بیش از نیمی از دریاچه های بزرگ جهان درحال خشک شدن هستند

بیش از نیمی از دریاچه های بزرگ جهان درحال خشک شدن هستند ال مور: یک مطالعه جدید نشان میدهد که بیش از نیمی از دریاچه ها و ذخایر آبی بزرگ جهان از اوائل سال 1990 میلادی به این سو درحال خشک شدن هستند.


به گزارش ال مور به نقل از شبکه الجزیره، این مطالعه حاکیست پدیده خشک شدن دریاچه های بزرگ و منابع آبی جهان عمدتاً حاصل تغییرات اقلیمی است و این امر سبب تشدید نگرانی ها نسبت به کمبود ذخایر آب مورد نیاز برای مصارف کشاورزی، تامین انرژی برق آبی و همین طور مصارف انسانی می شود.
یک گروه از کارشناسان بین المللی در این مطالعه تازه خاطر نشان کردند که تعدادی از مهم ترین منابع آب شیرین جهان از ذخایر آبی بین اروپا و آسیا گرفته تا دریاچه «تیتیکاکا» در آمریکای جنوبی طی سه دهه گذشته سالانه حجم چشمگیری - حدود ۲۲ گیگا تُن - آب از دست داده اند. این میزان، حدود ۱۷ برابر حجم دریاچه «مید»، بزرگترین مخزن آبیِ ایالات متحده است.
مطالعه انتشار یافته در مجله تخصصی «ساینس» نشان داده است که استفاده ناپایدار انسان، موجب خشک شدن یا کم آبی شدید دریاچه هایی مانند دریای «آرال» در آسیای مرکزی و «دریای مرده» در خاورمیانه شده است و این درحالیست که دریاچه های مصر و مغولستان نیز تحت تاثیر افزایش دما قرار گرفته اند.
از طرف دیگر سطح آب در یک چهارم از دریاچه های دنیا نیز بالا رفته که اغلب در نتیجه ساخت سد در مناطق دورافتاده مانند فلات داخلی تبت بوده است.
بگفته کارشناسان، دریاچه های طبیعی و سدها حدود ۸۷ درصد از حجم آب شیرین زمین را در خود ذخیره می کنند، هرچند تنها ۳ درصد از سطح سیاره را پوشش می دهند.
«فانگ فانگ یائو»، آب شناس دانشگاه ویرجینیا که این مطالعه را سرپرستی کرده، می گوید که ۵۶ درصد کاهش آب دریاچه های طبیعی ناشی از گرم شدن آب و هوا و مصرف انسانی است هرچند که تغییرات اقلیمی سهم بیشتری در این رابطه داشته است.
کارشناسان مطالعات اقلیمی تصور می کنند در صورتیکه برخی مناطق جهان تحت شرایط تغییرات اقلیمی خشک می شوند، مناطق مرطوب نیز مرطوب تر خواهند شد، با اینحال مطالعه جدید می گوید که مقدار قابل توجهی از آب حتی در مناطق مرطوب نیز از دست رفته است.
برای مثال کارشناسان در اسپانیا بتازگی گزارش داده اند که بعد از ماه ها خشکسالی، مخازن آب در منطقه شمال شرقی کاتالونیا حدود ۲۶ درصد پر شده است با اینحال در مقایسه با سال ۲۰۲۲ که این رقم ۵۸ درصد بوده، کاهش قابل توجهی داشته است.
در ایتالیا نیز بتازگی کاهش سطح آب در دریاچه «گاردا» بطور غیرمعمولی نسبت به زمان مشابه در سال ۲۰۲۲ ثبت شده و سطح آب در مقایسه با سال قبل ۵۰ درصد کم شده است.
این مطالعه همین طور نشان میدهد که ۵۳ درصد از سطح آب دریاچه ها از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ کم شده است.
این گزارش که نسخه اولیه آن در خبرگزاری رویترز پخش شده، برمبنای داده های تصاویر ماهواره ای جمع آوری شده در میان سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۲۰ میلادی تهیه و تنظیم شده است.
منبع:

1402/02/29
15:48:39
0.0 / 5
282
تگهای خبر: ساخت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس