زمستان نه چندان سرد در انتظار کشور

زمستان نه چندان سرد در انتظار کشور به گزارش ال مور، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با عرضه گزارشی از میزان دما و بارش از آغاز پاییز تا کنون با اشاره به اینکه زمستان سردی نخواهیم داشت، اظهار نمود: با تداوم کم بارشی در ماه های پیش رو با مشکل تأمین آب برای بخش های جنوبی رشته کوه البرز مواجه خواهیم شد.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با میزان بارندگی طی فصل پاییز اظهار داشت: از شروع پاییز تابحال حدود ۲۵.۱ میلیمتر بارندگی در کشور اتفاق افتاد، در صورتیکه میانگین بارش ها طی بلندمدت در این بازه زمانی ۳۱ میلیمتر بود و این میزان نشانگرکاهش حدود ۲۰ درصدی بارندگی ها نسبت به بلندمدت است.
کاهش ۸۲ درصدی بارش های تهران در پاییز سال جاری
وی در رابطه با استان هایی که بیشتر از دیگر استانها وضعیت نامطلوبی دارند، اظهار داشت: در استان تهران از شروع فصل آبی تابحال حدود ۷.۵ میلیمتر بارندگی ثبت شده است، درصورتی که در بلندمدت حدود ۴۳ میلیمتر بارندگی داشتیم و این یعنی که حدود ۳۶ میلیمتر و یا ۸۲ درصد بارش ها کمتر از حد نرمال بوده است. این عدد بسیار بزرگ کم بارشی طی پاییز است.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی افزود: بارش ها در قسمت های شرقی، مرکزی، غربی و جنوبی رشته کوه البرز بشدت زیرنرمال و در وضعیت خشکسالی است. به صورت مثال دراستان البرز حدود ۷۰ درصد و قزوین حدود ۸۰ درصد بارش ها زیر نرمال بوده است. در این دوران ایران هم به لحاظ هواشناسی، کشاورزی همینطور به لحاظ هیدرولوژی، خشکسالی را تجربه کرده است.

وی همینطور در رابطه با استانهای پربارش اظهار داشت: استان هایی همچون خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، یزد و اصفهان، حوزه مرکزی و جنوب غرب کشور شرایط و بارندگی های مناسبی را تجربه کرده اند اما در شمال غرب، تاحدودی غرب و جنوب شرق کشور بخصوص بخش مرکزی ایران همچون تهران، البرز، قزوین و سمنان بارش ها بشدت زیر حد نرمال بوده است.
کشور، پاییزی گرم و کم بارش را تجربه کرد
وی در رابطه با میانگین دمای کشور از شروع فصل پاییز اظهار داشت: دمای کشور از شروع پاییز تابحال یک درجه بیشتر از نرمال بود. به صورت کلی ایران طی دو ماه گذشته پاییزی گرم و بارش هایی کمتر از نرمال تجربه کرده است.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در رابطه با بارندگی های هفته جاری اظهار داشت: طی این هفته بارش هایی در حد نرمال و حتی بیش از اندازه نرمال در شمال غرب و سواحل شمال و شمال غرب کشور همچون استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان و تا حدودی خراسان شمالی، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی همینطور زنجان پیش بینی می شود.

وی با تأکید بر این که این بارش ها از اواسط هفته جاری شروع می شود و تا اواسط هفته آتی هم ادامه دارد، اظهار داشت: باوجود این که بارش ها شرایط خوبی ایجاد می کنند اما همچنان در قسمت های جنوبی کشور همچون بوشهر، فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان همینطور خراسان رضوی و خراسان جنوبی بارش ها کمتر از حد نرمال پیش بینی می شود. در حقیقت از بخش جنوبی تا شرقی کشور و همینطور از جنوب غرب تا شمال شرق بارش هایی کمتر از حد نرمال و بخش های شمال و شمال غرب کشور بارش هایی نرمال و بیش از اندازه نرمال را تجربه خواهند کرد.

وظیفه با اعلان اینکه انتظار می رود بارندگی های طی هفته آتی وضعیت بهتری پیدا کنند، اظهار داشت: باتوجه به خروجی مدلهای عددی، در فصل زمستان وضعیت بارش ها در وضعیت نرمال و در ارتفاعات البرز با گرایش به کمتر از حد نرمال پیش بینی می شود و در جنوب غرب کشور همچون استانهای خوزستان، بوشهر، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، غرب اصفهان و ایلام میتوان وضعیت بهتری را نسبت به سال قبل متصور بود چون که سال قبل این مناطق بسیار کم بارش بودند اما در زمستان سال جاری بارش های بهتری برای این مناطق پیش بینی می شود.
مشکل تأمین آب برای بخش های جنوبی رشته کوه البرز با تداوم کم بارشی ها
وی افزود: بر مبنای خروجی مدلها برای برخی مناطق همچون جنوب شرق کشور، دامنه های البرز همچون تهران، قزوین، سمنان، خراسان رضوی و زنجان بارندگی های کمتر از حد نرمال پیش بینی می شود. این کم بارشی بخش های جنوبی رشته کوه البرز بخصوص جنوب البرز را با مشکل تأمین آب مواجه می کند. پیش بینی ها برای این منطقه اصلا خوشبینانه نیست. هرچند که نمی توان به صورت صد در صد اظهار داشت که کم بارش خواهد بود اما بر مبنای خروجی مدلها بارندگی این مناطق کمتر از حد نرمال و برای جنوب غرب کشور بارندگی های نرمال و بیش از اندازه نرمال پیش بینی می شود.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی در رابطه با وضعیت بارندگی و دما طی آذرماه و زمستان اظهار داشت: کم بارشی طی این مدت ادامه دارد. دما هم در حد نرمال و بیش از اندازه نرمال پیش بینی می شود و به صورت کلی زمستان خیلی سردی را تجربه نخواهیم کرد.

وظیفه در آخر اشاره کرد: این پیش بینی به این معنا نیست که اصلا دوره های سرما نخواهیم داشت. چه بسا با گذر موج هوای سرد شمالی از کشور، هوا طی چند روز بسیار سرد شود و این به صورت کامل قابل پیش بینی نیست. اما به صورت کلی میانگین دمای چهارماه آینده خیلی سرد و کمتر از حد نرمال پیش بینی نمی شود.

منبع:

1401/09/06
12:16:10
0.0 / 5
224
تگهای خبر: آینده , مد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
Almor
almor.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ال مور محفوظ است

ال مور

فشن و کالاهای لوکس