شاهد افزایش غلظت این آلاینده هستیم که امسال تغییرات الگوی ترافیک نیز نقش موثری در افزایش غلظت ازن ایفا کرده است.

از این رو انتظار می رود در صورت عدم تغییر در الگوی جاری ترافیک شهر تهران، با افزایش دما، شاهد مقادیر بمراتب بالاتری از آلاینده ازن در هوا باشیم.

از سوی دیگر ابلاغ روش جدید محاسبه شاخص آلاینده ازن توسط وزارت بهداشت که از شروع امسال اجرا شده است نیز از دلیلهای افزایش مقادیر شاخص آلاینده ها است. هر چند که در صورت محاسبه شاخص امسال با روش پیشین نیز همچنان شاهد افزایش شایان توجه آلاینده ازن بودیم.
1399/03/04
15:21:47
5.0 / 5
2478
تگهای خبر: تولید , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس