در چه صورتی می توان نسبت به تعویض شناسنامه اقدام كرد؟

در چه صورتی می توان نسبت به تعویض شناسنامه اقدام كرد؟ به گزارش ال مور تعویض شناسنامه و دریافت شناسنامه جدید منوط به شرایطی است كه دارندگان این اسناد هویتی تنها با آن شروط می توانند نسبت به تعویض شناسنامه خود اقدام نمایند.به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، شناسنامه همان ورقه یا كتابچه رسمی است كه در آن نام صاحب ورقه و نام پدر و مادر و دیگر خصوصیات وی ثبت می شود. این سند هویتی به هر شخص پس از تولد اعطا می شود و تا انتهای عمر بعنوان مهمترین سند هویتی همراه فرد باقی می ماند. این سند هویتی اما تنها در شرایط خاصی امكان تعویض دارد و برپایه گزارش های سازمان ثبت این شرایط عبارت است از:

۱- تعویض شناسنامه های نمونه قدیم دراجرای قانون ثبت احوال با عرضه شناسنامه نمونه قدیم و بدون عرضه شناسنامه نمونه قدیم.

۲- تعویض شناسنامه های نمونه جدید مستعمل.

۳- تعویض شناسنامه ناشی از اجرای احكام صادره از محاكم دادگستری، تصمیمات متخذه هیات های حل اختلاف، آرای صادره از كمیسیون های تشخیص سن یا مصوبات نام خانوادگی.

۴- تجدید شناسنامه بعد از رسیدن فرد به سن ۳۰ سالگی جهت تعویض عكس.

۵- تعویض شناسنامه بعد از رسیدن فرد به ۱۵ سال تمام.چه افرادی می توانند نسبت به تعویض و دریافت شناسنامه اقدام كنند؟

افرادی كه می توانند با رفتن به دفاتر پیشخوان سراسر كشور، نسبت به تنظیم و امضاء برگ درخواست تعویض شناسنامه و دریافت شناسنامه جدید اقدام نمایند باید ۱۸ سال به بالا باشند. همینطور افراد كمتر از ۱۸ سال كه دارای حكم رشد، پدر یا جد پدری با عرضه شناسنامه خود جهت فرزندان كمتر از ۱۸ سال، مادر تا زمانی كه در قید زوجیت پدر طفل باشد با عرضه شناسنامه خود و سرپرست قانونی (قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و مهجور با عرضه مدارك مستند كه سمت او احراز شده باشد می توانند نسبت به انجام آن اقدام نمایند.
1398/05/28
15:02:48
5.0 / 5
4502
تگهای خبر: كتاب , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس