رییس سازمان دامپزشكی كشور اعلام كرد

مشخص شدن علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانكاله

مشخص شدن علت مرگ 8000 هزار پرنده در میانكاله به گزارش ال مور ایسنا/مازندران رئیس سازمان دامپزشكی كشور مسمومیت ناشی از دو میكروب ˮكلوستریدیوم ˮ و ˮ بوتولینیومˮ در پرندگان مهاجر میانكاله شهرستان بهشهر را دلیل اولیه تلف شدن 8000 بال پرنده این تالاب اعلام نمود و اظهار داشت: محیط باتلاقی و آب های راكد مستعدكننده بیماری بوتولیسم كه ناشی از دو میكروب كلوستریدویم و بوتولینیوم بوده، است.


علیرضا رفیعی پور در گفت و گو با ایسنا با بیان علت مرگ پرندگان در تالاب میانكاله شهرستان بهشهر اظهار نمود: این مسمومیت ناشی از دو میكروب "كلوستریدیوم " و " بوتولینیوم" است كه بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را به وجود می آورد.
وی با اشاره به اینكه سازمان دامپزشكی بلافاصله در مورد تلفات تالاب میانكاله ورود كرده است، اشاره كرد: مطالعات میدانی و محیطی سریعا آغاز و بعد از نمونه گیری شك به بیماری مشترك بین انسان و پرندگان بود كه كمتر از ۴۸ بیماری آنفلوآنزا و نیوكاسل رد شد.
رییس سازمان دامپزشكی كشور اشاره كرد: باتوجه به این كه آب تالاب میانكاله نیز راكد و باتلاقی است، بیماری بوتولیسم نیز ناشی از همین شرایط منجر به تولید سم در گیاه و آب در این منطقه شده و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات آنها شده است.
رفیعی پور اظهار داشت: نتیجه اولیه بر طبق چندین آزمایش و بازدید میدانی به دست آمده است، در صورتیكه نیاز به تكرار آزمایش و یا حتی ارسال نمونه ها به خارج از كشور برای آزمایش گیری باشد، از طرف دامپزشكی كشور انجام می شود.
وی با اشاره به اینكه ۳۰ تیپ از بیماری بوتولیسم در جهان شناسایی شد، اضافه كرد: نوع بیماری كه در پرندگان میانكاله مشاهده شده از نوع تیپ " سی ام " است كه قابلیت انتقال از پرندگان به انسان را ندارد.

رییس سازمان دامپزشكی كشور افزود: مرگ و میر پرندگان با درصد بالا بر اثر این سم طبیعی بوده است كه در بازه زمانی ۷ تا ۸ روز كاملا مرتفع می شود و شرایط به حالت عادی برگشته و قربانی نخواهد گرفت.
رفیعی پور با اشاره به اینكه نمونه ها به آزمایشگاه پاستور برای تایید بیشتر فرستاده شد، اظهار داشت: این سم در آزمایشگاه بر روی موش ها مورد آزمایش قرار گرفته و نمونه ها برای سازمان دامپزشكی كشور ارسال شد كه بعد از مباحث بالینی و اطلاعات محیطی بیوتوكسین به وجود سم بوتولیسم رسید و برای تكمیل قطعیت نتیجه نهایی طی این هفته اعلام می شود.
وی اظهار نمود: میكروب های این بیماری بی هوازی است و سم خطرناكی در آب راكد و زمین باتلاقی به وجود می آورد و پیش بینی می شود این بیماری حداكثر ۱۰ هزار پرنده را در تالاب میانكاله تلف كند.
رییس سازمان دامپزشكی كشور اشاره كرد: قبل از این محیط زیست مازندران از جمع آوری بیشتر از ۶۰۰۰ قطعه لاشه تا روز یكشنبه آگاهی داد و اعلام نمود كه در ایام اخیر روند این بیماری كاهش یافته و بر اساس گزارش محیط زیست در روز جاری میزان مرگ و میر به حد صفر رسیده است.
رفیعی پور اثر فاضلاب ها و آلاینده های صنعتی را رد كرد و تصریح كرد: آزمایشات فلزات سنگین و فسفر نیز منفی بوده است.1398/11/08
20:57:11
5.0 / 5
4780
تگهای خبر: تولید , تیپ , صنعت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران عزیز ال مور در مورد این پست
نظر شما در مورد این مطلب ال مور
نام:
ایمیل:
نظر شما:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق سایت ال مور محفوظ و متعلق به مالک ال مور است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس