کاهش دما تا ۱۰ درجه در ۹ استان

کاهش دما تا ۱۰ درجه در ۹ استان سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از نفوذ سامانه پرفشار و کاهش دما تا 10 درجه سانتیگراد طی دو روز اول بهمن ماه آگاهی داد.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از نفوذ سامانه پرفشار از اوایل وقت جمعه( اول بهمن ماه) تا اواخر وقت شنبه( ۲ بهمن ماه) آگاهی داد.

نوع مخاطره حاصل از نفوذ این سامانه کاهش محسوس دما به طور متوسط بین ۸ تا ۱۰ درجه سانتیگراد خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه جمعه (اول بهمن ماه) استانهای ایلام، خوزستان، بوشهر و فارس و شنبه (۲ بهمن ماه) استانهای فارس، هرمزگان، کرمان، یزد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان خواهد بود.

اثرات این مخاطره شامل یخ زدگی محصولات و احتمال خسارت به ماشین آلات کشاورزی است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط ادامه افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط بوسیله انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کودهای اسید آمینه بصورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم‏ سازی درختان به سرما، تامین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها باتوجه به کاهش محسوس دما است.

همچنین سفارش می شود محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار باتوجه به پایین بودن دمای سطح زمین خصوصاً در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان لطمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، خودداری از کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد)، خودداری از مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین‏ آلات و ادوات کشاورزی، محافظت از سبزی و صیفی جات تازه کشت شده در مقابل سرما در استانهای جنوبی در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی از وزش باد شدید از اوایل وقت جمعه( اول بهمن ماه) تا اواخر وقت شنبه( ۲ بهمن ماه) آگاهی داد.

منطقه اثراین سامانه جمعه( اول بهمن ماه) استانهای خراسان جنوبی، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و شنبه ( ۲ بهمن ماه) استانهای سیستان و بلوچستان، شرق کرمان و شرق هرمزگان خواهد بود.

این وضعیت جوی می تواند موجب خسارت به تاسیسات گلخانه ای و احتمال شکستن نهال های تازه کشت شده شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط افزایش استواری نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استواری و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها و عایق بندی و محافظت از کندوها باتوجه به باد و سرما در مناطق سردسیر است.

همچنین سفارش می شود دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درهای سالن ها اقدام نمایند.

سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در وضعیت باد اقدامات لازم را انجام دهند و از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به سبب باد پرهیز شود.

همچنین نباید ماشین آلات و نهاده های کشاورزی روی زمین مستقر شوند. آهک پاشی نیز نباید در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به سبب وزش باد شدید صورت گیرد.

به گزارش ال مور به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.
1400/10/28
16:10:34
0.0 / 5
247
تگهای خبر: باغ , دستگاه , محصولات , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس