تحویل نخستین شناسنامه به فرزند دارای مادر ایرانی و پدر خارجی

تحویل نخستین شناسنامه به فرزند دارای مادر ایرانی و پدر خارجی ال مور: بگفته مدیركل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت كشور حدود 75 هزار نفر از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در سایت این اداره كل برای دریافت شناسنامه پیش ثبت نام كرده اند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، مهدی محمودی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور امروز در محل اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با تحویل دادن نخستین شناسنامه ایرانی فرزندان اتباع خارجی، اظهار داشت: امروز نخستین شناسنامه های صادر شده به فرزندان حاصل از ازدواج مادران ایرانی با پدر خارجی تحویل داده شد.

محمودی اشاره کرد: در گذشته و در سال ۸۵ ماده واحده ای در قانون وجود داشت که برمبنای آن به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که بالای ۱۸ سال سن داشتند شناسنامه اعطا می شد این قانون خلاهایی داشت که مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت قانون اعطای تابعیت به همه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی توسط مجلس شورای اسلامی و همکاری سایر نهادها تصویب گردید و به همه استان های سراسر کشور ابلاغ و اعلام گردید.

وی اظهار داشت: حدود سه الی چهار ماهی است که روند صدور شناسنامه به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شروع شده است.

محمودی اظهار داشت: در نخستین گام شناسنامه خانواده شهبازی فرزندی که پدرش پزشک و مادرش پرستار بود و حین خدمت به بیماران کرونائی شهید مدافع سلامت شد، تقدیم شد.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور، اضافه کرد: در این طرح، ۲۸ هزار نفر زیر ۱۸ سال و ۴۷ هزار نفر، بالای ۱۸ سال نام نویسی کرده اند و الان ۱۰ هزار پرونده تکمیل شده است.

محمودی در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: این اقدام جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بین الملل و حقوق بشر هم قابل ارج و احترام است.

وی در همین خصوص تصریح کرد: امروز تمام کشورهای جهان از این اقدام ایران تقدیر و تشکر کردند.

محمودی درباب پروسه صدور شناسنامه اظهار داشت: یک پروسه سه ماهه از استعلام و تا بررسی هویت طول می کشد و در نهایت پس از ستاندن تاییده های لازم کار صدور شناسنامه در سازمان ثبت و احوال صورت می گیرد.

مدیرکل اتباع درباب تعداد ازدواج های صورت گرفته در این عرصه هم اظهار داشت: طبق آمارهای ستاندن شده حدود ۳۵ هزار ازدواج صورت گرفته و فرزندان حاصل از این ازدواج ها تابع این قانون خواهند بود.

محمودی درباب شمولیت طرح هم اظهار داشت: این قانون کلی است و برای همه کشورها قابلیت اعمال داد و ما ثبت نام هایی از کشورهای اروپایی و آمریکایی هم داشتیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، محمودی درباب نحوه ثبت نام هم اظهار داشت: ثبت نام برای ستاندن شناسنامه از دو مجرای حضور در محل اداره کل اتباع، استانداری ها، فرمانداری ها، دفاتر خدمات اتباع خارجی و دیگری به صورت مجازی با ثبت مشخصات در سایت اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی (BAFIA) صورت می گیرد.

منبع:

1399/08/28
21:21:10
5.0 / 5
1185
تگهای خبر: ازدواج , ثبت نام , خدمات , زنان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس