طرح صیانت و پشتیبانی از گزارشگران فساد در شهرداری تصویب گردید

طرح صیانت و پشتیبانی از گزارشگران فساد در شهرداری تصویب گردید اعضای شورای اسلامی شهر تهران با بررسی جزئیات طرح ˮالزام شهرداری تهران به اصلاح و بهبود پروسه دریافت و رسیدگی به گزارش های شهروندان در باره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهرانˮ این طرح را به تصویب رساندند.


به گزارش ال مور به نقل از ایسنا، در سیصد و دوازدهمین جلسه شورای شهر تهران که بیشتر اعضا به صورت مجازی در جلسه حاضر بودند و ریاست جلسه را سید ابراهیم امینی بر عهده داشت، ادامه بررسی طرح "الزام شهردای تهران به اصلاح و بهبود فرآیند دریافت و رسیدگی به گزارش های شهروندان درباره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران" در دستور کار قرار گرفت در هیمن راستا در ابتدا از جانب برخی اعضا پیشنهاد شد که این دستور به جهت حساسیتی که دارد در جلسه ای با حضور فیزیکی اعضای شورا بررسی شود.
علی اعطا اظهار داشت: در مورد این مورد من در جلسه قبل اصرار می کردم مباحث در ارتباط با جزئیات در همان جلسه مطرح شود. با این وجود بررسی جزئیات به این جلسه موکول شد و بنابراین با عنایت به شرایط خاصی که جلسه دارد و اعضا به صورت مجازی حضور دارند و نمایندگان شهرداری هم نیستند فکر می کنم بد نباشد در جلسه بعد که حضوری خواهد بود این مورد مطرح شود و بررسی شود.
بهاره آروین بعنوان مخالف این پیشنهاد اظهار داشت: کلیات این طرح جلسه قبل رای آورده و ما زمان داشتیم در مورد جزئیات آن بحث نماییم. از طرفی این طرح ۱۳ ماده دارد و در کمیسیون مشترک شورا یعنی کمیسیون حقوقی و برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گرفته و یکسال تمام ریزه کاری های آن بررسی شده است. بنابراین با عنایت به این که این مورد آخرین حلقه مفقوده مبارزه با فساد است باید هر چه سریعتر مورد رسیدگی قرار گیرد. از طرفی این طرح فرقی با بقیه دستورها ندارد.
در ادامه ناهید خداکرمی هم اظهار داشت: چون پیشنهادات در مورد این طرح زیاد است و هم تناقضاتی بین مواد طرح وجود دارد بهتر است طرح با حضور فیزیکی اعضا در صحن شورا بررسی شود.
در نهایت این پیشنهاد به رای گذاشته شد که اعضا به آن رای موافق ندادند و بنابراین خروج این مورد از دستور صحن، رأی نیاورد.
در ادامه بررسی، بهاره آروین اظهار داشت: کلیات طرح در جلسه قبل رأی آورد و باید بررسی مواد را آغاز نماییم.
در ابتدا ناهید خداکرمی درباره تغییر عنوان طرح، پیشنهادی عرضه کرد که این لایحه عنوانش حفظ و صیانت از گزارشگران فساد است در حالیکه چگونگی دریافت و رسیدگی گزارش ها هم باید مورد توجه قرار گیرد و بنابراین آئین نامه چگونگی دریافت و رسیدگی به این گزارش ها می تواند در عنوان طرح گنجانده شود.
سید ابراهیم امینی هم با اشاره به اینکه ما دنبال فضاسازی در فضای مجازی و این که سخنان غیر مستند را مورد تاکید قرار دهیم، نیستیم افزود: ما دنبال صیانت از گزارشگران فساد هستیم.
سید حسن رسولی هم اظهار داشت: اگر منظور خانم خداکرمی را درست فهمیده باشم ایشان می خواهند عنوانی را انتخاب نماییم که پوشش دهنده همه مواد و مفاد گزارش دو کمیسیون مشترک باشد که عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست.
وی افزود: در واقع به صورت عرفی پیشاپیش مفروض دانسته ایم قانون وجود دارد و نیاز نیست برای روش اجرای این قانون آئین نامه اجرایی بدهیم. در واقع هر دو کمیسیون (حقوق و برنامه و بودجه) به دنبال این هستیم کسانی که فرایندهای فساد زا را گزارش می کنند مورد حمایت قرار گیرند مشروط به رعایت قید و بندهای گزارش دو کمیسیون و بنابراین تقلیل دادن این کار بزرگ به آئین نامه اجرایی ما را به هدف نمی رساند.
وی ادامه داد: ضمن این که قانون در مجلس وجود دارد و آئین نامه آنرا هم دولت نوشته است.
رسولی اظهار داشت: در عمل به ماده ۸۰ همین که پشتیبانی از گزارشگران مستلزم طی مراحلی است و کمیته تشکیل گردد، کفایت می کند.
ناهید خداکرمی هم اظهار داشت: در عنوان طرح گفته شده الزم شهرداری به اصلاح و بهبود فرآیند در صورتیکه چیزی که ما امروز داریم تصویب می نماییم پشتیبانی از گزارشگران فساد است.
در نهایت پیشنهاد ناهید خدا کرمی در خصوص تغییر عنوان طرح به شیوه دریافت و رسدیگی به گزارشگران فساد و حمایت و صیانت از گزارشگران رأی نیاورد.
در ادامه ناهید خداکرمی برای تبصره یک ماده دو این طرح هم پیشنهاد کرد به جای یک عضو فعال در حوزه مبارزه با فساد یک نفر از شورایاری ها جایگزین شود چون که شورایاری ها در این طرح هیچ نقشی ندارند.
بهاره آروین هم اظهار داشت: بخش مهمی از گزارشگری تخلف نمایندگان رسانه است و این واژه در تبصره یک ماده دو یعنی فعالین مبارزه با فساد به شکلی نماینده این قشر است، بنابراین پیشنهاد تکمیلی این است که این حذف نشود ولی یکنفر از شورایاری ها اضافه شود.
در ادامه ناهید خداکرمی با اشاره به اینکه ما باید معیاری برای گزارش گری فساد داشته باشیم، اظهار داشت: بنابراین در ابتدای کار نمی توانیم بگوییم یک نفر فعال در مبارزه با فساد بلکه پس از گزارشگری فساد این افراد شناسایی شوند بهتر است بنابراین مناسب می باشد که با یک نفر از شورایاری ها جایگزین شوند.
در ادامه حجت نظری اظهار داشت: این پیشنهاد قابل طرح نیست چونکه دیوان عدالت اداری نهاد شورایاری را ابطال کرده و مکررا و مستمرا هم بر اینکه شورایاری فعالیتش قانونی نیست، تاکید می کند؛ بنابراین این که ما باردیگر بیاییم بحث شورایاری ها را مطرح نماییم قابلیت طرح ندارد و هیات تطبیق به علت رای دیوان عدالت اداری با آن مخالفت خواهد نمود و اجرای مصوبه به تعویق خواهد افتاد.
نظری افزود: ماده ۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری به صراحت به سازمان های مردم نهاد امکان فعالیت در حکم مدعی العموم داده، بنابراین اگر بخواهیم این کار را بکنیم "ان جی او ها" در اولویت بیشتری قرار می گیرند تا شورایاری ها.
در نهایت این پیشنهاد هم رای نیاورد.
در ادامه ناهید خداکرمی پیشنهاد کرد در مورد این گزارشات دو کمیته ایجاد شود یکی برررسی صحت و سقم گزارشات را بر عهده داشته باشد و یکی هم صیانت از گزارشگران که این پیشنهاد، از جانب وی پس گرفته شد.
در ادامه مواد ۱۳ گانه این طرح و هم پیوست آن به رأی گذاشته شد و اعضا با آن موافقت کردند و بدین سان طرح "الزام شهرداری تهران به اصلاح و بهبود فرایند دریافت و رسیدگی به گزارش های شهروندان در باره فساد و رشوه و تشویق گزارشگران تخلفات در شهرداری تهران" در کلیات و جزئیات به تصویب رسید.1400/04/29
22:37:28
0.0 / 5
178
تگهای خبر: بودجه , شهرداری , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس