احتیاج به آئین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سكونتگاه های شهری

احتیاج به آئین نامه و ضوابط برای انبار مواد شیمیایی در سكونتگاه های شهری به گزارش ال مور انفجار بیروت تلنگر بسیار جدی در مدیریت شهری برای ارتقای ایمنی سكونتگاه های شهری بود كه همین مساله هم سبب شد تا بحث انبار نفت شهران مطرح شده و دبیركارگروه ملی مخاطرات طبیعی در اینباره اظهار داشت: به بهانه این حادثه باید نگاهی به خطرپذیری شهرها بخصوص كلانشهر تهران در مقوله مراكز خطرزا داشته باشیم.


دکتر علی بیت الهی-دبیرکارگروه ملی مخاطرات طبیعی- در گفت و گو با ایسنا در این باره اظهار نمود: به بهانه این حادثه باید نگاهی به خطرپذیری شهرها بخصوص کلانشهر تهران در مقوله مراکز خطرزا داشته باشیم.
وی افزود: در رسانه ها و برخی خبرها آمده بود که مخزن سوخت شهران یک نقطه خطرزا از صدمه رسانی و آتش سوزی بود، البته اصل صحبت که درباره شهران گفته شده بود که امکان دارد در اثر آتش سوزی و موارد دیگر حادثه ای چندین برابر بیروت رخ دهد، درباره انبار شهران احیانا کمی اغراق شده؛ چون که معمولا انفجار در این چنین مخازنی صورت نمی گیرد؛ بلکه آتش سوزی های ممتد رخ می دهد یا در بدترین سناریو شاهد نشت مواد سوختی خواهیم بود.
دبیرکارگروه ملی مخاطرات طبیعی اظهار نمود: در بررسی ها و ارزیابی هایی که بنده در طول مدت زمان داشتم، زمانی این مرکز جانمایی شده که سکنه شهر به این میزان نبود و وسعت شهر تهران به این حد نبود و در آن زمان وزارت نفت در مکان یابی و همچنین مسیر یابی لوله انتقال سوخت از پالایشگاه به مخزن نفت شهر ری، تمهیدات ایمنی را با شهرداری توافق کرده بودند به صورتی که برای لوله انتقال، حریم و زمین ها در نظر گرفته شده بود که ساخت و ساز هم نباید بشود و منطقه شهران هم عاری از جمعیت بود.
بیت الهی اظهار نمود: نزدیکی یک مخزن سوخت به یک کلانشهر لزوم داشت به علت اینکه تردد تانکرهای سوخت در جاده ها خودش خطر روزمره جدی به وجود می آورد. به هر صورت این مکان در آن زمانی که تهران در این وسعت نبود انتخاب شد، اما هم اکنون وضع موجود درمورد چنین مخازنی بخصوص در ضوابط کشورهایی مانند آمریکا و نیوزیلند به این صورت است که چنین مکان هایی روی گسل ها و حریم گسل ها ساخته نشود.
وی ادامه داد: علت این ضابطه ها هم به این خاطر است که هر چقدر هم ساختمان را مقاوم سازی نماییم، اما تمهیدات مهندسی در مقابل عظمت جا به جایی و شکستگی یک گسل پاسخگو نیست که البته درباره این مخزن سوخت، چندین لایه بتنی به علت پیشگیری از نشت و سرازیر شدن سوخت بر اثر حوادث اندیشیده و اجرا هم شده است که این ها هم در مقابل جابه جایی یک گسل ناچیز خواهد بود.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی افزود: معمولا بر این اساس راه اندازی ساختمان هایی که در آئین نامه ۲۸۰۰ هم بعنوان ساختمان های خطرزا از آنها نام می بریم و در رده ساختمان های با درجه اهمیت بالا تقسیم بندی می نماییم در شرایط ذکر شده ممنوع می باشد. آن زمانی که این مرکز راه اندازی شده چنین ضابطه ای وجود نداشته. ازاین رو این انبار در نقطه ای که از دیدگاه لجستیکی مناسب بوده راه اندازی شده؛ اما هم اکنون این لزوم وجود دارد که درباره جا به جایی این مخزن که هزینه هنگفتی هم به بودجه ملی تحمیل می کند تحقیق و تصمیم گیری شود.
وی اظهار داشت: این مساله در عالی ترین سطوح مدیریتی کشور هم مطرح شده و به این نتیجه رسیده اند که جا به جایی چنین مرکزی نیازمند یکسری اقدامات بسیار هزینه بر است که ظاهرا فعلا مقدور نیست؛ اما لزوم ملی دارد که به شکل جدی درباره جا به جایی چنین مراکزی و مکان یابی مجددش با عنایت به گسترش شهری تصمیماتی صورت گیرد.
بیت الهی افزود: علاوه بر این مرکز سوخت که طی این روز ها به آن بسیار پرداخته شد و بازتاب عمده ای داشته لزوم دارد که به صورت کلی مراکز خطرزا مورد توجه جدی قرار گیرد، شاید هیچ گاه فکر نمی کردیم که یک کلینیک پزشکی مثل سینا اطهر که به ذات خودش باید خطرها را بکاهد و باعث مداوا شود خود به یک مرکز خطرزا تبدیل شود؛ چون که در آن محل به جهت نیازهای مرکز کپسول های گاز انبار شده باشد.
وی افزود: چنین جزیی نگری هایی لزوم دارد. در منطقه اطراف بازار در منطقه ۱۲ ساختمان های فرسوده ای داریم که به علل غلط لجستیکی بعنوان انبار مواد شیمیایی، رنگ، چسب و موادی که پتانسیل اشتعال بالایی دارد تبدیل گشته است. این ها در اثر حوادث فقط به خودشان صدمه نمی زنند؛ بلکه محیط اطراف را درگیر می کنند و حوادث مدل سازی شده کوچکی همچون آن چیزی که در حادثه پلاسکو، سینا اطهر دیدیم، صورت گرفت. نمونه نادر و بسیار شدید آنرا هم به تازگی در بیروت شاهد بودیم.
بیت الهی اظهار داشت: عدم توجه و در واقع سهل انگاری تعجب برانگیز درباره نگهداری مواد با پتانسیل انفجار و اشتعال در مجاورت بندر و شهر می تواند بسیار حادثه آفرین باشد.
وی اظهار نمود: علاوه بر تهران درباره خیلی از شهرها چنین نگرشی باید به صورت ضابطه و آئین نامه های ضروری و لازم الاجرا در بیاید. این نیاز را بعد از این حادثه به شدت احساس می نماییم و امیدواریم تحت عنوان مصوبات، لوایح و ضوابطی باعث ارتقای ایمنی شهری شود.
دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی درباره اینکه وقوع زمین لرزه چه اثری بر این دسته از مراکز نگهداری مواد شیمیایی، همچون انبار نفت شهران خواهد گذاشت، اظهار داشت: در زلزله بخصوص در مورد آن دسته از مخازنی که روی گسل ساخته شدند خطر عمده این است که در اثر جا به جایی، گسیختگی در دیواره ها و مخازن صورت گیرد و حجم عظیمی از این مواد سوختی مثل یک سیلاب در راه آبراهه ها و دره ها به سمت جنوبی تهران سرازیر شود. این علاوه بر مساله آتش سوزی و خطرات بالقوه ای است که می تواند آثار زیست محیطی بسیار منفی داشته باشد که تا سال ها شاهد نتایج آن خواهیم بود.
وی افزود: در این شرایط آب های زیر سطحی، قنات ها را آلوده خواهد نمود و امکان دارد حوادث ناگواری را رقم بزند.
دبیر کارگروه ملی مخاطرت طبیعی اظهار داشت: گسیختگی از اثراتی است که می تواند لوله های انتقال سوخت به این مراکز متحمل شده و خود آن هم به صورت جدی صدمه خواهد رساند.
منبع:

1399/05/22
12:52:42
5.0 / 5
1699
تگهای خبر: ایمنی , بودجه , ساخت , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس