نحوه بازنشستگی زنان شاغل تشریح شد

نحوه بازنشستگی زنان شاغل تشریح شد به گزارش ال مور کلیه بیمه شدگانی زن مشمول قانون کار که حداقل ۲۰سال سابقه پرداخت حق بیمه مقرر را پیش از تاریخ تقاضای بازنشستگی پرداخته باشند و سن آنها ۴۲ سال تمام باشد، می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، امیری گنجه مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ که در نشست با کارکنان اداره مستمری های غرب تهران بزرگ سخن می گفت اضافه کرد: زنان بیمه شده ای که درآستانه بازنشستگی به بیماری کرونا مبتلا شدند بدون محدودیت زمانی، مدت بستری آنان که به تایید ( پزشک معتمد، شورای پزشکی و یا کمیسیون پزشکی ) رسیده باشد علاوه بر دریافت غرامت دستمزد مدت دوره تایید شده، ایام بیماری کرونا نیز جزسوابق بیمه ای آنان منظور می گردد و هیچ محدودیت زمانی ندارد.

امیری گنجه درباب تعداد بازنشستگان زن تحت پوشش تامین اجتماعی اظهار داشت: برمبنای آمار سال ۱۳۹۸از ۲ میلیون و۷۹ هزار بازنشسته، تعداد ۲۰۴هزار و ۵۸۷ نفر زنان بازنشسته می باشند که این تعداد ۲۱درصد کل مجموع مستمری بگیران تامین اجتماعی را می سازند.

وی اشاره کرد: از جمعیت ۳۵۰هزار نفری بازنشستگان و مستمری بگیرا ن تحت پوشش اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ ۳۲ تعداد هزار نفر را زنان بازنشسته می سازند.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ با اشاره به دامنه نوع بازنشستگی زنان در ایران اظهار داشت: به لحاظ گستردگی مشاغل و نوع فعالیت در کارگاه های مختلف و یا پرداخت حق بیمه بصورت (خویش فرما- زنان خانه دار) بازنشستگی زنان در تامین اجتماعی به شکل های مختلف اجرا می شود.

وی اشاره کرد: کارگاه هایی که مشمول ماده ۱۸۸قانون کار هستند زنان شاغل در این کارگاه ها با داشتن ۲۰سال سابقه کار و ۴۲ سال سن می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.
امیری گنجه درباب کارگاه هایی که مشمول قانون کار نمی باشند اظهار داشت: برمبنای قانون، چه برای مردان و چه بانوانی که در این کارگاه ها کار می کنند برمبنای قوانین و بخشنامه استخدامی آن سازمان، نهاد و یا مرکز دولتی بازنشسته می شوند.

وی اشاره کرد: کارکنان و پرسنل مراکز دولتی؛ نهادها، سازمان هایی که ماهیت حقوقی دارند و... با توجه به این که این دستگاهها غیرمشمول قانون کارمی باشند از شمول ماده ۱۸۸قانون کار خارج می باشند. در مراکز دولتی یا غیر دولتی چنانچه در بخشنامه استخدامی آن دستگاه یا نهاد قید شده باشد که بیمه شده قراردادی و مشمول قانون کار است؛ زنان شاغل می توانند با داشتن ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه درخواست بازنشستگی کنند.
مدیر کل تامین اجتماعی درباب بیمه شدگان زنان خانه دار اظهار داشت: داشتن ۵۵سال سن و دارا بودن حداقل ۱۰سال سابقه پرداخت حق بیمه برای درخواست بازنشستگی بیمه شدگان زنان خانه دار لازم است.

امیری گنجه سقف سابقه برای بازنشستگی( مردان و زنان ) بدون مطرح بودن سن بیمه شده را ۳۵سال سابقه کاری دانست.

مدیر کل تامین اجتماعی غرب درباب بازنشستگی زنان در کارهای سخت و زیان آور اظهار داشت: برمبنای تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون، کلیه زنان شاغل در کارهای سخت و زیان آور با داشتن حداقل ۲۰سال متوالی یا ۲۵ سال متناوب بدون شرط سنی می توانند تقاضای بازنشستگی کنند.

به گزارش روابط عمومی غرب تهران بزرگ، وی اشاره کرد: اشتغال زنان در مشاغل سخت و زیان آور می بایست به تایید کمیته استانی رسیده باشد و عنوان شغلی آنان نیز می بایست در لیستهای ارسالی از طرف کارفرما صحیح و متناسب با شغل و رتبه قید شده باشد.

مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهرا ن بزرگ میزان سابقه بازنشستگی و سن شاغلان زن بعنوان کارکنان دولت وفق ماده ۱۰۳ قانون خدمات کشوری را با تحصیلات دانشگاهی کارشناسی ارشد و بالاتر را ۶۰سال تمام و حداقل سابقه کاری آنان را ۲۵سال اعلام نمود.
منبع:

1400/06/25
15:20:22
0.0 / 5
211
تگهای خبر: بانوان , بیمه , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس