موانع پیش روی شوراها برای انجام وظایف

موانع پیش روی شوراها برای انجام وظایف ال مور: نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان ها بر ضرورت تهیه طرح اصلاح و بازبینی قانون شوراها در شورای عالی استان ها و كوشش برای ارتقای جایگاه شوراها در سطح كشور تاكید كرد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، سیدعبدالرزاق موسوی نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان ها در هفدهمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها در نطق قبل از دستور خود اظهار داشت: اصول ۱۰۰ تا ۱۰۶ قانون اساسی به سوژه شوراها اختصاص پیدا كرده است. در اصل یكصدم قانون اساسی در حقیقت به فلسفه وجودی شوراهای شهر و روستا بعنوان تسهیل كننده در پیشبرد برنامه های مختلف حوزه مدیریت شهرها و روستاها اشاره شده و همین طور در اصل یكصد و یكم به هدف ایجاد شورای عالی استان ها پرداخته شده است.
وی ادامه داد: امام خمینی (ره) در مورد شوراها فرمودند شورای شهر یعنی همه كارهای شهر دست اعضای این شورا باشد. شهردار را هم تعیین می كنند. كارهای دیگر شهردار و همه و همه توسط این شورا انجام می شود. نظارت در بازار و نظارت در همه جا را باید مد نظر قرار دهند و این ها اختیاراتی دارند كه باید بر طبق آن عمل كنند.
موسوی افزود: با عنایت به فرمایشات مقام معظم رهبری و همین طور بنیان گذار جمهوری اسلامی مهمترین وظایف شوراهای شهر و روستا تحقق مشاركت مردمی، تسهیل و تسریع در امور مردم و خدمت رسانی و افزایش اعتماد عمومی است. بالقطع بر این باور هستم كه خیلی از مسئولان و مدیران كشور بر ظرفیت و نقش مهم شوراهای شهر و روستا در تحقق موارد پیش تر گفته درباب جایگاه و نقش شوراها تاكید دارند ولی باید از ظرفیت شوراها به صورت حداكثری بهره برد تا در جهت رفع مشكلات شهرها و روستاها گام برداریم.
نماینده مردم استان فارس در شورای عالی استان ها با عنایت به اینكه در سوژه وظایف و مأموریت شورای عالی استان ها سه وظیفه مهم پیشگیری از تبعیض در تهیه برنامه های رفاهی و عمرانی استان ها، جلب همكاری سازمان ها و نهادهای عمومی و مردمی و نظارت بر اجرای هماهنگ آنها بر عهده شورای عالی استان ها هست، اضافه كرد: در امتداد تحقق این وظایف در اصل یكصد و دوم قانون اساسی به شورای عالی استان ها اجازه داده می شود طرح هایی را تهیه و مستقیم یا غیرمستقیم به مجلس ارائه نمایند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود به طرح جامع مدیریت شهری و روستایی اشاره نمود و اضافه كرد: این طرح را با اولویت باید به تصویب برسانند و همین طور طرح اصلاح و بازبینی قانون شوراها در شورای عالی تهیه و جهت بررسی و تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارسال شود. از طرفی رئیس جمهور و دولتمردان ظرفیت شوراها و نقش شورای عالی استان ها را در جهت موفقیت دولت و برنامه های آنها مهم معرفی می كنند اما از طرف دیگر در عمل نقش و جایگاه آنها نادیده گرفته می شود. بی شك تقویت شوراها تقویت دولت، امنیت و منافع ملی است.
موسوی اضافه كرد: با عنایت به مفاد اصول قانون اساسی و قانون شوراها مهمترین نقش و مأموریت شوراها برقراری عدالت اجتماعی و جلوگیری و رفع تبعیض در تهیه و اجرای برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها، جلب مشاركت مردمی، استفاده از ظرفیت ها و مقتضیات محلی و منطقه ای، تقویت رابطه دولت و مردم و افزایش اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی است.
وی تاكید كرد: شوراها در انجام وظایف خود با موانعی روبرو هستند كه از مهم ترین آنها می توان به رویكرد محدود كننده به حوزه صلاحیت و اختیارات شوراها توسط برخی نمایندگان مجلس و دولتمردان، نبود تناسب بین اختیارات و وظایف شوراها، ضعف آموزش و نظارت در شوراهای شهر و روستا و دو شغله بودن برخی اعضای شوراها خصوصاً در شهرهای بزرگ اشاره نمود.
نماینده مردم فارس در شورای عالی استان ها افزود: اعتماد دولت و مجلس به نمایندگان شوراها و اعضای آنها با تصویب طرح جامع مدیریت شهری و روستایی و حمایت های قانونی امری لازم و لازم است البته در امتداد ارتقا جایگاه شوراها باید موارد دیگری همچون تصویب طرح تأمین منابع مالی شوراها و توجه جدی به دو مقوله آموزش و نظارت در برنامه ها و مأموریت های شورای عالی استان ها و همین طور همكاری دولت با شورای عالی استان ها مد نظر قرار داده شود.
منبع:

1398/02/11
13:17:09
5.0 / 5
4271
تگهای خبر: آموزش , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس