رئیس سازمان آتش نشانی خبر داد

افزایش 10 درصدی تأمین تجهیزات آتش نشانی در سال 1400

افزایش 10 درصدی تأمین تجهیزات آتش نشانی در سال 1400 رئیس سازمان آتش نشانی گفته است سال ۹۹ حدودا ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه به خرید تجهیزات اختصاص یافت. ما مسیر رو به جلویی را داشتیم و خوشبختانه حمایت ها از سازمان آتش نشانی خوب بوده است. احیانا بودجه سال جاری برای خرید تجهیزات حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، مهدی داوری درباره همکاری نهادهای دیگر در به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی تصریح کرد: شهرداری و شورای شهر تهران متولی به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی است. شورای شهر و شهرداری بودجه لازم جهت خرید تجهیزات را در اختیار سازمان آتش نشانی قرار می دهند. بخشی از این تجهیزات از کشورهای دیگر وارد می شود و قسمتی دیگر تولید داخل است و هیچ کدام از این تجهیزات ارزانقیمت نیستند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه در چند سال گذشته با قوانینی که اجرا شد این بودجه در اختیار آتش نشانی قرار گرفت، اضافه کرد: شورای شهر «توسعه و بهبود ایمنی و آتش نشانی در شهر تهران» را تصویب کرد. اختصاص ۲ درصد عوارض پروانه ساخت و ساز به آتش نشانی هم اجرایی شد. این اقدامات سبب شد سازمان آتش نشانی توانست برای به روز رسانی تجهیزات خود اقدام نماید.
ساخت ربات آتش نشان با همکاری وزارت دفاع
مهدی داوری ضمن اشاره به همکاری سازمان های خارج از شهرداری اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ترخیص تجهیزات را تسهیل کرد. البته سازمان آتش نشانی تمام حق گمرکی تجهیزات را پرداخت کرده است. بانک مرکزی و وزارت صمت هم در صدور مجوزهای لازم برای ورود تجهیزات آتش نشانی به سازمان آتش نشانی کمک کرده و نقش اساسی در این مورد داشتند.
رئیس سازمان آتش نشانی ضمن اشاره به اینکه بخش خصوصی هم برای به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی کمک های بسیاری کرده است، اظهار نمود: بخش خصوصی هم خیلی از نیازهای ما را برآورده کرده است. در این عرصه تولیدات داخلی با نوآوری هایی در به روز رسانی تجهیزات آتش نشانی بسیار موثر بوده است. البته با وزارت دفاع هم تعاملاتی داشتیم که نقش موثر و همکاریهای خوبی با ما داشتند. ساخت ربات آتش نشان رونمایی گردید و سیستم های بسیار قدرتمند صوتی با همکاری وزارت دفاع صورت گرفته است. با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم همکاریهای لازم را داشتیم.
شرایط قابل قبول تجهیزات آتش نشانی تهران
مهدی داوری تصریح کرد: تمام تجهیزات در زمان های مختلف وارد کشور می شوند. بعضی تجهیزات به علت تحریم ها سخت تر وارد کشور شدند و برخی آسان تر. تحریم ها هم شرایط را سخت تر کرد. اما مشکلات جلوی کار سازمان آتش نشانی را نگرفت و این سازمان به تعداد زیادی از اهداف خود دست پیدا کرده و جهت دستیابی به دیگر اهداف خود تلاش می کند.
وی افزود: هم اکنون تهران از نظر تجهیزات آتش نشانی در شرایط خوبی به سر می برد. اما این بدان مفهوم نیست که فرایند به روز رسانی تمام شده است و این فرایند همچنان ادامه دارد. آتش نشانی تهران بعنوان قدرتمندترین، بزرگترین و پرجمعیت ترین آتش نشانی کشور در شرایط خوبی قرار گرفته ولی احتیاج به تقویت بیشتری دارد.
رئیس سازمان آتش نشانی تهران در پاسخ به این سؤال که آتش نشانی تهران از نظر تجهیزات چقدر با سطح استاندارد جهانی فاصله دارد؟ اظهار نمود: نمی توان عدد مشخصی برای فاصله آتش نشانی تهران با استاندارد جهانی اعلام نمود. بعنوان مثال تهران ۴۰ نردبان و بالابر هیدرولیکی دارد. این در شرایطی است که هستند خیلی از شهرهای توسعه یافته دنیا که این تعداد بالابر هیدرولیکی را در اختیار ندارند. استانداردهای تجهیزات آتش نشانی شهرها در جهان مخصوص همان شهر است. شاید یک شهر نیاز کمتری به بخشی از تجهیزات داشته باشد و شهرهای دیگر نیاز بیشتر. طبق استانداردهای دنیا، شهرها باید سایزهای مختلف نردبان را در اختیار داشته باشند اما تعداد این نردبان ها به بافت شهرها بستگی دارد. با اطمینان می گویم که در بسیار از بخش ها تجهیزات آتش نشانی تهران در شرایط خوبی قرار دارد.
کمبود نیروی انسانی در آتش نشانی
مهدی داوری ضمن اشاره به اینکه به روز رسانی تجهیزات از نظر کمی و کیفی سال جاری هم دنبال می شود، تصریح کرد: تجهیزات مدرن را وارد آتش نشانی خواهیم کرد. سیستم های مخابراتی آتش نشانی احتیاج به تقویت دارد و سال جاری رفع این مشکل را در دستور کار قرار داده ایم. البته کمبودهایی مانند کمبود نیروی انسانی هم در این سازمان وجود دارد.
خدمات بعد از فروش اجبار عقد قرارداد خرید تجهیزات
وی در پاسخ به این سؤال که تعمیر و نگهداری تجهیزات آتش نشانی با عنایت به شرایط تحریم چگونه است؟ اظهار داشت: خدمات بعد از فروش یکی از بندهای الزامی خرید تجهیزات سازمان آتش نشانی با هر شرکتی (داخلی و خارجی) است. اگر شرکتی نتواند تعهدات لازم را به سازمان آتش نشانی عرضه کند، امکان عقد قرارداد وجود ندارد. اما با عنایت به شرایط اقتصادی، کمبود ارز، تحریم و نوسانات ارزی بر موضوع هایی مانند خدمات بعد از فروش اثرگذار است. اما از نظر قانونی باید خرید تجهیزات آتش نشانی با خدمات بعد از فروش باشد که آتش نشانی هم این اجبار قانونی را همیشه رعایت کرده است.
به نقل از ایشان، خوشبختانه در نگهداری تجهیزات مهم آتش نشانی مشکل خاصی نداشتیم و این تجهیزات در ردیف بازدهی هستند. گاهی تعمیر و نگهداری تجهیزات از مسیر شرکت ها انجام می شود و گاهی مجبور شدیم مسیرهای دیگری را طی نماییم تا این تعمیر و نگهداری به تعویق نیفتد. البته از ابتکار جوانان خود هم استفاده می نماییم تا تجهیزات آتش نشانی همیشه در راه بهره برداری قرار گیرد.
بودجه خرید تجهیزات آتش نشانی
رئیس سازمان آتش نشانی در پاسخ به این سؤال که بودجه خرید تجهیزات چقدر است؟ اظهار داشت: در سال ۹۹ حدودا ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه به خرید تجهیزات آتش نشانی اختصاص یافت. ما مسیر رو به جلویی را داشتیم و خوشبختانه از سازمان آتش نشانی حمایت های خوبی انجام شده است. احیانا بودجه سال جاری برای خرید تجهیزات حدود ۱۰ درصد افزایش خواهد داشت. برآورد ۳۰۰ میلیارد تومانی برای سال جاری هم وجود دارد.
جذب نیروی انسانی در آتش نشانی
مهدی داوری در پاسخ به این سؤال که آیا برای تأمین کمبود نیروی انسانی آتش نشانی اقدامی انجام شده است؟ تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی آتش نشانی به شهرداری تهران اعلام شده است. خوشبختانه در دو سه سال گذشته ۲۰۰ نفر جذب سازمان شده اند و مجوز جذب ۱۱۶ نفر هم گرفتیم. قرار بود اردیبهشت ماه آزمون های جذب نیرو برای آتش نشانی برگزار گردد. اما با اپیدمی کرونا، اعمال پروتکلهای بهداشتی و طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا این آزمون ها برگزار نشد. منتظر هستیم شرایط اپیدمی کووید-۱۹ بهتر شود تا این آزمون را برگزار نماییم. مجوزهای دیگری برای جذب نیرو دریافت خواهیم کرد تا به تدریج کمبود انسانی آتش نشانی را جبران نماییم.
معاینات پزشکی آتش نشانان انجام می شود
وی ضمن اشاره به مراحل آزمون آتش نشانی، اضافه کرد: آزمون ها شامل علمی، ورزشی و تست های پزشکی است. البته بعد از آن که افراد جذب سازمان آتش نشانی می شوند سالی ۴ بار تست های ورزشی انجام می شود. برای برنامه های مراقبت های پزشکی هم قراردادهایی منعقد کردیم و آتش نشانان و معاینات پزشکی (روی آتش نشانان با هر سابقه و سطحی) انجام می شود. شرایط اپیدمی کرونا اما روی معاینات پزشکی تأثیر گذاشته و گاهی آنرا به تاخیر می اندازد. سرعت این معاینات با شرایط جامعه تغییر پیدا می کند اما معاینات پزشکی به صورت دائم وجود دارد.
حمایت از آتش نشانان جانباز
رئیس آتش نشانی در پاسخ به این سؤال که اگر آتش نشانی جانباز شده و توان حضور در عملیات ها را نداشته باشد، تحت چه حمایت هایی قرار می گیرد؟ اظهار داشت: طبق مصوبه شورای شهر در خصوص «اعطای تسهیلات به مصدومان و جانبازان آتش نشانان» امتیازاتی برای آتش نشانانی که جانباز شده اند پیشبینی شده است. البته این مصوبه احتیاج به اصلاح دارد و سازمان آتش نشانی این اصلاحات را به شورای شهر تهران عرضه کرده و در شورای شهر تهران مراحل اولیه خویش را می گذراند.
۷۵ هزار عملیات در سال ۹۹
مهدی داوری در پاسخ به این سؤال که سال ۹۲ آتش نشانی تهران روزانه ۱۶۲ عملیات انجام داده، آمار عملیات آتش نشانی در سال ۹۹ چقدر بود؟ تصریح کرد: در سال ۹۹ حدودا ۷۵ هزار عملیات در سطح شهر تهران و به صورت میانگین بیشتر از ۲۰۰ عملیات در روز انجام شده است. البته این عملیات ها به اطفاء حریق منحصر نیست و این آمار متعلق به انواع عملیات ها مانند امداد و نجات، آتشسوزی و... است.
منبع:

1400/03/01
21:05:03
0.0 / 5
563
تگهای خبر: ایمنی , بودجه , تسهیلات , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس