دبیر شورای عالی نظام پزشكی كشور:

واكسیناسیون با سرعت كمی پیش می رود

واكسیناسیون با سرعت كمی پیش می رود به گزارش ال مور اصفهان دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور با اعلان اینکه متأسفانه درصد تلفات کادر درمان کشور ما در رده های بالای جهان بوده است، اظهار داشت: واکسیناسیون جامعه پزشکی شروع شده ولی سرعت آن کمتر از چیزی است که باید باشد.محسن مصلحی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه جهش در بیشتر ویروس هایی که دستگاه تنفسی را درگیر می کند همیشه مشکلاتی بوجود آورده است، اظهار نمود: البته الزاما هر جهشی بد نیست و برخی جهش ها موجب ضعیف تر شدن ویروس می شود که متوجه آنها نمی شویم، درحالی که برخی جهش ها موجب می شود قدرت سرایت، بیماری زایی و شدت بیماری بیشتر شود، مثل برخی جهش های اخیری که در ویروس کرونا اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به اینکه جهش های اخیر ویروس کرونا که ابتدا در انگلیس شناسایی شد، موجب چسبندگی بیشتر ویروس به سلول ها، سرایت بیشتر و گاهی ایجاد بیماری شدیدتر شده که اصطلاحا موج چهارم کرونا را در ایران به دنبال داشته است، اظهار داشت: به دنبال این جهش، تظاهرات ویروس کرونا متفاوت از قبل شده و گروه های سنی خیلی از جمله کودکان را به صورت فراگیر می تواند درگیر کند.
جهش های اخیر کرونا و کوتاه شدن دوره شدید بیماری
دبیر شورایعالی نظام پزشکی اضافه کرد: در جهش های اخیر کرونا دوره شدید بیماری از زمان ابتلا، خیلی زودتر اتفاق می افتد و دوره هایی که برای کووید۱۹ متصور بودیم متفاوت شده است، به صورتی که گاهی ۷۲ ساعت از زمان تظاهرات بالینی ویروس بیشتر طول نمی کشد که فرد گرفتار وخامت حال شده و بیماری او پیشرفت می کند.
وی با اشاره به اینکه مجموع این عوامل سبب شده دقت بسیار زیادی در مورد ویروس جهش یافته داشته باشیم، خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه در تشخیص و درمان کرونا محدودیت های زیادی داریم، با خاصیت های جدیدی که ویروس به دست آورده به سرعت در سطح کشور در حال گردش است و تبعات بیشتری به دنبال دارد.
مصلحی تصریح کرد: ویروس کرونای جهش یافته در سطح کشور در گردش بوده، همانطور که در دنیا در گردش بوده و اینکه آنرا تشخیص ندهیم دلیل بر وجود نداشتن ویروس نیست.
بی مبالاتی بهترین فرصت برای ویروس می باشد
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان بهترین راهکار برای جلوگیری از مبتلاشدن به گونه جهش یافته ویروس کرونا را رعایت پروتکلهای بهداشتی دانست و اضافه کرد: متأسفانه در همه پاندمی ها این تجربه تکرار شده که با طولانی شدن زمان بیماری، مردم از نظر روحی و روانی خسته شده و مسائل اقتصادی و اجتماعی گرفتار مشکل می شود، به همین خاطر به مرور بیماری برایشان عادی می شود و در همین شرایط غافلگیری اتفاق می افتد، چون بی مبالاتی ما بهترین فرصت برای ویروس می باشد.
واکسیناسیون دیر شروع شده و با سرعت کمی جلو می رود
مصلحی واکسیناسیون جمعی را راهکار مؤثری در کنترل همه گیری دانست و اظهار داشت: باید در نظر داشت که با وجود ادعاهایی در خصوص اینکه واکسن های موجود می تواند مقابل ویروس های جهش یافته هم مؤثر باشد، اما هنوز درصد بسیار کمی از جامعه را واکسینه کرده ایم، ضمن اینکه هنوز زود است بتوانیم بگوییم واکسن می تواند با جهش های ویروس هم روبرو شود یا نه، ازاین رو در کنار پیگیری واکسیناسیون، رعایت پروتکلهای بهداشتی شامل تجمع، تردد و مسافرت ها اهمیت بسیاری دارد.
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور در مورد واکسیناسیون کرونا اظهار نمود: در کل دنیا حدودا پروتکل تزریق واکسن شبیه هم است و اول کادر درمان، پس از آن گروه های پرخطر مثل بیماران خاص و سالمندان واکسن را دریافت می کنند. واکسیناسیون گروه های اولویت دار در ایران به خاطر ورود دوز کم واکسن تا این لحظه با سرعت کندی پیش رفته است.
وی همینطور ضمن اشاره به اینکه واکسیناسیون جامعه پزشکی شروع شده ولی کمتر از چیزی است که باید باشد، افزود: قول هایی داده شده که هر دو هفته یک مرتبه محموله واکسن وارد کشور شود تا واکسیناسیون سرعت گیرد، این در شرایطی است که بعضی از کشورها بخش زیادی از جمعیت خودرا واکسینه کرده اند اما ما هم دیر عمل کرده ایم و هم با سرعت کمی جلو می رویم.
با کوچک ترین علایم، پزشک فرض را بر کووید۱۹ می گذارد
قائم مقام سازمان نظام پزشکی اصفهان در مورد تشخیص و درمان ویروس جهش یافته انگلیسی نیز اظهار داشت: از آغاز انتشار کرونا همه پزشکان طبق پروتکلهای درمانی وزارت بهداشت با مشاهده علایم مشکوک بیماری، فرض را بر این می گذاشتند که فرد مبتلا به کووید۱۹ است. در ویروس جهش یافته کرونا نیز به همین صورت است و پزشکان با کوچکترین علایم فرض را بر ابتلای فرد به کووید۱۹ می گذارند.
وی تصریح کرد: در عین حال که نباید در مردم اضطراب ایجاد کرد ولی با مشاهده علایم مشکوک، پزشک باید فرض را بر این بگذارد که بیمار مبتلا به کووید است، بااینکه باتوجه به تغییر بعضی از تظاهرات بالینی، تشخیص بیماری سخت تر شده است.
مصلحی، همینطور به لطمه پزشکان در همه گیری کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: متأسفانه درصد تلفات کادر درمان در کشور ما در رده های بالا در جهان بوده است، این درحالی است که باید در کنار واکسیناسیون سریع تر، تست های پی سی آر گسترده تر شده و حتی به سمت تست های تشخیصی سریع پیش برویم تا در مطب های پزشکان و درمانگاه ها نیز بتوانیم تست کرونا از مراجعان بگیریم.
دبیر شورایعالی نظام پزشکی کشور با اشاره به اینکه به غیر از مشکلات اقتصادی و تحریم ها، همه گیری کرونا همه ابعاد زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و مشکلات زیادی بوجود آورده است، اظهار داشت: نمی توانیم با خودمان لج نماییم چون ویروس به دنبال قربانی های بیشتر است، به همین خاطر باید کمی تحمل نماییم تا ان شا الله با اقدامات حمایتی دولت و واکسیناسیون جمعیت، شاهد بازگشت زندگی به روزهای عادی باشیم.
منبع:

1400/01/08
11:55:44
0.0 / 5
744
تگهای خبر: جامعه , درمان , دستگاه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس