اخطار پزشكان آمریكایی نسبت به جذب مواد شیمیایی ضدآفتاب ها به خون

اخطار پزشكان آمریكایی نسبت به جذب مواد شیمیایی ضدآفتاب ها به خون به گزارش ال مور مقامات بهداشت و درمان فدرال آمریكا از امكان ورود تركیبات شیمیایی موجود در كرم ها و لوسیون های ضدآفتاب به داخل جریان خون ˮبیش از حد استانداردˮ خبر دادند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، كارشناسان سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) شش ماده اصلی فعال را در اسپری ها و لوسیون های ضد آفتاب آزمایش كردند و دریافتند كه غلظت تمام این مواد شیمیایی در خون بیش از اندازه مجاز اعلام شده از جانب این سازمان است.
طبق نتیجه این آزمایش غلظت یكی از مواد تشكیل دهنده این لوسیون ها ۳۶۰ برابر بیشتر از آنچه توسط آژانس سفارش می شود، بوده است.
سازمان غذا و دارو و آكادمی پوست ایالات متحده تاكید كرده اند كه این مواد شیمیایی بی خطر هستند اما گزارش های گوناگونی آنها را به اختلالات هورمونی و نارسایی كبد و كلیه مرتبط دانسته است.
این تیم تاكید كرده یافته های این مطالعه به این معنا نیست كه مردم باید از استفاده از ضدآفتاب اجتناب كنند اما برای تعیین تاثیر این سطوح از موادشیمیایی در خون تحقیقات بیشتری لازم است.
كرم های ضد آفتاب معمولاً حاوی یك یا چند مورد از شش ماده شیمیایی آووبنزون، اكسی بنزن، اكتوكریلن، هموسالات، اكتیزالات و اكتینوكسات هستند. این مواد در سال های اخیر به علت سوالاتی پیرامون ایمنی آنها مورد بررسی قرار گرفته اند.
در سال ۲۰۱۲ میلادی گروه كاری محیط زیست گزارشی را منتشر نمود كه در آن سفارش شده بود ضد آفتاب ها به علت پیوندهای احتمالی با صدمه سلولی كه امكان دارد منجر به سرطان پوست شود، عاری از اكسی بنزن تولید شوند. مطالعه دیگری كه در همان سال انجام شد، نشان داد كه آووبنزون می تواند در معرض كلر سمی و به صورت بالقوه منجر به اختلال عملكرد كلیه و كبد شود.
برای این مطالعه جدید كه در ژورنال انجمن پزشكی آمریكا انتشار یافته است این تیم ۴۸ داوطلب را برای مدت ۲۱ روز مورد مطالعه قرار دادند. این افراد طی مدت آزمایش از یكی از چهار برند ضدآفتاب در دسترس استفاده می كردند. نمونه خون آنها هم چندین بار طی این دوره ۲۱ روزه جمع آوری شد.
محققان دریافتند كه تمام مواد شیمیایی یاد شده غلظت های بیشتری از ۰.۵ نانوگرم در میلی لیتر پلاسما خون دارند كه حد مجاز سازمان غذا و داروی آمریكا است.
تمام مواد تشكیل دهنده در روز هفتم بالاتر از آستانه باقی مانده و سطح هموسالات و اكسی بنزون پلاسما همچنان در روز ۲۱ بالای آستانه باقی ماند.
بیشترین سطح غلظت پلاسما برای اكسی بنزون در روز چهارم بود كه پس از استفاده بعضی از شركت كنندگان از یك اسپری آئروسل حاوی این ماده تشكیل دهنده، ۱۸۰.۱ نانوگرم در میلی لیتر بود. این میزان ۳۶۰ برابر بیشتر از حد مجاز سازمان غذا و داروی آمریكا است.
بنا بر گزارش روزنامه دیلی میل، از آنجائیكه شواهد بسیاری نشان داده است كه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یك علت اصلی قابل پیشگیری در سرطان پوست و ملانوما است، متخصصان تاكید می كنند كه افراد باید هم چنان از ضد آفتاب استفاده كنند اما به مطالعات ایمنی بیشتری در این حوزه احتیاج است.
منبع:

1398/11/08
09:16:16
5.0 / 5
3962
تگهای خبر: ایمنی , برند , تولید , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس