فراهانی:

قالیباف بودجه مصوب شورا را به میل مدیران شهری اجرا می كرد

قالیباف بودجه مصوب شورا را به میل مدیران شهری اجرا می كرد ال مور: یك عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار داشت: ظرف 12 سال قبل شهرداری تهران با شهرفروشی سقف عملكرد درآمدی خویش را به 121 هزار میلیارد تومان رسانده؛ اما در برابر آن برای تهرانی ها كمتر از بودجه مصوب یعنی 101 هزار میلیارد تومان هزینه كرده است.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، فراهانی در سی و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریك میلاد حضرت مسیح و آغاز سال نو میلادی به همشهریان مسیحی و اسقف اعظم ارامنه تهران كه در جلسه امروز شورا حضور داشت اضافه كرد: برای همه هموطنان مسیحی سالی سرشار از شادی آرزو می كنم و یاد و خاطره شهدای مسیحی را گرامی میدارم كه برای ایران حماسه آفریدند.

وی اضافه كرد: امروز پنجم دی ماه سالروز زمین لرزه بم است. درود می فرستم بر روان پاك هموطنانی كه در این حادثه جان خویش را از دست دادند بخصوص استاد ایرج بسطامی و امیدوارم مدیریت بحران را جدی بگیریم تا غفلت در سوء مدیریت بحران سرمایه های مادی، معنوی و انسانی ایران عزیزمان قربانی بلایای طبیعی نشود.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: یكصد و اندی روز پیش در همین تریبون در حضور شهردار تهران كه برای ادای سوگوند در شورا حضور یافته بودند، گفتم: سفارش نمی كنم بعنوان عضو شورا و نماینده مردم مطالبه به حق آنها را به شهردار تهران متذكر شوم و از شما مطالبه و بر حسن اجرای آن نظارت می كنم. مردم خواستار شایسته سالاری، توجه به بكارگیری زنان، جوانان و اقلیت ها در اداره امور هستند. توجه شما به این مطالبه گام نخست تغییر است و ضروری است به این انتظار مردم پاسخ مناسبی داده شود.

وی تصریح كرد: امروز هم تكرار كردم و بعنوان رئیس كمیته بودجه و نظارت شورا از مطالبه آنچه باید برای تغییر در حوزه نظام مدیریتی شهر مورد توجه قرار گیرد خواهم گفت و این مطالبات را ان شاء الله با یاری همكارانم در كمیسیون برنامه و بودجه به جد مورد توجه قرار خواهیم داد. تحول در نظام مدیریت شهر نیازمند تحول در نظام تدوین، اجرا و نظارت بر بودجه است و تداوم روند 12 سال قبل در این حوزه اشتباهی است نابخشودنی، باید به چرخه ناسالم اداره گران شهر آخر داد و سرمایه های شهروندان تهرانی را برای خوش آمد این پیمانكار و آن مدیر پر هزینه به باد نداد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاكید بر اینكه اگر در شهرداری تهران اراده ای برای توقف این روند نباشد شورا دیگر بودجه غیرقابل توجیه گران را تصویب نخواهد كرد، اضافه كرد: مطمئنا بسیاری در پاسخ گران اداره شدن تهران از پروژه ها و اقدامات عمرانی سال های گذشته برای توجیه استفاده خواهند كرد و برخی به دستور اتاق های فرمان از روایت های ناثواب گران كردن تهران توسط شورای پنجم برای به حاشیه بردن هزینه اداره تهران در دوران قدرتی شان خواهند گفت؛ اما برای روشن شدن واقعیت یك سوال دارم و آن اینكه آیا تاكنون از خود پرسیده ایم بودجه 17 هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران در سال 1396 چه نسبتی با بودجه سال 1384 و آغاز 12 سال مدیریت مطلق شهردار پیشین دارد.

فراهانی تصریح كرد: بهتر است بدانیم تهران سال 1384 را با بودجه مصوب 1600 میلیارد تومانی تحویل گرفتند و در سال 1396 با بودجه 17 هزار میلیارد تومانی تحویل دادند. یك محاسبه كوچك ریالی نشانگر این تفاوت 10 برابر است. البته این 10 برابر را فقط در دخل و خرج شهرداری نباید دید. در نیروی انسانی هزینه اجرای پروژه ها و... هم این روند یكپارچه رشد نجومی كه بهایش را شهروندان تهرانی پرداختند و پزش را آقایان دادند قابل مشاهده می باشد.

وی اضافه كرد: این روند البته فقط گران اداره كردن شهر و تحمیل هزینه های سنگین به شهروندان به بهای درخشش آقای شهردار نبوده است بلكه برای این خواسته از تولید بدهی هم غفلت نكرده اند و رقم 200 میلیارد تومانی واگذاری دارایی های مالی سال 1384 را به 11 برابر یعنی 2300 میلیارد تومان رسانده است و در مدت 12 سال با 18 هزار میلیارد ركورد واگذاری دارایی های مالی را به نام خود ثبت كرده اند. البته رقم وام بانكی پیش بینی شده در بودجه امسال كه آخرین برنامه اداره با تذكر مدیریت پیشین شهر برای اداره تهران بود معادل 1200 میلیارد تومان است.

وی ادامه داد: در 12 سال قبل 54 هزار میلیارد تومان در قالب واگذاری دارایی های سرمایه ای از دارایی های شهر به فروش رسیده است. البته در این میان دارایی ها و املاك شهرداری در برابر مازاد تراكمی كه برای تامین این رقم به فروش رسیده شاید عدد قابل اعتنایی نباشد اما این برهان انكار ناپذیر، شهر فروشی را در عملكرد بخش واگذاری دارایی های سرمایه ای بودجه آقایان تایید می كند. شهردار تهران در 12 سال قبل بودجه مصوب شورا را به سلیقه و آنگونه كه مطابق میل مدیران شهرداری بوده اجرا كرده است. در حالیكه بر مبنای مصوبه شورا در مجموع سال های 1384 تا 96 شهرداری مكلف به رعایت تراز درآمد و هزینه در سقف 104 هزار میلیارد تومان بوده است.

وی تصریح كرد: بررسی عملكرد ریالی شهرداری نشان داده است با شهر فروشی شهرداری سقف عملكرد درآمدی 12 ساله خویش را به 121 هزار میلیارد تومان رسانده؛ اما برای تهران و تهرانی ها كمتر از بودجه مصوب یعنی 101 هزار میلیارد تومان هزینه كرده است. اگر مجموع درآمد و هزینه شهرداری تهران در 12 سال قبل را با سرانه جمعیت هشت میلیونی تهران برابر آخرین سرشماری محاسبه نماییم در می یابیم كه شهرداری تهران در 12 سال قبل در حالیكه به ازای هر شهروند تهرانی 139 میلیون ریال درآمد كسب كرده اما فقط به ازای هر نفر شهروند 116 میلیون ریال هزینه كرده است.

این عضو شورا ادامه داد: گمان می كنم اكنون معنای اداره گران تهران و روایت های شهردار سابق در حمایت از 96 درصدی ها را بهتر درك نماییم. مطالبه من و همه همكارانم و شهروندانی كه 29 اردیبهشت به پای صندوق ها آمدند و حماسه آفریدند آخر دادن به این روند و تغییر برای زندگی در تهران است.
1396/10/05
19:11:46
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: بودجه , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس