آلودگی بودار عسلویه!

آلودگی بودار عسلویه! ال مور: بوشهر طی چند روز گذشته و همزمان با توقف باد، انتشار بوی نامطبوع میعانات گازی در بعضی از مناطق عسلویه شدت پیدا کرده ایت و نقاط پیرامونی مخازن میعانات گازی این بوی بد و مضر را احساس کردند.


از آنجائیکه برمبنای قانون ایجاد هر نوع آلودگی تخلف شمرده می شود انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست این دفعه در برخورد با متخلفان و عاملان انتشار بوی بد برخورد جدی داشته باشد.
بوی نامطبوعی که شهرهای عسلویه، نخل تقی و بیدخون را درگیر کرده و ساکنان این مناطق را گرفتار علائمی همچون سردرد، سوزش چشم و خارش گلو نموده است.
رسیدگی به موضوع انتشار بوی نامطبوع در عسلویه
به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در پی انتشار بوی مواد هیدروکربنی در شهرستان عسلویه و گزارشات مردمی، این مساله در ایام اخیر توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مورد بررسی قرار گرفته است.
مصطفی موذنی، رئیس محیط زیست شهرستان عسلویه در این خصوص گفته است: طی بازدید میدانی به عمل آمده توسط کارشناسان اداره محیط زیست عسلویه در روز سوم اردیبهشت ۱۴۰۰ از کلیه منابع بالقوه انتشار بو در شهرستان، منابع فعال شناسایی گردید.
اقدامات قضایی به سبب عدم کنترل بوی بد
وی اظهار نمود: مخازن متمرکز ذخیره میعانات گازی مجاور شهر عسلویه در حین بازدید میدانی دارای بو بود که اقدامات قضایی به سبب عدم کنترل بو توسط متولیان در این رابطه انجام شده و در حال پیگیری است.
به گفته این مسئول، طرح بو زدایی از میعانات گازی هم اکنون توسط سرمایه گذار به سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس پیشنهاد داده شده و در دست بررسی می باشد.
موذنی خاطرنشان کرد: مورد بعدی که انتشار بو از آن ثبت گردید محل شکستگی آب برگشتی دو تا از فازهای پالایشگاهی بوده که قسمتی از آب برگشتی نشت کرده و بر روی مسیر خطوط لوله کریدور شرقی جریان پیدا کرده و به سبب اتصال خروجی تصفیه خانه ناقص آن پالایشگاه به این جریان، حاوی بوی مواد هیدروکربنی است.
هدایت بو به سمت عسلویه و نخل تقی
وی اشاره کرد: با تغییرات جهت جریان باد بوهای انتشار یافته به سمت شهر عسلویه و نخل تقی هدایت می گردد که غالبا مقطعی است.


رئیس محیط زیست عسلویه عنوان کرد: شهر بیدخون بواسطه نزدیکی به پالایشگاه و قرار گرفتن در راه جهت باد غالب، متاسفانه بیشترین آلودگی را دریافت می کند. در رابطه با مشکلات بنیادی حین ساخت پالایشگاه مذکور بعنوان علت اصلی ایجاد آلودگی، پیشنهاد طرح موضوع تبصره ۱ ماده ۱۲ قانون هوای پاک ارائه شده است.
معضل بزرگ مردم عسلویه
مصطفی موذنی اشاره کرد: با توجه به تصویب تصفیه خانه های تکمیلی در کارگروه ملّی عسلویه و پیگیری های ماهانه روند پیشرفت پروژه ها وفق مصوبه دولت در آبان ماه سال قبل امیدواریم کلیه موارد در رابطه با بوهای انتشار یافته از حوضچه های فاضلاب ها و خروجی تصفیه خانه ها مرتفع گردد.
با همه اینها، در همه ایام سال و در بعضی از فصول با شدت بیشتر شاهد انتشار بوی نامطبوع در منطقه عسلویه هستیم که این پدیده در شهرهایی چون بیدخون شدت بیشتری دارد. متاسفانه باتوجه به تمرکز واحدهای صنعتی و عدم توجه به محیط زیست و نظارت نادرست همیشه این مساله از معضلات بزرگ مردم عسلویه بوده است.
بی توجهی صنایع و پیگیری حقوقی محیط زیست
فرهاد قلی نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز درباره بوی بد در عسلویه عنوان کرده است: کلیه منابع انتشار بوی نامطبوع در شهرستان های کنگان و عسلویه در دو سال اخیر شناسایی و راهکارهای لازم به صنایع ارائه شده که به سبب عدم انجام اقدامات ضروری توسط تعدادی از متولیان صنایع با شکایت محیط زیست پیگیری حقوقی نیز شروع شده است.
وی افزود: همین طور موضوع کنترل بوی نامطبوع در پروژه های طرح جامع رفع و کاهش آلودگی های منطقه که مصوب هیات دولت شده است وجود دارد و حتما باید در اجرای پروژه های مذکور تسریع شود.
مدیرکل محیط زیست بوشهر همین طور اظهار نمود: موضوع آلودگی هوای و بوی نامطبوع روزهای اخیر نیز پیگیری می شود؛ محیط زیست این مساله را با جدیت پیگیری خواهدنمود و صنایع منطقه نیز باید اقدامات فوری انجام دهند.
منبع:

1400/02/03
20:52:32
0.0 / 5
710
تگهای خبر: ساخت , صنعت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس