معاون كل وزارت بهداشت :

آمار شهدای كرونا سه رقمی است

آمار شهدای كرونا سه رقمی است قائم مقام وزیر بهداشت درباره آمار شهدای سلامت اظهار نمود:  برای این موضوع کمیته ای گذاشتیم و آمار سه رقمی است.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه دستخط اظهار داشت: خوشبختانه به علت رعایت خوب مردم و اجرای دو طرح اصلی یعنی طرح هوشمند کنترل ترددها و طرح «شهید سلیمانی»، هم اکنون مرگ و میر و بستری ها بیشتر از ۸۰ الی ۹۰ درصد نسبت به دوران اوج آبان ماه کاهش یافته است ولی مانند همه کشورها تا موقعی که حتی یک نفر مبتلا به کرونا داریم، اوضاع شکننده است. فراموش نکنیم با یک نفر مبتلا در کشورها ویروس چرخش پیدا کرد.
وی اضافه کرد: هم اکنون روزی ۵۰۰-۴۰۰ و برخی روزها ۶۰۰ نفر بستری داریم. در این نوع همه گیرها دو سطح برنامه داریم؛ یک سطح ایجاد محدودیت های شدید است؛ منع رفت و آمد، منع خروج مردم از خانه ها، تعطیلی ها و امثال این است. این معمولا در اوج همه گیری اعمال می شود. وقتی کنترل شد و شعله های مختلف از این آتش در جاهای مختلف داریم، طرحی مانند طرح شهید سلیمانی اجرا می شود که خانه به خانه بررسی کند و محله به محله بررسی شود، افراد تست شوند، هر کسی غربالگری و مثبت شد، ایزوله و قرنطینه کند.
به گفته وی، در مقابله با کرونا ساده ترین و کم هزینه ترین اقدام این است که ۹۵ درصد از مردم از هنگام خروج از خانه تا برگشت به خانه ماسک بزنند همین می تواند به اندازه کل تعطیلی ها و غربالگری ها تأثیر بگذارد. ماسک زدن حتی از واکسن زدن تاثیرگذارتر است. این را منابع غربی اذعان دارند. سازمان بهداشت جهانی به این امر اذعان دارد. اگر همه مردم واکسن تزریق کنند میزان تأثیر حدود ۹۵-۹۰ درصد است. این درصد بالایی است ولی همین ماسک همان اندازه و بلکه بیشتر تأثیر می گذارد.
معاون کل وزارت بهداشت درباره میزان رعایت پروتکل ها توسط افراد طی ماههای اخیر اظهار داشت: در ۳-۲ ماه اخیر میزان تحرک مردم را اندازه گیری کرده ایم که نسبت به دوره مشابه یعنی دی یا آذر گذشته حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده است. مسافرت ها بدلیل محدودیت ها کم شده است، اما رفتن به توچال و کوه های اطراف تهران ۳.۵ برابر شده است! مثلاً مهمانی ها افزایش یافته است، دورهمی های خانوادگی افزایش یافته است. همه اینها اثرگذار است.
حریرچی درباره واکسن کرونا هم با اشاره به اینکه غرب که دنیا را اداره می کند، انحطاط اخلاقی و عقب ماندگی اجتماعی و سیاسی اش را در مبحث واکسن کرونا به وضوح نشان داده است، اظهار نمود: هم اکنون مرزهای ایرلند بین اتحادیه اروپا و انگلیس جنگ است و مرز را بسته اند، برای انتقال واکسن... مثلاً وزیر بهداشت انگلیس محترمانه گفت از این واکسنی که ساختیم، به همه دنیا می دهیم، کشوری هستیم که دانشمندان زیادی داریم البته مردم خودمان انگلیس در اولویت هستند. وزیر بهداشت آلمان هم پیشنهاد کرد و هم اکنون هم اتحادیه اروپا تصویب کرده است. هم اکنون اتحادیه اروپا محدودیت جدی در خروج واکسن از اتحادیه اروپا بوجود آورده است، یعنی ابتدا به خودشان تزریق می کنند؛ یعنی درون خودشان هم دعوا دارند. مثلا مجارستان مجبور شد نوع چینی اش را بخرد. رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود که با این وضعیت هم شکست اخلاقی خوردیم و هم اقتصاد همچنان در دنیا رشد منفی دارد، بدلیل عدم توزیع عادلانه واکسن! مثلا برخی کشورها مثل کانادا ۱۰ برابر مصرف جمعیت خودشان واکسن خریداری نموده است، امریکا ۳.۵ برابر خریداری نموده است، دانمارک ۴.۵ برابر خریداری نموده است، انگلیس ۷ برابر خریداری نموده است. همان زمان که پول داشتند خریداری کردند، چون نمی دانستند کدام واکسن به نتیجه می رسد و این را ذخیره کردند چون نمی دانند این واکسن چند سال ایمنی می دهد و این را ذخیره می کنند و بعد اگر مصرف نشد، به قیمت گران تر بفروشند! یعنی جنگ کاملاً اقتصادی استعمار و استثمار مدرن و کثیف!
وی درباره واکسن ایرانی کرونا هم اظهار داشت: ترکیبی که در ستاد ملی کرونا تصویب شده است، اتکا حداکثری به واکسن داخلی ولی در بازه زمانی تا آماده شدن واکسن های ایرانی، استفاده از واکسن خارجی مطمئن و مورد تائید سازمان غذا و دارو هم هست؛ یعنی ما تا آن زمان هم صبر نمی نماییم. تعدادی برای کسانی که در خط مقدم مقابله با کرونا هستند، برای بیماران پرریسک هم واکسن تهیه می نماییم، آن هم تهیه و تزریق می شود. نکته این است که برای تزریق واکسن هم فرمول آمریکا را ببینید و فرمول کشورهایی که تزریق می کنند. پس از این که واکسن آغاز شد و به ۵۰-۴۰ درصد مردم رسید تا اطلاع ثانوی رعایت این پروتکل ها و دستورالعمل ها لازم است. پس از اینکه به ایمنی جمعی رسیدیم که می گویند ۸۵-۷۰ درصد افراد باید تزریق کنند، آنوقت ایمنی جمعی حاصل می نماییم. اما نکته مهم این است که آیا این واکسنی که تزریق می نماییم به اندازه یک سال ایمنی می دهد یا به اندازه دو سال یا ۱۰ سال یا ۱۵ سال ایمنی می دهد؟ در میان واکسن های ویروسی که تابحال دیدیم، ایمنی این نوع ویروس معمولاً بیشتر از یکی دو سال نیست. مبحث دیگر جهش ویروس می باشد. امکان دارد ویروس جایی جهش کند که بعضی از واکسن های موجود به جهش آفریقای جنوبی اثرگذار نیستند.
اینجا هم ما حُسنی داریم چون خط تولید و دانش این را داریم که برای نوعی که ۸۰ درصدش باقی مانده است واکسن تولید نماییم، برای نوع تغییریافته هم می توان تولید کرد؛ ضمن اینکه انواع روش های واکسن سازی را انجام می دهیم. تقریباً تمام روش هایی که در دنیا هست در گروه های مختلف این روش... و چه روش چینی ها و چه روش ویروس ضعیف شده و چه انتقال بر اساس ویروس دیگر و چه بر اساس mRNA که برای فایزر و مدرناست، همه را در داخل کشور داریم تولید می نماییم. نخستین واکسن برای ستاد اجرائی و بنیاد برکت، چون بر اساس ویروس کشته شده است، آنتی ژن های گوناگونی در بدن سبب ایمنی می شود و در صورت جهش هم ایمنی آن نسبت به ویروس انگلیسی هم موثر است.
حریرچی بااشاره به همکاری وزارت بهداشت و بسیج در طرح شهید سلیمانی اظهار داشت: ما از بسیج و سپاه تشکر می نماییم که همکاری بسیار خوبی انجام دادند، یعنی واقعاً خجالت می کشیدم که فرماندهان بزرگ این نیروها در دفتر ما، دفتر وزیر و دفتر معاونین وزیر نشسته اند با فرمان حضرت آقا، این بزرگواران می گفتند ما تحت امر شما هستیم، بگویید در این جنگ باید چه کار نماییم، شما بگوئید که ما انجام دهیم. حتی یکی از فرماندهان نیروی انتظامی با مدلی که برای منع تردد و محدودیت ها داشتیم مخالف بود، اما ایشان گفتند ما چون تحت امر هستیم اجرا کردیم. هدف ما این بود که دورهمی های خانوادگی، دورهمی هایی که در رستوران ها و کافی شاپ ها تشکیل می شود، کاهش دهیم.
معاون کل وزارت بهداشت درباره آمار شهدای سلامت هم اظهار نمود: برای این مورد کمیته ای گذاشتیم ازکمیته و بنیاد شهید تا کسانی که از کادر درمان و بهداشتی مبتلا شدند، را بررسی می کنند. آمار ما سه رقمی است، ولی عدد دقیق را نمی خواهم بیان کنم.
به گفته وی، در آغاز انتشار کرونا ۱.۷ تخت به ازای هر نفر داشتیم؛ ۱۳۰ هزار و چند تخت در بیمارستان های کل کشور داشتم. در کل تاریخ کشور ۱۳۶ هزار تخت داشتیم و ۲۵ هزار تخت در دوره «طرح تحول» بوجود آمده است و ۴۵ هزار تخت موجود کامل بازسازی شد؛ این دستاورد نظام بود.
همین دو واکسنی که هم اکنون یکی را با کوبا تولید مشترک داریم، نطفه این زمانی بسته شد که مقام معظم رهبری اجازه دادند ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی برای دو واکسن برداریم؛ این ادامه همان تکنولوژی است. تعداد زیادی پرستار استخدام و ظرفیت ورودی پرستاری دو برابر شد، ورودی پزشکی افزایش پیدا کرد. خیلی از پزشکان وقتی این شرایط کرونایی را دیدند، به مفید بودن طرح تحول سلامت اذعان کردند.
حریرچی بااشاره حواشی فوت میناوند درپی حضور در یک برنامه اینترنتی اظهار داشت: آن برنامه اینترنتی بود و به صداوسیما ارتباطی نداشت، البته رئیس صداوسیما هم یکبار در ستاد ملی کرونا و هم جلسه ای که ما با وزیر محترم با ایشان داشتیم، اشاره کردند که نقش صداوسیما هم اکنون پررنگ است و وقتی به مردم سفارش می کند بیرون نروند، بالاخره مردم تفریح و سرگرمی می خواهند. سریال و فیلم هم نمی توان با ماسک تولید کرد، منتهی تقاضای ما این است که مبحث کرونا مخصوصاً این نوع واریانتی که در کشور ما و کشورهای دیگر دنیا وارد شده، هرجا وارد شده همه گیر شده است. یعنی در پیک اول و حتی پیک دوم اگر کسی در خانواده درگیر می شد دیگران خیلی درگیر نمی شدند، اما هم اکنون در این پیک یکی از خانواده درگیر شده، بقیه اعضا را هم درگیر کرده است ولی کسی که پشت دوربین است، اگر می خواهید حالت چهره دیده نشود آن که پشت دوربین ایستاده، منشی صحنه و عوامل صحنه است ماسک را استفاده کنند.
آقای میناوند چون ظاهرا بیماری زمینه ای داشته و مدتی کورتون مصرف کرده است، در ایشان علایم شدیدتر بوده و زمانی که آمده ۸۰ درصد ریه ایشان درگیر بوده است. یک فردی همچون مرحوم میناوند مگر کم است؟ اولاً به عنوان یک هموطن، ثانیاً ورزشکاری است که خیلی ها را در تیم ملی خوشحال کرده است. خب دل ما می سوزد که این را بیان می نماییم. می خواهیم بگوییم رعایت شود و هر جایی بتوانید باید مراعات کنید. صداوسیما در همکاری خودش در مورد اطلاع رسانی بی نظیر بوده و سنگ تمام گذاشته است و این واضح است.
حریرچی درباره وضعیت ایمنی ساختمان ها هم اظهار داشت: در صدی از بیمارستان های ما خصوصاً در تهران شبیه پلاسکو است. جلسه ای روز گذشته برای شهرهای استان تهران داشتیم، شهرهای اطراف تهران از لحاظ بهداشتی و درمانی جزو محرومترین نقاط کشور هستند! خود تهران هم محروم است. به این نگاه نکنید که چند بیمارستان خصوصی در بالا شهر وجود دارد. فردی در جنوب شهر بخواهد متخصص معمولی برود، به اندازه یک سفر باید بالای انقلاب بیاید که مثلاً یک متخصص او را ویزیت کند. مثلاً بیمارستان طالقانی بالای شهر است، در حالیکه بیمارستان نبوده و خوابگاه دانشجویی بوده که تبدیل به بیمارستان کرده اند. بسیاری از بیمارستان های ما ۱۰۰ ساله و ۹۰ ساله و ۸۰ ساله هستند. درصد قابل توجهی تقویت شده اند ولی بعضی از بیمارستان ها تقویت و مقاوم سازی آنها در مقابل زلزله بیشتر از ساخت بیمارستان جدید، هزینه بر است که باید کلاً جایگزین شود.1399/11/24
23:28:10
0.0 / 5
824
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس