بررسی عملكرد دستگاه ها در اجرای قانون حمایت از خانواده

شهریاری: قانون جوانی جمعیت افتخار مجلس یازدهم است

شهریاری: قانون جوانی جمعیت افتخار مجلس یازدهم است به گزارش ال مور، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی قانون جوانی جمعیت را افتخار مجلس یازدهم برشمرد و اظهار داشت: کارهای خوبی در این حوزه انجام شده ولی این اقدامات به معنای آن نیست که کل مشکلات در این عرصه برطرف شده باشد.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، حسینعلی شهریاری در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در جریان قرائت گزارش مشترک کمیسیون های فرهنگی، اجتماعی و بهداشت و درمان در مورد نحوه عملکرد دستگاههای مسئول در اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت با اشاره به اینکه قانون جوانی جمعیت یکی از افتخارات مجلس یازدهم است، اظهار نمود: کارهای خوبی در این حوزه انجام شده ولی این اقدامات به معنای آن نیست که کل مشکلات در این عرصه برطرف شده باشد. تا وقتی که سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه به وظایف خود در بودجه عمل نکنند، خیلی از مشکلات ما باقی خواهند ماند.
وی ادامه داد: با عنایت به این که مقرر است لایحه برنامه هفتم توسعه و لایحه بودجه به مجلس عرضه شود، وقت آن فرا رسیده که دولت حتما منابع لازم برای اجرای قانون جوانی جمعیت پیشبینی شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از مواردی که در قانون مورد ایراد قرار گرفته ماده ۱۵ آن است که خیلی از مناطق کشور بخصوص مناطق مرزی را شامل نمی شود و بسیاری از افراد با تولد فرزند اول هم مشمول قانون قرار نمی گیرند؛ اگر این افراد در مرکز کشور هم ساکن باشند وقتی برای ثبت نام اقدام می کنند به آنها گفته می شود که شامل قانون نمی شوند و این تبعیضی جدی است.
شهریاری افزود: اگر جمعیت در بعضی از مناطق زیاد است باید به صورت مشخص عنوان شود که حداکثر تا ۴ فرزند قانون شامل خانواده ها خواهد شد و این مدل از اجرای قانون ظلم مضاعفی بوده که برای بعضی از مناطق کشور اتفاق افتاده است.
نماینده زاهدان اظهار داشت: امکان دارد بتوانیم اقشار متوسط و پایین جامعه را با مشوق ها راضی نماییم که فرزندآوری کنند ولی تمام مسائل و مشکل ما این نیست، بلکه باید کار فرهنگی دقیقی صورت گیرد و وظیفه شورایعالی انقلاب فرهنگی در این حوزه بسیار جدی است. سند مهندسی فرهنگی شاید حدود ۱۵سال پیش نوشته شده است اما متاسفانه نمی دانم به چه دلایلی اجرایی نشده است.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خیلی از افراد بخصوص افراد تحصیلکرده و نخبگان جامعه زمانی مبادرت به فرزندآوری می کنند که بدانند تربیت صحیحی در مورد فرزندان آنها صورت می گیرد و بتوانند در مدارس خوب و در شرایط مساعد فرزند خویش را تربیت کنند و این طور نیست که بتوان تمام جامعه را با مجوز و تشویق و مسائل مالی سر خط آورد تا فرزندآوری کنند.
شهریاری با اشاره به اینکه «از وزارت بهداشت و درمان به خاطر عملکرد مثبتی که در زمینه اجرای این قانون داشته از سوی کمیسیون بهداشت تشکر می کنم» اظهار داشت: انتظار داریم که سازمان امور استخدامی هم با پاسخگویی به نمایندگان در اجرای این قانون همکاری لازم را داشته باشند و سر خط بیایند.
منبع:

1401/09/22
14:02:46
0.0 / 5
300
تگهای خبر: بهداشت , بودجه , توسعه , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس