دبیركل كمیته ملی اسكان بشر ایران:

توسعه شهری نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری است

توسعه شهری نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری است ویبنار مجازی کمیته ملی اسکان بشر ایران با موضوع بهینه سازی زیست، دانش و نوآوری، توسعه شهری با حضور دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ملل متحد در ایران، رئیس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی ومدیران استان آذربایجان غربی ( رئیس دانشگاه، شهردار، اعضای شورای شهرو رئیس نظام مهندسی ارومیه ) اجرا شد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، محمد مهدی مظاهری اظهار داشت: از دیدگاه برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد _ UN-Habitat _ دانش و نوآوری موضوع بنیادینی در امر توسعه شهری است. بدین جهت شناخت رویکردها، درک دقیق از سوگیری ها و تعیین اهداف توسعه باید مبتنی بر دانش و نوآوری و با نگاه به آینده پژوهی و با بهره بردن از دستاوردهای بشر باشد.

دبیرکل کمیته ملی اسکان بشر ایران اضافه کرد: رفع چالش های شهری بدون در نظر گرفتن دانش و نوآوری مفهومی ندارد. بدین سبب اگر می خواهیم چالش های شهری برطرف شود، نیازمند بهره گیری از دانش و نوآوری هستیم. محور اصلی توسعه شهری مبتنی بر دانش و نوآوری، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی هستند که باید از ظرفیت این نهادهای علمی و پژوهشی در امتداد توسعه پایدار شهری که جزو وظایف اساسی هبیتات بوده و خواهان موفقیت در آنست، استفاده گردد.

عضو فرهنگستان هنر ایران با اشاره به برگزاری نخستین اجلاس وزرای شهرسازی که هفدهم فروردین سال جاری _ 6 آوریل _ به میزبانی اصفهان برگزار شد، افزود: در این اجلاس که وزرای شهرسازی ایران، ایتالیا، الجزایر، روسیه، مالزی، سوریه، پرو، اکراین ودیگر کشورهای عضو، رئیس اجرائی و معاونین هبیتات، استاندار اصفهان و برخی از استادان دانشگاه حضور داشتند، محور اصلی بحث، دانش و نوآوری و توسعه پایدار شهرها بود.

عضو هیات امنای بنیاد ایران شناسی اظهار داشت: جامعه رهبران شهری باید نسبت به بازشناسی ارزش های تاریخی و تمدنی، زیست محیطی، فرهنگ و خانواده اقدام نموده و ظرفیت های آنرا بررسی و پیگیری کنند. بهسازی سکونت های زیستی، تغییرات اقلیمی، موضوعات جوانان و ایجاد اشتغال، خانواده، سالمندان و همین طور تامین توسعه اقتصاد محلی، تعیین فاکتورهای طراحی شهری، تمرکز زدایی، قانونگذاری و حکمروایی، جابه جایی شهری، انرژی شهری و کاهش خطرپذیری شهری همچون محورهای 26 گانه برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد و کمیته ملی اسکان بشر ایران است.

وی با اشاره به همکاری و امضای تفاهم نامه با دانشگاه های تهران و هنر در زمینه پیگیری مبانی توسعه پایدار شهری و اهداف برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد، بیان کرد: کمیته ملی اسکان بشر ایران آمادگی دارد که در حوزه ملی و بین المللی طی یادداشت تفاهم نامه هایی با دانشگاه های کلان شهرها مبنای توسعه پایدار شهری را با رویکرد دانش و نوآوری پیگیری کند. همچون این موارد توسعه مبتنی بر عدالت فضایی است، بدان معنا که هیچ فرد، گروه، نژاد، جنس و مکانی نباید در حاشیه قرار بگیرد.

طبق گزارش روابط عمومی کمیته ملی اسکان بشر ایران، برنامه اسکان بشر سازمان ملل متحد (هبیتات) جهت زندگی شهری بهتر تلاش می کند. رسالت هبیتات ترویج و ارتقاء توسعه‌ی اجتماعی و زیست محیطی اسکان بشر و دست یابی به اهداف فرهنگی، اجتماعی درخور برای عموم است. هبیتات می کوشد تا با پیشگامی در پروسه شهری شدن و ترویج تغییر سیاست ها، روش ها و نگرش های مقابله با نیازهای توسعه‌ی شهری، رشد شهرها و مناطق روستایی را به فرصتی برای توسعه تبدیل کند؛ فرصتی فراگیر برای همه‌ی شهروندان.1400/02/06
13:47:26
0.0 / 5
459
تگهای خبر: آینده , بهسازی , توسعه , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس