پیشنهادهایی برای گالری گردی خردادماهی در تهران

پیشنهادهایی برای گالری گردی خردادماهی در تهران ال مور: تهران- این روزها كه هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه، سپری شده و روزهای آغازین خردادماه را می گذرانیم، گالری ها و مركزهای هنری تهران میزبان نمایشگاه های متعددی برای اهل فرهنگ و هنر هستند.


نمایشگاه آثار منتخب «لوور در تهران» كه به دنبال تبادلات فرهنگی بین ایران و فرانسه تا ۱8 خردادماه در موزه ملی ایران واقع در خیابان ۳۰ تیر برپاست همچنان پیشنهاد اصلی برای هنردوستان است و اگر به دنبال گالری و موزه های دیگری برای گذراندن آخر هفته خود می باشید، نمایشگاه آثار سكه های اسلامی و دوره های تاریخی ایران در نگارخانه گلستان، انتخاب مناسبی خواهد بود.

*پیشنهادهایی برای گالری گردی در تهران

**نگارخانه گلستان
نمایشگاه آثار سكه های اسلامی و دوره های تاریخی ایران با مشاركت موزه و كتابخانه ملی ملك به مناسبت روز موزه و میراث فرهنگی در نگارخانه گلستان برگزار شده است.
روزجهانی موزه و میراث فرهنگی به منظور اشاعه فرهنگ و تاریخ اسلامی و معرفی گوشه ای از نفایس كهن این موقوفه به نمایش درخواهد آمد و شامل سكه های ضرب چكشی از جنس طلا و نقره است كه به دوره های تاریخی ساسانی، اشكانی و هخامنشی متعلق می باشد.
این نمایشگاه از 27 اردیبهشت تا 15 خرداد از ساعت 9 تا 18 در نگارخانه فرهنگسرای گلستان برگزار می گردد.

**گالری صبا
نمایشگاه عكس «دوباره ایران» با همكاری شهرداری تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، ایسنا و فرهنگستان هنر به مناسبت سالگرد برگزاری انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری، در قالب 126 عكس و 40 پوستر تا 22 خرداد در گالری صبا فعال خواهد بود.
این نمایشگاه بر بازنمایی شعارها، تیپ ها و طبقات اجتماعی در آن دوره متمركز است و عكسها به صورت یك شاهد صادق، داستانهای آن روزها را روایت می كنند.

**موزه طراحی محض و موزه دیدی
نمایشگاه طراحی اولاف پروبست طراح معاصر آلمانی با عنوان «طراحی های خورشیدی» همزمان در موزه طراحی محض و موزه دیدی از یكم تا 30 خرداد 1397 برای عموم قابل بازدید است.
«طراحی های خورشیدی» عنوان بخشی از این نمایشگاه است كه از اول خرداد در موزه طراحی محض افتتاح شده و «ریسمان های وارونه خوانی» عنوان نمایشگاهی است كه در موزه دیدی برگزار می گردد.

** گالری ایده
نمایشگاه آثار نقاشی مهدی ساروخانی با نام «ضیافت قاجاری» این روزها در گالری ایده میزبان هنردوستان است.
سومین نمایشگاه انفرادی ساروخانی به تحلیل رفتاری انسان ها در دوران مختلف نشسته است.
این هنرمند درباره نمایشگاهش نوشته است: همواره یكی از دغدغه های ذهنی ام حضور افراد و شخصیتهای مختلف، خارج از زمان و مكان خودشان بوده، این كه دیگران با تفكر، پوشش، رفتار و گفتار خاص خویش چه اتفاقاتی برایشان حادث شده و چه كارهای روزمره ای را انجام می دهند؛ این دل مشغولی سبب پدید آوردن این مجموعه با نام «ضیافت قاجاری» شد.

**گالری هما
نمایشگاه نقاشی «رویای یك شب نیمه تابستان» هم از 28 اردیبهشت تا هشتم خردادماه در گالری هما در حال برگزاری است.
سیما شاهمرادی هنرمندی ست كه پیرامونش و رابطه آن با تاریخ را در هیات یك تصویر اعوجاج یافته رودرروی ما قرار می دهد؛ او طی چند نمایش اخیرش در گالری هما توانسته بر كلیشه های هویتی فائق آمده و معنای جدید هویتی خودش را در نقاشی هایش گسترش دهد.
او در بیانیه مجموعه نقاشی رویای نیمه شب تابستان كه اقتباسی از نمایشی با همین نام است، می نویسد: «این آثار در زمانه تعلیق و ابهام تولید شده و به نمایش درآمده اند، روزگار غیاب هر سازوكاری كه «گذشته» و «آغاز» را به نحوی به «آینده» و «انجام» پیوند می دهد، گویی طرح عظیم «تاریخ» كه اساس آن برآمدن بنایی در «آینده» با كاربست مصالح گرد آمده از «گذشته» است شكست خورده و یا دست كم متوقف شده است.»

**گالری اُ
نمایشگاه چیدمان افشین چیذری با عنوان «خندیدن در خانه ای كه می سوخت» تا 9 خردادماه در گالری اُ در حال برگزاری است.
وی در متن این نمایشگاه نوشته است: این نمایش برای من شروع فصل جدیدی است. شاید نخستین بار است كه به روح سرگردانم تن داده ام و به رسمیت شناختمش. این چیدمان برآیند زمانی طولانی و مدیوم های مختلف تصویری است. انتخابی است برای مصالحه با جستجوگری و بازیگوشی من در مدیوم های مختلف. نقاشی، طراحی، چاپ فلز، عكس، حجم، ویدئو و متن در كنار هم (به عمد) چیده شده اند. برای من، دغدغه ها و بازی های تصویری برآیندی اینگونه داشته اند.

** موزه عكسخانه شهر
نمایشگاه «نگاهی به تصاویر جهان نما» گزیده ای از استریوسكوپ های قاجاری كه به مناسبت روز جهانی موزه ها از 25 اردیبهشت برگزار شده و تا 31 خرداد در موزه عكسخانه شهر قابل بازدید است.
تصاویر این نمایشگاه كه تعدادشان، 50 قطعه است، از مجموعه شخصی خانواده‌ی شادروان «علی اصغر فولادی مهر» گردآوری شده و اصل این عكس ها برای اولین بار در ایران به نمایش گذاشته می گردد.
این عكس ها در جریان سفر ناصرالدین شاه در سال 1280قمری/1864میلادی به خراسان و بسیاری دیگر از تصاویر مجموعه، در سفر اول مظفرالدین شاه به اروپا از 23 فروردین 1279 خورشیدی برابر با 12 آوریل 1900میلادی) عكاسی شده اند.

** گالری شیرین
نمایش آثار مارسین بیالاس هنرمند لهستانی با عنوان «اتاقی با چشم انداز» در گالری شماره 2 شیرین، تا 23 خردادماه در حال برگزاری است.
این هنرمند در مورد آثارش می گوید: چاپ ها و طراحی هایی كه من به وجود می آورم به تعبیری بر مبنای واقعیتی است كه مرا در بر گرفته است و تلاشی است برای تفسیر كردن شهر و تاثیر آن بر آگاهی و دانش من از قوانینش. هدف من نه بازسازی و كپی جهان مدرن، كه خلق واقعیتی جایگزین برای آن است.»

**نمایش تصاویر برتر مطبوعاتی منتخب جهان
نمایشگاه منتخب عكس 2016 تا 2018 وردپرس فوتو با عرضه 141 عكس برگزیده مربوط به سالهای 2016، 2017 و 2018 مسابقه مطبوعاتی جهان «world press photo» در بخش های اخبار لحظه ای، مسائل معاصر، پرتره، زندگی روزمره، ورزش و طبیعت هم تا 11 خردادماه در فرهنگسرای نیاوران ادامه خواهد داشت.

**گالری آب انبار
نمایشگاه نقاشی های كامران یوسف زاده (وای.زی.كامی) تا 25 خردادماه در گالری آب انبار برقرار است.
یوسف زاده، نقاش ایرانی متولد سال 1335 در تهران است كه پس از آخر تحصیلات متوسطه به آمریكا و سپس به اروپا رفت و فلسفه و فیلمسازی خواند.
مشخصه آثار وای. زد. كامی نقاشی های پرتره اش است و ددر مورد آثار خود می گوید: در نقاشی هایم به دنبال به تصویر كشیدن بعد متافیزیك انسانها هستم.

**نمایشگاه هایی كه آخر هفته افتتاح می شوند:

** كلوپ 29 در گالری ای جی
آثاری از كلی لایكن، دریا آكای، وداد فامورزاده، سهراب كاشانی، ناتالی پرشویتس و رضا حائری با نمایشگاه گردانی الهام پوریامهر در گالری ای جی از سوم خرداد تا سوم تیرماه در معرض نمایش قرار دارد.
«كلوپ 29» پلتفرمی موقت است كه به بازنگری فضاهای نمایشگاهی می پردازد؛ بخش اول این پروژه پژوهش محور با همكاری هنرمندان ایرانی و كانادایی اجرا می گردد و شرایط متفاوتی را به منظور تجربه بینندگان و مشاركت كنندگان در فضای نمایشگاهی فراهم می كند.
این پروژه، شامل چیدمان و برنامه های پرفورماتیو و گفتمانی است.

**نمایشگاه گروهی پارچه سازی در گالری شلمان
غزاله بیضائی، گلنار توكلی، مرضیه حسام زاده، سارا حسین زاده قشلاقی، پریسا دره، رابعه سادات حسینی راد، كیمیا سورانی، رویا شاه دایی زاده، الهام شیرانی، مریم صادقی فاضل، احلام طرف، لاله عباسی، بیتا فولادی، شمیلا كاظمی، محدثه كوهزادی، زهرا مرعشی، نسیم معافی جوزانی و مینا مهرپرور در قالب نمایشگاه گروهی پارچه سازی آثار خویش را از 4 تا 9 خرداد به نمایش می گذارند.

**خط و معنا در گالری ایده
نمایشگاه گروهی خط نقاشی «خط و معنا» به مناسبت ماه رمضان، با مجموعه آثار جمعی از هنرمندان این عرصه با مبحث اسماء خداوند روز جمعه، چهارم خرداد در گالری ایده افتتاح می گردد.
در این نمایشگاه كه به همت موسسه فرهنگی هنری ایده برگزار شده با نمایشگاه گردانی اهورا محمدی آثار هنرمندانی مانند محسن دائی نبی، مهرداد شوقی، حسین نوروزی، مهدی محمدی، علیرضا جوادی، خلیل كوئیكی، محسن كرمی، رایكا میلانیان و ساناز البرزی در تاریخ 4 تا 10خرداد در معرض دید علاقمندان به هنر خط نقاشی قرار خواهد گرفت.

**آغوش ها در گالری اعتماد
آغوش ها نمایشگاه عكس انفرادی علی سبوكی است كه از تاریخ چهارم خردادماه تا پنجم تیرماه بر روی دیوار گالری اعتماد می رود.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: «آغوش ها» مجالی برای تعمق است، یادبود آنچه كه بشر از دست داده و فراموش كرده است.

**«چیزها و جاها» در نگارخانه هور
نمایشگاه انفرادی نقاشی های ثمیلا امیر ابراهیمی با عنوان «چیزها و جاها» در نگارخانه هور در روز جمعه ۴ خرداد ماه ۱۳۹۷ افتتاح می گردد و تا ۲۵ خرداد ماه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ برای بازدید عموم آمادگی دارد.

**سروده های روی داربست در گالری سایه
نمایشگاه گروهی آثار تجسمی معماران با عنوان «سروده های روی داربست» چهارم تا 22 خرداد برای بازدید عموم باز است.

**پرده ها در گالری زیرزمین دستان
نمایشگاه انفرادی نقاشی پرده ها از 4 تا 25 خردادماه در گالری زیرزمین دستان قابل نمایش است.

**نمایشگاه باغ پرندگان در گالری ابد
نمایشگاه باغ پرندگان حاصل تجربه ورزی جمعی از نوجوانان است. گالری ابد این نمایشگاه را فارغ از رویكرد و سیاست این گالری به هنر تجسمی، به منظور برقراری ارتباط نوجوانان با جامعه هنری و گالری گردی برگزار می نماید.
آنچه در هنر دارای اهمیت است، هنرمند تیزهوش، مخاطب تیزبین و منتقد تیزگو است و گالری ها در برگیرنده و پاسخگو به هر سه گروه هستند، از این رو معتقدیم در جهت پرورش مخاطب تیزبین باید از سن نوجوانی به این امر پرداخت.
نقاشی های هنرجویانِ نوجوانِ صدف بی نیاز از 4 تا 11خردادماه در گالری ابد به نمایش در خواهد آمد.

**نمایشگاه گروهی نقاشی هنرمندان معاصر در گالری آیریك
«نام چیزها در آنچه آنها را بازنمایی می كردند، نهفته بود همان گونه كه قدرت بر پیكر شیر نگاشته شده و شكوه در چشم عقاب، همان گونه كه تاثیر سیارات بر سیمای انسان ها رقم خورده است. عنوان یا بدون عنوان این كلمه تا چه اندازه بر درك مخاطب از آثار هنری تاثیر دارد.»
آثار چندین هنرمند معاصر از 4 تا 10 خردادماه در معرض نمایش علاقه مندان است.

** نگفتنی ها در نگارخانه آرته
نمایشگاه گروهی طراحی و نقاشی مریم باغبانی، جواد فتحعلی زاده و ایمان صادقی با عنوان نگفتنی ها جمعه 4 خرداد تا یكشنبه 13خرداد در گالری آرته برگزار می شود.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: اگر یك كودك خردسال به شما قطعه كاغذی نشان بدهد كه با خطوط مارپیچی بی شكل یا زاویه دار تزئین شده است، حرفش را بپذیرید كه این نقش یك پرنده، ماهی و یا یك سگ است. شاید آن موجودات دقیقا همان تاثیر را به او بخشیده اند و درك آزاد و فردی او هنوز در تماس با دنیای خارج اصلاح یا تخریب نشده است. هنرمند مدرن مانند كودك یا انسان وحشی، حداقل تا آنجا كه به او ارتباط دارد، از قید صور ذهنی و سنتی رهاست. البته درمورد هنرمند مدرن این رهایی از قید صور ذهنی دست دوم، آنچنان كه درمورد كودك یا انسان وحشی است، غریزی نیست. بلكه با یك تلاش آگاهانه صورت می گیرد تا بتواند دنیا یا دید درونی را مانند چشمانی كه تازه باز شده است ببیند. این به آن معنا نیست كه هر هنرمند مدرنی تصویرهای بی ربط می كشد. بعضی نقاشی ها به میزان زیادی واقعگرا هستند ولی به هیچ عنوان تقلیدی نیستند. هنر مدرن طراوت و استقلال فردی دارد.

**40 انتخاب در نگارخانه نگر
در توضیح این نمایشگاه آمده است: «40 انتخاب» به هدفِ احیای مودت با چهل هنرمندی است كه تابحال آثارِ خویش را در این گالری به نمایش گذاشته اند.
در راستای احترام به حُسنِ انتخاب این هنرمندان، گالری هیچ دخل و تصرفی در این مقوله نداشته و در نتیجه مخاطب شاهد مجموعه ای متنوع از سبك های متفاوت در قالب انواع هنرهای تجسمی همچون طراحی، عكاسی، نقاشی، حجم و دیجیتال آرت خواهد بود.
در انتخاب این آثار هیچ گزینه خاصی از نظر هنرمند مطرح نبوده است و تنها سلیقه شخصی افراد در این بازه زمانی ملاك بوده است، این نمایشگاه از 4 تا 11 خردادماه در نگارخانه نگر برگزار می شود.

**عبور در گالری اِمكان
این نمایشگاه شامل بخشی از نقاشی های فرشید ملكی است كه نخستین بار سال ۱۳۹۰ با عنوان «تعلیق» در گالری طراحان آزاد به نمایش درآمده است.
در توضیح این نمایشگاه آمده است: تصمیم گرفتیم كارهای باقی مانده از این نمایشگاه را برای آن دسته از علاقه مندان كه فرصت تماشای آنها را نداشته اند دوباره به نمایش بگذاریم.
امكان پیش از این در سال ۹۵، نمایشگاهی با عنوان «بافت- توتم» برگزار كرد كه به آثار دهه پنجاه فرشید ملكی اختصاص داشت؛ این آثار همان سال ها در تالار قندریز به نمایش درآمده بودند، همینطور در سال ۹۶ و همزمان با رونمایی كتاب طراحی ها، نمایشگاهی از آثار طراحی او برگزار كردیم.
نمایشگاه از 4 تا 21 خردادماه در گالری اِمكان برگزار می شود.
فراهنگ**9031**1055


1397/03/04
14:00:31
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: آینده , باغ , جوانان , فرهنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس