اختصاص بودجه۷۰میلیاردی به پروژه های محلی منطقه۱۷ تهران

اختصاص بودجه۷۰میلیاردی به پروژه های محلی منطقه۱۷ تهران شهردار منطقه 17تهران با اشاره به اینکه 35 درصد منطقه بافت فرسوده و 73 درصد منطقه بافت ناپایدار و فرسوده است، اظهار داشت: اقدامات خوبی در جهت نوسازی این بافت در سالهای اخیر انجام شده که طی آن ابعاد اجتماعی و تامین سرانه های خدماتی نیز در نظر گرفته شده است.


داود لطفی در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات شهرداری منطقه برای نوسازی بافت های فرسوده اظهار داشت: در بافت فرسوده چند موضوع را پیگیری می کنیم؛ نخست نوساز شدن بافت است که بسته تشویقی خاصی دارد و یکی از شروط اثرگذار هم این است که اگر ریزدانه ها تجمیع شوند امتیاز بهتری می گیرند و کمک می نماید سرانه ها نیز تامین شوند. اما در مرحله بعد ابعاد اجتماعی نیز بسیار اثرگذار هستند که پروژه های توسعه محلی این بخش را هدف قرار می دهد.

وی اضافه کرد: ۳۵ درصد منطقه ۱۷ بافت فرسوده است که اگر بافت ناپایدار نیز با آن محاسبه شود حدودا ۷۳ درصد منطقه بافت ناپایدار و فرسوده است که اقدامات خوبی در جهت نوسازی این بافت در سالهای اخیر انجام شده است.

شهردار منطقه ۱۷ درباب اقدامات شهرداری در حوزه مقابله با کرونا ویروس ظرف یک سال قبل نیز اظهار داشت: در سال قبل و امسال در اولین گام فرهنگ سازی رعایت پروتکلهای بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را در اولویت اقدامات قرار دادیم و در ادامه این مسیر حوزه اجتماعی منطقه ماسک هایی را برای توزیع در اختیار شهروندان و خیرین قرار داد. از طرف دیگر در بحث کمک های مومنانه، شهرداری منطقه همکاری مطلوبی داشت.

وی افزود: در طول سال ضدعفونی کلیه المانهای شهری همچون ایستگاه های اتوبوس، مبلمان شهری و فضاهای عمومی بطور مرتب انجام شده و ادامه دارد؛ همین طور چندین مانور در سطح منطقه برگزار شده است. حوزه ساماندهی شهرداری در کنار عوامل نیروی انتظامی در امر نظارت بر رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط کسبه مشارکت داشته و با مواردی که پروتکل ها رعایت نمی شد، برخورد شده و تذکرات لازم داده شده است. شهرداری تهران در اجرای طرح شهید سلیمانی نیز مشارکت خوبی داشته و در طرح واکسیناسیون نیز این همکاری ادامه خواهد داشت.

لطفی در تشریح مهم ترین پروژه های شهرداری منطقه ۱۷ با اعلان اینکه در سال ۱۳۹۹ پروژه های خاص و اثرگذاری را توانستیم شروع نماییم و زمینه آنرا فراهم نماییم تا در سال ۱۴۰۰ این پروژه ها عملیاتی شوند، افزود: از مهم ترین این پروژه ها می توان به راه اندازی زیرگذر در محور راه آهن تهران-اهواز اشاره نمود. در منطقه ۱۷ دو راه آهن تهران-تبریز و تهران-اهواز وجود دارد که تهران-اهواز هنوز در روی سطح است؛ پس در آن محدوده نیازمند ایجاد اتصالی مناسب بین دو طرف خط هستیم.

وی اضافه کرد: هم اکنون با وجود راه آهن تهران-اهواز بزرگراه چراغی، آیت الله سعیدی و نواب در بخش جنوب به شکلی هستند که یک چهارم جنوبی منطقه ۱۷ را که تراکم بالایی به لحاظ جمعیتی دارد به شکل یک جزیره تبدیل نموده است که با راه اندازی زیرگذرها که طرح آن آماده و به تأیید راه آهن هم رسیده می توان این محدوده را از شکل جزیره ای خارج کرد. هم اکنون پیمانکار طرح نیز انتخاب شده و ظرف هفته های آتی کار عمرانی شروع خواهد شد؛ پروژه ای که از مطالبات قدیمی شهروندان منطقه بوده است.

لطفی افزود: با راه اندازی این زیرگذرها در زیر خط آهن تهران-اهواز علاوه بر پیوند بین بافتی در محدوده به شکلی تحرک شهری نیز رقم می خورد. از طرف دیگر در این یک چهارم جنوبی منطقه که حالت جزیره ای دارد عملا شبکه خدمت رسانی و اتوبسرانی نداریم پس با راه اندازی این زیرگذرها قابلیت ایجاد خطوط اتوبسرانی نیز فراهم می شود که طرحی به همین دلیل نیز طراحی شده است.

شهردار منطقه ۱۷ در بخش دیگری از صحبت های خود به پروژه اتصال مناطق ۱۷ و ۱۸ از روی محور آیت الله سعیدی اشاره نمود و اضافه کرد: بحث های مطالعاتی این پروژه در حال انجام می باشد و ۸۰ درصد کار پیش رفته است و بعد از اتمام بخش پایانی مطالعات مجوزهای مربوطه از پلیس راهور و شورای ترافیک و شهرداری ستاندن می شود. در مرحله بعدی با تایید پروژه به لحاظ ترافیک، سازمان فنی مهندسی نقشه ها را ارائه می دهد و عملیات اجرائی شروع می شود؛ پس پیش بینی می شود اگر با همین سرعت پیش برویم در مهرماه می توانیم این پروژه را شروع نماییم.

وی با اشاره به اینکه در جنوب محله بلورسازی یکی از کانون های بحران در منطقه تشکیل شده بود، اضافه کرد: در اینجا معبری به طول ۲مترو ۳۰ سانتی متر وجود داشت که امکان تردد خودرو های امدادی در آن نبود و خودرو های شخصی شهروندان هم با سختی از آن عبور می کرد و فضای بی دفاع شهری در محدوده بود که شهروندان برای دسترسی به مترو باید از آن تردد می کردند. به همین دلیل کار ویژه ای انجام و این مسیر درحال تعریض است تا یکی از مطالبات قدیمی شهروندان عملیاتی شود بدین سان گذر ۶ متری همراه پیاده راه مناسب در این محل در حال راه اندازی است که با تکمیل آن شاهد یک گشایش ترافیکی در محدوده خواهیم بود.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: در این فضا نورپردازی انجام می شود تا شهروندان در طول شب در محیطی ایمن تر با آرامش تردد داشته باشند. این پروژه تا حالا ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است؛ ضمن اینکه یک معارض پست برق در این پروژه وجود دارد که با همکاری اداره برق این پست جابجا خواهد شد.

لطفی در تشریح آخرین وضعیت مرکز بهداشت مهرگان در این منطقه نیز به همکاری با دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: ساختمان قبلی این مرکز جابجا شده و شهرداری معادل آنرا تعهد کرده که امسال بسازد و در اختیار دانشگاه قرار دهد، البته به جهت اینکه خدمت رسانی این مرکز با تعویق مواجه نشود ساختمانی توسط شهرداری آماده شده تا ساخت ساختمان اصلی خدمات پزشکی این مرکز ادامه پیدا کند.

وی افزود: در سطح منطقه ایجاد مرکز خدمات محله ای نیز توسط سازمان نوسازی شهرداری تهران درحال اجراست که تا آخر سال به سرانجام خواهد رسید. فضای ورزشی آن تکمیل شده و به زودی به بهره برداری می رسد و یک مدرسه خیرساز هم در این مرکز ایجاد می شود که زمین آنرا شهرداری داده است تا خیر مدرسه ساز توسط آموزش و پرورش برای ساخت آن معرفی شود که بی شک تا آخر سال تعیین تکلیف خواهد شد.

وی به ساماندهی خیابان زمزم نیز اشاره نمود و اضافه کرد: بخش هایی از شبکه جمع آوری آبهای سطحی این محور نیازمند تغییرات اساسی بود که به همراه پیاده راه و جوی مناسب همگی انجام شد. از طرف دیگر در منطقه ۱۷ شهرداری تهران به توسعه "انرژی های نو" توجه ویژه ای شده که در همین راستا سال قبل یک واحد نیروگاه خورشیدی ۲۰ کیلوواتی راه اندازی شد و امسال پروژه دیگری در همین زمینه در حال تکمیل داریم که تاکنون۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و امیدواریم تا اختتام تابستان تمام شود. نیروگاه ۲۰ کیلوواتی دیگری در بام ساختمان اصلی شهرداری منطقه نیز در حال راه اندازی داریم که امسال به بهره برداری می رسد.

اختصاص بودجه ۷۰ میلیارد تومانی برای پروژه های توسعه محلی منطقه ۱۷ در سال جاری

شهردار منطقه ۱۷ با تاکید بر اینکه فعالیت کلانی در قالب پروژه های توسعه محلی در شهرداری تهران شکل گرفته است، اضافه کرد: این پروژه ها فواید بزرگی خصوصاً برای شهرداری های مناطق به دنبال داشته است. پروژه های توسعه محلی که در دوره مدیریت فعلی شهری تعریف شده است این امکان را به مدیریت مناطق داده که بتوانند معابر فرعی را دستخوش اقدامات موثر کنند.

وی اشاره کرد: باتوجه به اینکه در منطقه ۱۷ در گذشته و در زمان عدم وجود طرح جامع، فضای شهری نامتوازن و متراکمی شکل گرفته است؛ امروز شاهد معابر تنگ با تراکم جمعیت و ریزدانگی بسیار زیاد هستیم که همگی سبب شده بافت شهری بافت ناهمگونی در منطقه شود. خوشبختانه طرح توسعه محله ای این فرصت را به وجود آورده که بتوانیم مشکل عمده انهار منطقه را حل نماییم به شکلی که سال قبل بیش از ۲۵ کیلومتر نهرسازی را انجام دادیم و در امتداد همین توسعه محله ای ترمیم آسفالت و جابجایی تیرهای چراغ برق نیز انجام شد و در گذرهای فرعی آرام سازی شکل گرفت.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: در سال قبل ۵۰ میلیارد تومان در قالب ۵۶ پروژه و امسال نیز ۷۰ میلیارد تومان در قالب ۶۲ پروژه در امتداد توسعه محله ای اجرا می گردد. بدین سان امسال ۷۰ میلیارد تومان پروژه به دل محلات برده می شود که ثمرات بسیاری در بهبود سطح زندگی شهروندان این منطقه دارد؛ البته امسال نزدیک به ۱۴۰ میلیارد تومان بودجه برای پروژه عمرانی در حوزه های اجتماعی، فرهنگی، ترافیکی و... پیش بینی شده است.

لطفی در تشریح روند ارتقاء سرانه های خدماتی منطقه ۱۷ به راه اندازی ۲۴ کیلومتر پیاده راه و ۸ کیلومتر مسیر دوچرخه در سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: کوچه های رنگی و دوستی سال قبل در منطقه راه اندازی شد که ۱۱ کوچه رنگی و دوستی در منطقه اانجام شد و نشاط به محدوده برگردانده شد. برای سال جاری نیز مقرر شده است تا برای هر محله حداقل ۲ کوچه رنگی را اجرائی نماییم که با همکاری شورایاران و حوزه اجتماعی منطقه، معابر انتخاب خواهند شد.

وی اضافه کرد: برای توسعه فضای سبز نیز در سال ۱۴۰۰ دو کار اساسی داریم که نخست باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) که به طول ۳کیلومتر نوار فضای سبز است را داریم و در سایر فضاهای پروژه نیز لکه های فضای سبز ایجاد خواهد شد. زمین دیگری به مساحت ۱۰هزار متر مربع به اسم باغ سبزی در منطقه ۱۷ نیز در جنوب غربی منطقه تملک شده که امسال حدود ۳ میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفتیم که به مجموعه فضای سبز منطقه افزوده و در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

شهردار منطقه ۱۷ افزود: هم اکنون در سطح منطقه ۱۷ دو محله داریم که فضای سبز ندارند پس دنبال این هستیم با حمایت حوزه خدمات شهری شهرداری تهران و شورای شهر بتوانیم املاکی تملک نماییم و برای فضای سبز در اختیار عموم قرار دهیم تا در هریک از این محله ها امسال دو فضا تملک نماییم و در اختیار مردم قرار دهیم. سرانه فضای سبز در منطقه ۱۷، هم پایین است و هم توزیع آن بسیار نامتوازن است. سرانه فضای سبز منطقه ۳۳.۳ مترمربع است که حدود ۸ متر نسبت به میانگین سرانه فضای سبز شهر تهران کمبود داریم.

لطفی در تشریح اقدامات حوزه فرهنگی و اجتماعی در منطقه نیز اظهار داشت: منطقه ۱۷ به دارالشهدا مشهور است و بیشترین شهید را تقدیم نظام جمهوری اسلامی داشته پس المان یادمان شهدا را در باغ راه حضرت فاطمه زهرا(س) در دست تهیه داریم تا اسامی ۴هزار شهید منطقه روی فولاد حک شود و به یادگار بماند.

وی افزود: همین طور اگر خانواده ایثارگری در قالب ماموریت های شهرداری نیازمند دریافت خدمات باشد این خدمت بصورت ویژه به وی ارائه می شود. برای مثال این فرد به حوزه ایثارگران ما مراجعه می کند و می خواهد جواز ساختمانی دریافت کند یک نفر از واحد ایثارگران ما کنار این فرد خواهد بود و مرحله به مرحله و میز به میز این فرد را همراهی خواهدنمود و این کار با هدف تکریم مناسب تر به خانواده ایثارگران اجرائی شده و می خواهیم این مساله به یک فرهنگ سازمانی برای امور شهروندان تبدیل نماییم که از خانواده ایثارگران آغاز نموده ایم و می خواهیم به همه شهروندان تسریع دهیم.

شهردار منطقه ۱۷ اشاره کرد: در گذشته کمیسیون های داخلی به رفع مشکلات شهروندان کمک می کرد؛ اما تعطیل شده و شورا فعال کردن باردیگر این کمیسیونها را در دستور کار قرار داده و طرحی است که موافقین و مخالفینی دارد؛ البته باید به این نکته توجه داشت که برای مناطق جنوبی باتوجه به اینکه حیطه فعالیت این کمیسیونها محدود و مشکلات اساسی در کمیسیون ماده ۱۰۰ بررسی می شود، می توانند در جهت حل مشکلات مردم نقش به سزایی داشته باشند که این امکان از مناطق گرفته شده است. هم اکنون بیشترین اثر و نارضایتی در مناطق جنوبی است چونکه سطح ریزدانگی در این مناطق بیشتر است و سبب سردرگمی شهروندان شده که امیدواریم این اختیار به مناطق خصوصاً مناطق جنوبی بازگردد تا موارد خرد در سطح منطقه حل و فصل شود.
1400/02/18
22:43:32
0.0 / 5
368
تگهای خبر: آموزش , باغ , بودجه , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس