در جلسه شورای شهر عنوان شد

250 ساختمان بلندمرتبه تهران ناایمن است یا واگذاری 80 سوله مدیریت بحران در دوره گذشته

250 ساختمان بلندمرتبه تهران ناایمن است یا واگذاری 80 سوله مدیریت بحران در دوره گذشته ال مور: عضو هیأت رییسه شورای شهر تهران با اشاره به اینكه بی توجهی به مساله مهم بناهای بلند مرتبه در شهر تهران، نگران كننده است اظهار داشت: از 981بنای بلند مرتبه موجود در پایتخت، حدود 250مورد كه قریب به 25درصد را شامل می شود، ناایمن و بدون شناسنامه اطلاعاتی سازه و تاسیسات است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، زهرا نژاد بهرام در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینكه هرچند كه چالش هایی چون ترافیك كلافه كننده، آلودگی خفه كننده، رانت و فساد نهادینه شده، انبساط ساختاری مدیریت شهری از معضلات پایتخت به شمار می روند، اظهار داشت: در طرح جامع 8. 7 میلیون نفرجمعیت برای سال 1405 در كلانشهر تهران پیش بینی شده است اما این پیش بینی 10سال زودتر تحقق پیدا كرده و هم اكنون بیم آن می رود كه تهران در سال 1405 سقف جمعیت پذیری طرح جامع یعنی 10. 5میلیون نفر را تا حد زیادی پشت سر بگذارد بدون آنكه بسترهای ارئه خدمات و ارتقای كیفیت زندگی تامین شده باشد.
نژاد بهرام به درآمدهای شهرداری اشاره و خاطرنشان كرد: تامین بخش زیادی از منابع درآمدی شهرداری از محل عوارض حاصل از ساخت و ساز است؛ به گونه ای كه صرفا در ردیف بودجه سال 1396 حدود 7300 میلیارد تومان از بودجه 17 هزار و 900میلیارد تومانی، از تغییر كاربری و عوارض مازاد بر تراكم حاصل شده است.
وی با اشاره به اینكه وجود 3300 هكتار بافت فرسوده، 14 هزار و 800 هكتار بافت ناپایدار و 9600 هكتار بافت ناكارآمد شهری خطرناك است، اظهار داشت: اجرایی شدن كمتر از یك دهم درصد از آرای قلع و قمع صادره توسط كمیسیون ماده 100 نگرانی بیشتر بر نهادینه شدن تخلف ها و عدم رسیدگی به آنها را در پی دارد.
نژاد بهرام همینطور به واحدهای مسكونی خالی در شهر اشاره كرد و اظهار داشت: كم توجهی به ساخت و ساز در حوزه مسكن بر مبنای استطاعت شهروندان منجر به ایجاد 490هزار واحد مسكونی خالی در شهر تهران شده و البته عمده ساخت وساز ها در محدوده شمالی شهر است.
وی با تاكید بر بی توجهی به اراضی عباس آباد بعنوان گلوگاه تنفسی تهران اظهار داشت: وجود 16مورد تعرض به محدوده عباس آباد و گزارش «عدم اظهارنظر» حسابرس شركت نوسازی عباس آباد ظرف سالهای گذشته، گویای قصه پر درد و غیرشفاف این محدوده است. محدوده ای كه به صراحت تمام از جانب مقام معظم رهبری می بایستی مركز فرهنگی و سبز باشد.
تبدیل سوله بحران به شهربازی توسط نورچشمی مدیران قبلی شهری
مجید فراهانی رییس كمیته بودجه شورای شهر تهران از واگذاری سوله مدیریت بحران منطقه 4 به نورچشمی مدیران قبلی شهرداری اطلاع داد اظهار داشت: بعنوان نماینده مردم تهران متاسفم كه باید اعلام كنم از 102 سوله مدیریت بحران پایتخت تنها 22 سوله بعنوان پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در اختیار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است، بقیه سوله ها یا به ورزشگاه تبدیل شده و یا بعنوان فضای كسب و كار و كاربری های غیرمعقول بدل شده كه هرجایی را می توان برایشان متصور شد جز اینكه در پایگاه مدیریت بحران برپا شوند.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه باید اعلام كنم كه سوله بحران شهید آبشناسان در منطقه 4 علی رغم هزینه 4 میلیارد تومانی شهرداری تهران تبدیل به شهربازی شده اظهار داشت: طی قراردادی این سوله به مدت 10 سال به یكی از نورچشمی های مدیریت شهری سابق با بهای اندك واگذار شده است.
وی با اشاره به اینكه در بعضی رسانه ها اخباری درباره واگذاری پایگاه های منطقه 2 و 12 و... به پیمانكاران به ازای بدهی هایشان انتشار یافته، اظهار داشت: اگر این امر واقعیت داشته باشد، باید به حال تهران گریست چراكه فضاهای پشتیبانی كننده اش را با تغییر كاربری یا فروخته اند یا به فضای كسب و كار بدل كرده اند.
رییس كمیته بودجه شورای شهر تهران اضافه كرد: به شهردار تهران و رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران تذكر می دهم كه هرچه سریع تر نسبت به تخلیه و تحویل پایگاه های مدیریت بحران اقدام كنند گفت؛ چون كه زلزله خبر نمی كند و باید هر لحظه آماده وقوع حادثه ای باشیم.

شهر را با بخشنامه نمی توان اداره كرد
محمد سالاری رییس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران بعد از اظهارات حجت معاون شهرداری تهران بر ضرورت اصلاح ساختار سازمانی معاونت شهرسازی و معماری خبر تاكید كرد و با اشاره به ضرورت ساماندهی سیما و منظر شهری اظهار داشت: هرچند كمیته های نمای مناطق در ابتدای راه هستند و اشكالاتی در نحوه فعالیت آنها وجود دارد اما ساماندهی منظر شهری یكی از راهبردهای طرح تفصیلی است كه متاسفانه در گذشته هیچ گونه برنامه عملیاتی در این حوزه اجرا نشده است و اكنون این نگرانی وجود دارد كه رویكرد معاونت جدید درمورد تداوم فعالیت این كمیته ها ابهاماتی تولید شود.
سالاری اضافه كرد: آقای حجت باید توضیح می داد كه اساسا كمیته های نما جزو تكالیف طرح جامع است و نه تنها جمع آوری آنها مطرح نیست؛ بلكه باید این كمیته ها تقویت شده و حركت شان بر اساس اصول معماری و شهرسازی و در جهت هویت بخشی به شهر تهران باشد.
وی با تاكید بر پژوهش محور كردن معاونت شهرسازی اظهار داشت: متاسفانه معاونت شهرسازی طی دهه های گذشته به منبع درآمد شهرداری تبدیل شده و در جهت درآمدزایی، شهرفروشی و بارگذاری انبوه را در دستور كار قرار داده و حالا باید توضیح داده شود كه چه سیاست و رویكردهایی دارند.
رییس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران با اشاره به اینكه بخشنامه اصلاح ساختار سازمانی شهردار تهران مهم تر از دو بخشنامه قبلی بود، اظهار داشت: باید اصلاح ساختار معاونت شهرسازی و پژوهش محوركردن این معاونت جزو اولویت های شهرداری باشد؛ چراكه با یك بخشنامه نمی توان شهر را اداره كرد و معاونان باید در مناطق حضور یابند و مردم را از بلاتكلیفی بوجود آمده در سطح مناطق رها كنند.


مراكز خرید ملزم به خرید پیوست ترافیكی شوند

محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران هم از شهرداری خواست كه مالكان پاساژهای پر رفت و آمدی كه مشكل ترافیكی بوجود آورده اند را به عرضه راه حل با هزینه خود وادار كنند. وی با اشاره به اینكه به پیوست ترافیكی طرح های حجیم در تهران بی توجهی شده، اظهار داشت: شاهد هستیم كه ساختمان های بزرگی همچون پاساژ ارگ، پالادیوم، كوروش، اطلس مال و... ساخته می گردد بدون اینكه حتی پیوست ترافیكی داشته باشد.

وی با اشاره به اینكه از معاونت شهرسازی درخواست می گردد به این موضوعات توجه داشته باشد و برنامه ریزی در زمینه بهسازی امور داشته باشد، خاطرنشان كرد: به خصوص فكری به حال پاساژهایی كنید كه پیوست ترافیكی ندارند اما هنوز راه اندازی نشده اند و بهتر است از آنها بخواهیم كه با هزینه خود چاره اندیشی كنند.
رییس شورای شهر تهران با اشاره به اینكه اطلس مال هنوز راه اندازی نشده اما بطور قطع با راه افتادنش منطقه قفل می شود، اظهار داشت: همین الان امكان تردد خودروها نیست وای به حال روزی كه این پاساژ راه اندازی شود حتی شنیده ایم كه مسئولان این مركز خرید گفته اند كه شهرداری بیاید دو تونل برای كاهش بار ترافیكی این منطقه بزند كه یك تونل از بالای میدان نیاوران به سمت اطلس مال و تونل دیگر از سمت آجودانیه یا اقدسیه به سمت اطلس مال خواهد بود و جالب است كه از آنجایی كه حجم سرمایه گذاری بالا است بعدا خواهند گفت شهرداری این تونل ها را بسازد.
هاشمی با اشاره به اینكه همین حالا پاساژهای ارگ، پالادیوم و كوروش معابر را قطع كرده اند، اظهار داشت: تلاش كنید پروژه هایی كه هنوز راه اندازی نشده اند را وادار كنیم تا پیوست ترافیكی عرضه كرده و با هزینه خود دنبال راه حلی برای كاهش ترافیك در این منطقه باشند.1396/09/16
16:01:22
5.0 / 5
4943
تگهای خبر: بودجه , شهربازی , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس