رییس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران :

كمتر از ده درصد از آبیاری فضای سبز شهر از محل پساب هاست

كمتر از ده درصد از آبیاری فضای سبز شهر از محل پساب هاست به گزارش ال مور رئیس كمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به آبیاری فضای سبز شهر توسط 400 حلقه چاه در تهران، اظهار داشت: كمتر از 10 درصد از آبیاری فضای سبز از محل پساب هاست.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، زهرا صدراعظم نوری در مراسم افتتاح همزمان سه پروژه سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت توجه شورا و شهرداری تهران به اقدامات زیربنایی و زیرساختی در دوره پنجم مدیریت شهری اظهار نمود: رویکرد این دوره مدیریت شهری انجام اقدامات زیرساختی و مقابله با چالش ها و رفع معضلات شهری به جای پرداختن به کارهای شعاری بوده تا از این مسیر مردم تهران از این اقدامات بهره مند شوند و مشکلات مردم کاهش پیدا کند. برهمین اساس در حوزه پسماند و فضای سبز شهر تهران اقدامات بسیار اثرگذاری انجام شده است.
وی افزود: همچون این اقدامات تفاهم نامه شهرداری تهران و وزارت نیرو جهت تأمین منابع آبی برای آبیاری فضای سبز تهران از محل پساب ها بوده است. بدون شک آب خام بعنوان سرمایه پرارزش شهر باید جهت مصارف شرب و ضروری مورد استفاده قرار گیرد و آبیاری فضای سبز از راه پساب ها صورت گیرد. هم اکنون 400 حلقه چاه در تهران وجود دارد که آبیاری فضای سبز به وسیله آنها انجام می شود بدین ترتیب کمتر از 10 درصد از آبیاری فضای سبز از محل پساب هاست و هفت میلیون مترمکعب از راه پساب و مابقی از راه آب خام انجام می شود.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران تصریح کرد: برپایه توافق نامه میان شهرداری و وزارت نیرو در افق سال 1410 مقرر شده 60 درصد آبیاری فضای سبز شهر تهران از محل پساب ها باشد.
نوری افزود: اقدام زیرساختی دیگر توافق شهرداری با جهاد کشاورزی است که طی آن 30 سال بهره برداری از منابع طبیعی شهر تهران به شهرداری تهران سپرده می شود اراضی که در مناطق 4، 13، 20 و 22 می تواند تأثیر بسزایی در فضای سبز شهر تهران داشته باشد.
رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود به طرح جامع مدیریت پسماند بعنوان یکی دیگر از اقدامات زیرساختی اشاره نمود و اضافه کرد: حدودا ظرف دو سال گذشته مطالعات این طرح انجام شده و تا آبان ماه سال جاری مراحل اجرایی آن آغاز خواهد شد. طرح کاپ برشی از طرح جامع است که مدیریت پسماند در تهران آنرا با جدیت دنبال می کند. امروز رویکرد متفاوتی با استفاده از امکانات، تجهیزات و بکارگیری روش نوین و روش های هوشمند سازی برای عرضه ی خدمات به شهروندان تهرانی به کار گرفته شده است. در حوزه پسماند تفکیک و بازیافت و افزایش ظرفیت بازیافت پسماندهای ساختمانی و تبدیل به شن و ماسه از اقدامات خوبی است که در حال انجام می باشد البته همه این موارد نیازمند مشارکت جدی شهروندان است.
نوری تصریح کرد: باید اطلاع رسانی و آموزش صحیح به شهروندان صورت گیرد تا شاهد مشارکت خوب آنها باشیم. امروز شهر تهران به شدت آزرده از کودکان کار، زباله گردی و افرادی است که با سن کم تا کمر درون مخازن زباله خم می شوند و زباله گردی می کنند. امیدوارم با انجام این کارهای اصولی، چنین صحنه هایی را از شهر حذف نماییم. بطور قطع تکمیل این چرخه رضایت مندی بیشتر مردم را به همراه خواهد داشت.
وی افزود: امکان رصد این فرایند قدرت نظارت را زیاد می کند. امروز یکی از مواردی که شهر را اذیت می کند پسماند خشکی است که قابل بازیافت نیست. اگر تنها در یک بازه یک ماهه مسیل ها و جوی ها را لایروبی نکنند حجم زیادی از این زباله ها جمع خواهد شد و در این مسیل ها باقی می مانند بنابراین باید تولید کنندگان این مواد مشارکت جدی در این چرخه داشته باشند تا صدمه های این مواد به محیط زیست به حداقل برسد.
منبع:

1399/06/17
12:48:58
5.0 / 5
1468
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس